Armand Duplantis klar för Finnkampen: "Ska bli riktigt roligt!"

Finnkampen 2019 var första gången som Mondo Duplantis hoppade 6 meter inför hemmapubliken. "Jag är glad att jag kunde bjuda på en show", sammanfattade Mondo efter en tävling där konkurrenterna rev ut sig innan han ens hade kommit igång.
Därefter har den svenske världsstjärnan missat tre Finnkamper i rad. Detta eftersom hans tävlingsschema varit på tok för tajt mot slutet av säsongen.
Nu kan vi glatt offentliggöra att tävlingen på Stockholms Stadion första helgen i september – en vecka efter stavhoppsfinalen på VM i Budapest – även innebär Finnkamps-comeback för Mondo. I år krockar landskampen inte med Diamond League.
- Jag ser verkligen fram emot Finnkampen, att vara med och slåss för en svensk seger på hemmaplan. Det ska bli riktigt roligt! säger Mondo som kommer att tävla på söndagen.
"Betyder oerhört mycket"
För svenska friidrottslandslaget är siktet inställt på att försvara fjolårets dubbelseger från Helsingfors och förbundskapten Kajsa Bergqvist kan nu nästan räkna hem en seger i det manliga stavhoppet.
- Mondo är världens bästa friidrottare alla kategorier. När han hör av sig, ger klartecken till Finnkampen och berättar hur taggad han är så blir man väldigt glad, säger Kajsa.
- Finnkampen är i första hand en lagtävling, där varje poäng är lika mycket värd. Samtidigt betyder det oerhört mycket att våra största stjärnor vill vara en del av detta lag. Att Mondo så här tidigt slår fast att han är med är viktigt för laget. Det är också ett fantastiskt besked både för Finnkampen och den svenska friidrottspubliken.
3000 biljetter har redan sålts till den klassiska fajten mot Finland som avgörs på Stockholms Stadion den 2-3 september.
HÄR hittar du Finnkampens hemsida.
Bilder

Om
Svensk Friidrott uppgift är att främja, utveckla, organisera och administrera friidrotten i Sverige, samt att företräda den internationellt och ansvara för landslagets verksamhet. Förbundet bildades 1895 och är ett av Sverige största idrottsförbund med drygt 600 000 medlemmar, organiserade i knappt 1 000 föreningar. I tillägg deltar varje år över en halv miljon svenskar i motionslopp och nästan var fjärde vuxen svensk löptränar minst en gång i veckan. Svensk Friidrott står för en idrott som är för alla, där man agerar tillsammans. En idrott som är trovärdig och hälsosam, trygg och glädjefylld.
Följ Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Svenskt rekord av Almgren – "På en bra plats"5.4.2025 17:43:41 CEST | Pressmeddelande
Andreas Almgren var på plats i norska Drammen för att utmana Europarekordet på 5 kilometer väg. I Drammen 5K tog han en övertygande seger på 13:05, nytt svenskt rekord, och han var endast åtta sekunder från Europarekordet.
Dags att ackreditera sig till friidrotts-VM i Tokyo17.3.2025 14:43:37 CET | Pressmeddelande
I september 2025 arrangeras friidrotts-VM i Tokyo och om ni har tänkt bevaka mästerskapet är det dags att ansöka om ackrediteringar.
Axelina och Wilma segrade i NCAA-finalen: "Det känns så bra!"16.3.2025 09:13:55 CET | Pressmeddelande
Andra dagens NCAA-finaler bjöd på svensk succé i både kula och 1 mile där det blev svenskt högst upp på prispallarna genom Axelina Johansson och Wilma Nielsen.
Välkomna på pressträff inför inomhus-VM i Nanjing14.3.2025 10:52:00 CET | Pressinbjudan
Inonomus-VM i Nanjing närmar sig. Svenska Friidrottsförbundet bjuder in till pressträff 20 mars.
Sveriges trupp till inomhus-VM i Kina – ”Har visat riktigt bra form”13.3.2025 11:46:39 CET | Pressmeddelande
Sverige kommer att skicka en elva personer stark trupp till Nanjing för inomhus-VM i friidrott och bland dem finns chanser till riktigt fina placeringar. ”Det kan räcka långt”, säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum