Nu öppnar Lidl Sveriges efterlängtade butik i Partille
27.4.2023 10:00:00 CEST | Lidl Sverige | Pressmeddelande

Med öppnandet i Partille fortsätter Lidl Sverige att stärka sin närvaro i landet och erbjuda fler kunder mat av högsta kvalitet till branschens bästa pris. Lidl Sverige är branschens snabbväxare, för femte året i rad växer livsmedelskedjan snabbare än övriga branschen.
- Många boende i Partille har önskat att vi ska etablera oss i kommunen så vi vet att det är en efterlängtad öppning. Det är dessutom roligt att vi öppnar i en ny del av staden och får vara med från början när Partille centrum växer. Partille blev precis lite mer prisvärt, säger Christoffer Wennergren, Fastighetschef vid Lidl Sverige.
Partillebutiken blir Lidls 205:e butik i Sverige. Den nya butiken på drygt 1 400 kvm ligger i bottenplanet på det nybyggda bostadskvarteret med 359 hyresrätter i Partille Port. I direkt anslutning ligger 140 parkeringsplatser avsedda för Lidls kunder.
- Den nya Lidl-butiken är efterlängtad och en avgörande del i utvecklingen av det växande Partille. Med många boende i närområdet blir en ny livsmedelsbutik ett viktigt tillskott till stadsbilden, säger Marieke Wolter, Näringslivsansvarig i Partille.
Den nya butiken ligger österut från centrum i stadsutvecklingsprojektet Partille Port. Här finns en servicehubb med flera matvarubutiker, restauranger och apotek. I närheten finns Partille Arena och i framtiden finns även planer på ett nytt badhus. Närmaste granne är Biltema.
Partillebutiken invigdes med bandklippning, en kock på plats som bjöd på smakprov från sortimentet och baristakaffe från Lidl.
Nyckelord
Kontakter
Nahir AslanPresschef
Tel:08-5555 7195press@lidl.sePressavdelningen Lidl Sverige
Tel:08-5555 7195press@lidl.seVid övriga frågor (kundtjänst)
http://www.lidl.se
Bilder
Om
Lidl Sveriges första butiker slog upp dörrarna i september 2003 och sen dess har vi utmanat marknaden. Idag har vi vuxit till en dagligvarukedja att räkna med, med 207 butiker i Sverige från Trelleborg i söder till Boden i norr. Sammanlagt arbetar drygt 5000 personer på Lidl Sverige. Vårt huvudkontor ligger i Barkarbystaden i Järfälla kommun och vi har tre centrallager belägna i Halmstad, Rosersberg och Örebro. Lidl har fyra fastighetskontor som är placerade i Stockholm, Göteborg, Örebro och Malmö.
Följ Lidl Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lidl Sverige
Lidls naturella färskost från Milbona är i topp3.3.2026 10:32:11 CET | Nyheter
Lidls naturella färskost från Milbona seglar upp som en av testets favoriter när Svenska Dagbladet testar nio olika färskostar. I ett blindtest fick den höga betyget 5 av 6, vilket gav en stark andraplats i testet.
Lidl Sverige återkallar kycklingschnitzlar med ost & tryffel av varumärket Deluxe24.2.2026 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl Sverige återkallar frysta kycklingschnitzlar med ost & tryffel av varumärket Deluxe. Efter rutinmässig analys av produkten har salmonella hittats i en begränsad batch.
Earl Grey från Lord Nelson är bäst i test – kniper delad förstaplats i konsumenttest24.2.2026 10:46:31 CET | Nyheter
Earl Grey-teet från Lord Nelson, Lidls egna varumärke, har utsetts till ett av marknadens främsta i Allt om Mats stora test av tepåsar. I ett blindtest utfört av en testpanel fick teet det höga betyget 4 av 5, vilket innebär en ärofylld delad förstaplats i det tolv produkter starka startfältet.
Lidl presenterar “The Trolley Bag” - ett exklusivt globalt samarbete med designstjärnan Nik Bentel20.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Lidl fortsätter sitt uppmärksammade designsamarbete med Nik Bentel och lanserar nu ”The Trolley Bag”, en exklusiv väska inspirerad av den klassiska kundvagnen. Efter succén med virala ”Croissant Bag” suddar kedjan åter ut gränsen mellan vardagsnytta och high fashion. I Sverige lottas ett begränsat antal exemplar ut via Lidl Sveriges Instagram med start den 24 februari.
Carl Balcer och Robert Stekovic i nya nyckelroller på Lidl Sverige13.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Carl Balcer är tillbaka på Lidl Sverige i rollen som inköpsdirektör. Och Robert Stekovic intar den nya rollen som kunddirektör med ansvar för marknadsföring, varumärkesstrategi och kundrelationer.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



