Malmövänstern föreslår: Inför gratis skollunch på loven!

- Den avgiftsfria skolmaten är en av våra viktigaste jämlikhetsreformer. Nu vill vi öka jämlikheten ytterligare genom att erbjuda avgiftsfria skolmåltider även under lov och ledigheter. Inte minst i ekonomiskt svåra tider är detta en viktig insats för att minska klyftorna, säger Lisa Stolpe, ersättare i grundskolenämnden, kommunfullmäktige och den som lämnat in motionen.
Många skolor har under hösten och vintern vittnat om hungrigare elever och större
åtgång av skolmat. Det kan bero på det tuffare ekonomiska läget och de högre
matkostnaderna som drabbar familjerna. Förutsättningarna kan se väldigt
annorlunda ut för barn och ungdomar, beroende på vilka socioekonomiska
förhållanden de lever under. I flera fall är skolmaten det enda målet lagad mat de får
i sig på hela dagen. För dessa barn kan lov och ledigheter från skolan också
innebära att det enda lagade målet mat tas från dem.
För att komma till rätta med det här problemet har vissa kommuner i landet, som
Östersund och Härjedalen, börjat erbjuda gratis lunch till barn även under lov och
ledigheter. Vänsterpartiet anser att Malmö kommun på samma sätt bör utreda
förutsättningarna för att erbjuda avgiftsfria skolmåltider för grundskoleelever under lov och ledigheter.
Nyckelord
Kontakter
Lisa StolpeLedamot i Grundskolenämnden och ersättare i Kommunfullmäktige
lisa.stolpe@malmo.seBilder

Länkar
Om
Vänsterpartiet Malmö är Vänsterpartiets största partiförening. Vi kämpar för ett jämlikt Malmö i kommunfullmäktige men verkar också bland Malmös socialistiska, feministiska, antirasistiska och gröna rörelser. Jämlika samhällen är en förutsättning för alla människors frihet.
Följ Vänsterpartiet Malmö
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet Malmö
Anders Skans (V) slutar i kommunfullmäktige efter valet28.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Anders Skans kommer att sluta som gruppledare för Vänsterpartiet i Malmö kommunfullmäktige efter valet 2026. Han har varit gruppledare sedan 2010.
Minnesdagen för Novemberpogromen7.11.2025 12:24:19 CET | Pressinbjudan
Minnet av nazismens brott förpliktigar – vi står enade mot dagens högerextrema våg, mot förtryck och avhumanisering, mot varje försök att ställa folk mot folk. Den 9 november samlas vi på Möllevångstorget för att hedra offren för nazisternas pogromer – och för att lova varandra att fortsätta kampen mot antisemitism, rasism och fascism, i Malmö och i världen.
Vänsterpartiets budgetförslag i Malmö30.10.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Detta är Vänsterpartiet Malmös förslag till budget för Malmö stad 2026. Vi presenterar här de förslag vi vill genomföra och vad vi vill prioritera under 2026 samt hur vi vill finansiera verksamheterna. Vi är stolta över att kunna presentera ett stort antal förslag för att göra Malmö till en mer jämlik, solidarisk och hållbar stad där alla ska kunna känna hopp inför framtiden.
Relationskompetens1.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kvaliteten i relationen mellan brukare och personal i äldreomsorgen är den viktigaste faktorn för om äldre är nöjda med sin äldreomsorg eller inte.
EU-parlamentarikern Hanna Gedin (V) besöker det nyinvigda Folkets hus i Rosengård18.9.2025 08:18:55 CEST | Pressmeddelande
Det historiska EU-valet 2024 I EU-valet 2024 skrev Vänsterpartiet historia i Malmö. Särskilt i Rosengrds stadsdelar blev resultatet ett bevis på ett starkt förtroende från väljarna. I Herrgården röstade hela 62 procent på Vänsterpartiet – det högsta stödet i landet – och i Örtagården låg siffran på över 50 procent. Det är nivåer som sällan har setts i svenska EU-val och markerade ett tydligt ställningstagande för en mer jämlik och solidarisk politik. Denna massiva uppslutning var avgörande för att Malmöbon Hanna Gedin tog plats i Europaparlamentet. Hon blev därmed inte bara en representant för hela Sverige, utan också en stark röst för Malmö och för de människor som satte sin tilltro till Vänsterpartiet. Hon har drivit frågan om Palestina, stått upp för kvinnors rättigheter och arbetat mot arbetslösheten. – Vänsterpartiet har en kraftfull och rättvis klimatpolitik som lägger fokus på stora offentliga investeringar i den gröna omställningen, på att bryta med den marknadsfundamentalism s
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
