Bostadsbristen i Kalmar län har byggts på med över 500 bostäder
27.4.2023 07:00:00 CEST | Hyresgästföreningen Region Sydost | Pressmeddelande

I Hyresgästföreningens nya rapport Miljonärsprogrammet, presenteras siffror på byggandet i landets alla län och kommuner under åren 2010 – 2019. Rapporten visar att många av kommunerna visserligen har byggt många nya bostäder, men att befolkningen har ökat i en högre takt. Därför har den faktiska tillgången på bostäder minskat i stället för att öka. Man har helt enkelt byggt på bostadsbristen.
- Kalmar län är i desperat behov av fler bostäder, det tror jag att de allra flesta som bor här har märkt av. Det behövs särskilt hyresrätter. Vi har till exempel många unga som står och väntar på att kunna flytta hemifrån och som behöver ett bra boende. Det nya normala kan inte vara att man ska tvingas bo kvar hemma tills man är 30 år, bara för att staten inte kan uppfylla sina skyldigheter att se till att det finns bostäder för alla, säger Inger Borg, ordförande Hyresgästföreningen region Sydost.
Enligt rapporten är det främst kommunerna och företag som tagit ansvaret för byggandet av nya bostäder, med ökad kommunal skuldsättning som följd. Författaren menar också att det under perioden har varit ett ovanligt gynnsamt läge för byggande, med låga räntor och ett stort behov av nya bostäder.
- Bostadsbristen har inte minskat, trots bra förutsättningar och nu stannar dessutom mycket av bostadsbyggandet upp på grund av den krisande ekonomin. Det bådar inte gott för framtidens hyresgäster. Nu är det dags att staten tar sitt ansvar, allt kan inte hänga på kommunerna, säger Inger Borg.
Flera av Kalmar läns kommuner har enligt rapporten haft en byggtakt som minskat bostadsbristen, där finns Västervik och Vimmerby som goda exempel. Majoriteten av länets kommuner har dock i stället byggt så pass lite i förhållande till sin befolkningsökning att bostadsbristen har ökat. Sämst ser det ut i Oskarshamn, där bostadsbristen har ökat med 249 bostäder. Även i Kalmar, Mörbylånga och Nybro har man byggt för lite och ökat sin bostadsbrist med runt hundra bostäder.
|
Kommun |
Nya bostäder |
Förändring tillgång på bostäder |
|
Borgholm |
120 |
104 |
|
Emmaboda |
39 |
-72 |
|
Hultsfred |
96 |
-89 |
|
Högby |
117 |
93 |
|
Kalmar |
3 351 |
-189 |
|
Mönsterås |
178 |
-47 |
|
Mörbylånga |
541 |
-167 |
|
Nybro |
242 |
-129 |
|
Oskarshamn |
186 |
-249 |
|
Torsås |
71 |
31 |
|
Vimmerby |
189 |
135 |
|
Västervik |
552 |
358 |
|
Totalt Kalmar län |
5 682 |
-584 |
Siffrorna är uppdaterade 27/4 klockan 11.30
Nyckelord
Kontakter
Pressjour SydostHyresgästföreningen Sydost
Sydost omfattar Östergötlands-, Kalmar-, Blekinge-, Jönköpings- och Kronobergs län.
Bilder

Dokument
Länkar
Om
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Region Sydost
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Sydost
Ny rapport: Marknadshyror kan höja hyrorna i Linköping med 22 %6.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
En ny rapport från Ramboll, framtagen på uppdrag av Hyresgästföreningen, visar att marknadshyror skulle få stora konsekvenser för hyresgäster i Linköping. I genomsnitt skulle hyrorna kunna öka med 22 procent i staden. I centrum och i Lambohov handlar det om höjningar på 35 procent.
Hyresgästföreningen region Sydost: Hyresgästerna måste höras i valet21.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bostadsfrågan påverkar människors vardag mer än nästan något annat politiskt område. Ändå riskerar hyresgästernas villkor att hamna i skymundan i den politiska debatten. Det konstaterar Hyresgästföreningen region Sydost (Blekinge, Jönköpings län, Kalmar län, Kronoberg och Östergötland) i ett uttalande som antogs vid regionfullmäktige den 18 april.
80 % av hyrorna i Jönköpings län är klara2.3.2026 10:44:42 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Jönköpings län är klara. I genomsnitt har hyrorna höjts med 3,2 procent och det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 4,5 procent.
Kronobergs hyreshöjningar 20262.3.2026 10:44:05 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Kronoberg är klara. I genomsnitt har hyrorna höjts med 3,3 procent och det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 5,2 procent.
80 % av hyrorna i Kalmar län är klara2.3.2026 10:43:33 CET | Pressmeddelande
80 procent av alla hyresförhandlingar i Kalmar län är klara. I genomsnitt har hyrorna höjts med 3,4 procent och det är de lägsta hyreshöjningarna på fyra år. Hyresgästföreningen menar ändå att nivåerna fortfarande är onormalt höga och att de behöver halveras till nästa år. Hyresvärdarna har i genomsnitt krävt hyreshöjningar på 6 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
