Nu ska Olle upprepa succén - Lasse Stefanz förlänger turnén!
25.4.2023 10:00:00 CEST | Moment Group | Pressmeddelande

– Titta, säger säger Olle Jönsson och pekar på iphone-skärmen.
– Vi fick bokningen härom veckan, en spelning hemma vid kungens sommarstuga på Öland.
Den kommande kunga-spelningen vid Solidens slott 5 augusti tyder på att Olle och hans kollegor i Lasse Stefanz är accepterade i de allra finaste salongerna. När Olle Jönsson sätter punkt för vårens showkonserter har bandet gått från dansbanor och logar till de mest namnstarka teatrarna och konserthusen på bara några månader. Närmast väntar Grammisgalan 3 maj. Bandet är nominerade för plattan ”Evergreen”. På galan kommer de frottera sig med Ghost, Tove Lo, Vara Boys, Veronica Maggio och Benjamin Ingrosso. Dansbandet firar 56 år i sommar.
Lasse Stefanz blir också första dansbandet att få spela på Berwaldhallen i Stockholm. -Det tycker jag känns fantastiskt, säger Olle Jönsson.
Trots bandets aktningsvärda ålder har gruppen även skapat en ny plattform, baserad på tonåriga fans som kör A-traktor. Publiken på varje show är mycket varierad, med andra ord. - Lasse Stefanz är en modern klassiker i deras ögon. Vi spelar en mix av country, dansband och rock, men på de nya konserterna har vi tuffat till oss lite extra. Vår nya storbildsskärm är av Bruce Springsteen-kaliber, skrattar Olle.
Kommande shower:
12/10 Skien, Ibsenhuset
13/10 Arendal, Kulturhuset
14/10 Stavanger, Konserthuset
15/10 Bergen, Peer Gynt-salen
20/10 Norrköping, Louis de Geer
21/10 Alingsås, Estrad
22/10 Karlstad, CCC
27/10 Uddevalla, Agnebergshallen
28/10 Jönköping, Konserthuset
31/10 Stockholm, Berwaldhallen
2/11 Skellefteå, Sara Kulturhus
3/11 Östersund, Folkets Hus
4/11 Falun, Guide Arena
5/11 Linköping, Konsert&Kongress
11/11 Skövde, Arena Skövde
12/11 Halmstad, Halmstads Teater
15/11 Växjö, Konserthuset
16/11 Malmö, Malmö Live
18/11 Kristianstad, Kristianstad Arena
---
Biljetterna till Lasse Stefanz förlängning av turnén släpps från den 27 april kl 10:00
Lasse Stefanz konsertshower presenteras av 2Entertain.
Producent Janne Andersson.
Press Magnus Stråberg, magnus@straberg.se
Turnéledare Peter PJ Jägerhult
2Entertain part of Moment Group
Nyckelord
Kontakter
LisetteProject Manager Marketing & SalesMoment Group - 2Entertain
lisette.pavic@2entertain.comBilder








Länkar
Om
Följ Moment Group
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Moment Group
Kungsportshuset tar ny form som mötesplats för upplevelser och event18.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Göteborg får en ny satsning på upplevelser, event och liveunderhållning när Kungsportshuset nu tar ny form mitt i city. Först ut blir ett exklusivt gästspel med Wallmans Christmas Dinnershow – en festlig och storslagen kombination av middag, musik och show som har premiär den 5 november och spelas under 29 föreställningar fram till den 19 december. Biljetterna släpps på Showtic.se den 25 maj kl 10.00.
Colin Nutleys filmklassiker får nytt liv på scen – urpremiär hösten 202729.4.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter den stora framgången med Änglagård - musikalen, som lockade över 300 000 besökare i Stockholm, Göteborg och Malmö, fortsätter Colin Nutley och Vicky von der Lancken sitt långsiktiga arbete med att utveckla svenska filmklassiker för musikalscenen. Nästa verk i raden blir Black Jack - musikalen, med Helena Bergström som regissör och Niklas Strömstedt som ansvarig kompositör för musiken. Planerad urpremiär hösten 2027.
Grease The Musical förlänger spelperioden på Rondo28.4.2026 10:06:34 CEST | Pressmeddelande
Intresset för höstens stora musikalsatsning Grease The Musical på Rondo i Göteborg är rekordstort. Redan nu förlängs spelperioden med 29 speltillfällen t.o.m januari 2027!
Emil i Lönneberga tillbaka på Intiman – familjemusikal med premiär 19 september23.4.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
I höst återvänder Emil i Lönneberga till Intiman när Astrid Lindgrens älskade berättelser blir en fartfylld familjemusikal fylld av hyss, glädje och musik. Premiär den 19 september.
Brokeback Mountain till Intiman i Stockholm i höst2.4.2026 10:08:48 CEST | Pressmeddelande
Filmen fick flest Oscars-nomineringar 2006. 20 år efter biosuccén ska "Brokeback Mountain" dramatiseras i Stockholm. Huvudrollerna spelas av Malte Gårdinger och Samuel Astor, kända från Young Royals. Premiär 19 november på teater Intiman.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
