AIK Bandy flyttas ner från Elitserien – beslut från Svenska Bandyförbundets tävlingskommitté
24.4.2023 16:00:00 CEST | Svenska Bandyförbundet | Pressmeddelande

I november 2022 meddelade AIK Bandyförening att de drar sig ur Elitserien med sitt herrlag med omedelbar verkan och att klubben skulle genomgå en frivillig likvidation. Eftersom AIK Bandy som förening vid tillfället inte var försatt i konkurs, såg Tävlingskommittén inga omedelbara hinder att låta damlaget fortsätta sitt spel i Elitserien dam, säsongen 2022/2023.
Svenska Bandyförbundet har sedan i november arbetat intensivt med att samla in formell information kring AIK Bandy och dess uttalade likvidation, för att kunna fastställa om det finns stöd i tävlingsbestämmelserna för en fortsättning för föreningens damlag i Elitserien säsongen 2023/2024. Den information som efterfrågats har inte inkommit till Svenska Bandyförbundet.
Beslut fattat angående nedflyttning
Tävlingskommittén har med bakgrund av detta och att det återstår oreglerade avgifter för AIK Bandyföring samt, enligt bekräftade uppgifter, också förfallna skatter och avgifter till andra fordringsägare, nu fattat beslutet att nedgradera AIK Bandyförening till lägsta serien. Det innebär för AIK:s damlag att de ej bereds möjligheten till spel i Elitserien säsongen 2023/2024, utan som högst i Allsvenskan dam.
– Tävlingskommittén har till uppgift att säkerställa att Svenska Bandyförbundets tävlingsbestämmelser följs och i det här fallet går det inte att blunda för att det finns flera punkter, i kapitel 4, som AIK Bandy tyvärr inte efterföljt, och då måste vi agera, säger Michael Hillström, ordförande i Svenska Bandyförbundets tävlingskommitté.
– Vi tycker naturligtvis att det är tråkigt för bandy i stort, men också för enskilda spelare som drabbas men vi har visat stort tålamod och måste nu agera i frågan inför kommande säsong och med hänsyn till alla som berörs, avslutar Michael Hillström.
Elitserien dam spelas med 10 lag, vilket betyder att det nu finns en vakans som Svenska Bandyförbundet behöver fylla. Den vakanta platsen har erbjudits till Hammarby IF, som förlorade elitseriekvalet mot IFK Rättvik i mars. Besked från Hammarby IF väntas inom kort.
Kontakter
Michael HillströmOrdförande, Tävlingskommittén
Tel:070-8947805michael.hillstrom@svenskbandy.seBilder
Om
Svenska Bandyförbundet är ett oberoende specialförbund inom Riksidrottsförbundet och har till uppgift att främja och administrera den organiserade bandyn i Sverige, och att företräda den internationellt.
Förbundet är en politiskt och religiöst oberoende allmännyttig ideell organisation som aktivt arbetar mot doping, matchfixning, osund ekonomi och annat fusk samt mot rasism och varje annan form av diskriminering och våld såväl på som utanför idrottsarenan.
Svensk bandy vilar på starka traditioner, men strävar samtidigt mot framtidens bandygemenskap genom att aktivt jobba med frågor där schyssta villkor är i fokus. I bandy ska lirarna få vara lirare på sina villkor.
Följ Svenska Bandyförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bandyförbundet
FIB pausar senior-VM säsongen 2026/2027 efter nordiskt initiativ21.5.2026 17:02:44 CEST | Pressmeddelande
Det internationella bandyförbundet, FIB, har nu fastställt de internationella turneringarna för säsongen 2026/2027. Samtidigt står det klart att senior-VM för damer och herrar pausas kommande säsong, efter ett gemensamt nordiskt initiativ om att spela mästerskapet vartannat år.
Thomas Linder är Årets Ledare inom svensk bandy21.5.2026 12:19:12 CEST | Pressmeddelande
Thomas Linder, hemmahörande i Sandvikens AIK, har under många år varit ett starkt och engagerat namn inom svensk bandy. Genom sitt ledarskap på både klubb- och landslagsnivå har han bidragit till stora framgångar och utvecklat spelare på alla nivåer. Nu har han röstats fram till Årets Ledare.
Per Bergstrand är Årets Eldsjäl inom svensk bandy19.5.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Per Bergstrand har haft ett gediget och långt engagemang inom bandyn på olika sätt. Sedan över 20 år tillbaka har han engagerat sig inom Villa Lidköping BK. Nu har han röstats fram till Årets Eldsjäl.
Efter starka säsongen – Christoffer Edlund blir Årets spelare herr14.5.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter en stark säsong har Christoffer Edlund röstats fram till Årets Spelare Herr för andra gången i karriären. Han kommer senast från Villa Lidköping BK där han stod för en imponerande säsong i både Elitserien och sitt sista världsmästerskap, som slutade med VM-guld.
För fjärde gången - Tilda Ström får Kronprinsessan Margaretas Pris till årets damspelare12.5.2026 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
För fjärde gången har Tilda Ström från SAIK röstats fram till mottagare av Kronprinsessan Margaretas Pris till årets damspelare. Under säsongen har hon varit en drivande spelare såväl i Elitserien som i landslaget och varit med om att vinna både SM-guld och VM-guld.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

