Cloetta Sverige AB

Garanterad fiskelycka med CandyKings sommarnyheter och skönaste accessoarer!

Dela
Sommaren är räddad. Nu blir det garanterat napp för alla lösgodisälskare. CandyKing lanserar sina senaste sommarnyheter i lösgodishyllan, där Pastellfisk Baddare är en av de stora nyheterna. Samtidigt släpps en riktigt härlig kollektion med accessoarer för sommarens soliga äventyr.

- Sommarnyheterna 2023 är en mix av sött, salt, syrligt och choklad med några riktiga höjdpunkter som bara finns hos oss. Hela åtta härliga lösgodisbitar förgyller lösgodishyllan i sommar och de är svåra att motstå. Vi är stolta över att erbjuda lösgodis för alla, och att vi har ett sortiment som ständigt erbjuder ny spännande variation, säger Christin Sunnåker, Product Manager Pick & Mix, Cloetta Sverige.

Varje år sedan 2020 satsar CandyKing på att lansera unika produkter som du bara hittar hos CandyKing. I årets unika sommarnyheter hittar du Pastellfisk Baddare, som är syrliga skumpastellfiskar i BIG size och oemotståndliga Ahaa Chokladcrisp, som är en finsk storsäljare som äntligen går att köpa i Sverige!

Men sommaren blir ännu bättre, CandyKing lanserar även en sommarkollektion med ikoniska accessoarer som strandväska, vattenflaska, badlakan, solhatt och högtalare. De blir dina genom att du samlar godispoäng via CandyKings spel (bit.ly/ck-summer-se) med start 15/5. Missa inte denna chans att kamma hem fina accessoarer från CandyKing! 

Sommarens godisnyheter är:

  • Pastellfisk Baddare – Klassikern pastellfisk har nu blivit BIG size, sur och i skum! Du hittar den bara hos CandyKing!

  • Ahaa Chokladcrisp – Storsäljaren från Finland gör sin debut i lösvikten. Du hittar den bara hos CandyKing!

  • Sura JellyBeans – Härligt syrliga JellyBeans i nio supersura smaker.

  • Sisu Hot Lemon Bites – Här är en gobit med sting i! Lakrits och citron med en gnutta hetta från chili.

  • Frutty Duo Melon & Ananas – Mjuk kola med massor av smak!

  • Frutty Duo Tropisk frukt & Vattenmelon – Mjuk kola med massor av smak!

  • Mini Yum – Mjuka fruktkolor i fyra olika smaker; sur körsbär, äpple, apelsin & jordgubb.

  • Cool Fruity Pear Mini – Nu får succépåse Goody Fruity Pear en kompis I lösvikten!

Med lanseringen av sommarens nyheter fortsätter CandyKing att bygga både sortiment och varumärke samt stärka sin position som premiumleverantör av lösgodis. CandyKing är en del av Cloetta som är den största leverantören av Pick & Mix i Europa. Lösviktsgodis har en mycket stark position i de nordiska länderna där Sverige står för 30 procent av den totala konsumtionen, med anövriga Norden står för 5 –15 procent. Med över 500 godissorter att välja på erbjuder CandyKing valfrihet och smakglädje för alla.

För mer information, välkommen att kontakta:

Christin.sunnaker@cloetta.se

Nyckelord

Bilder

Om

Cloetta Sverige AB
Cloetta Sverige AB
Besöksadress: Södra Förstadsgatan 34
205 42 Malmö

040-32 42 00https://www.cloetta.se/

Välkommen att läsa mer på www.cloetta.se och www.cloetta.com.

Följ Cloetta Sverige AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Cloetta Sverige AB

Svenskt lösgodis har blivit en global sensation – nu öppnar CandyKing en permanent butik på Manhattan4.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande

Från och med lördag denna vecka kan alla New York-bor och turister uppleva svensk godisglädje när den virala succén blir verklighet då CandyKing flyttar in i hjärtat av staden. Med sitt etablerade koncept och en högkvalitativ produktmix erbjuder butiken det bredaste sortimentet av svenskt lösgodis i USA. Utöver att konsumenterna får möjlighet att njuta av den stora valfrihet som CandyKing levererar, kommer de även ha möjlighet att påverka butikens utbud på lång sikt.

Kexchoklad nu även som gåvoask – ge bort den glädjefyllda känslan av en tivolivinst till någon du tycker om!2.9.2025 07:55:00 CEST | Pressmeddelande

Kexchoklad är det mest sålda varumärket inom chokladstycksaker*, och det omisskännliga rutmönstret har såväl klätt våra välsmakande Kexchokladprodukter som förgyllt otaliga minnen sedan 1938. Ett bra exempel är de populära tivoliförpackningarna som lyckliga vinnare burit hem från nöjesparkerna, sommar efter sommar. Därför är Cloetta extra glada över att nu ge konsumenter möjligheten att ge bort den bubblande känslan av en tivolivinst med Kexchoklads nya gåvoförpackning, fylld med Kexchoklad i minivariant.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye