Ny tid för trafiköppning av dubbelspår genom Varberg
8.5.2023 12:08:57 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande
Problemen med grundvatten som läcker in i tunneln under byggskedet har fortsatt att öka och omfattningen av tätningsarbetena har därför ökat markant. Det leder till att efterföljande arbeten inte kan starta i planerad tid.
– Vi sätter alltid säkerheten först och en allt mer pressad tidsplan ökar risken för arbetsolyckor, säger Johan Hjertström, projektchef för Varbergstunneln Trafikverket.
Projektet har under våren analyserat riskerna och sannolikheten att tiden håller för att bli klara till trafiköppning i december 2024 har minskat betydligt.
– Vår samlade bedömning gör att vi fattar detta beslut nu. Vi bygger dubbelspår på en sträcka mellan Göteborg och Malmö som idag är enkelspårig och en tunnel under Varbergs centrum. Vi vill framförallt se till att vi öppnar för trafik så snart vi kan för att möjliggöra effektiva resor för person- och godstrafik samt öka säkerheten utmed sträckan och bidra till fortsatt stadsutveckling i Varberg, säger Johan Hjertström.
Sista sprängningen i tunneln inom räckhåll
Den sista sprängningen i tågtunneln är planerad till senare i maj, men den kommer troligen också att flyttas fram några veckor beroende på hur nuvarande tätningsarbeten går.
–Idag har vi inte alls långt kvar av tågtunneln, drygt 100 meter. Vi vet att det finns besvärliga zoner med poröst berg och inläckage i det som återstår. Vi fortsätter att arbeta med att täta bergtunneln, vilket ger ett lyckat resultat och vi ser att inläckaget minskar, säger Johan Hjertström.
Sprickbildningen i berget, med inläckaget som följd, har gjort att Trafikverket också den 15 mars skickat in en ansökan om utökat tillstånd att leda bort mer grundvatten till Mark- och miljödomstolen. Domen håller på att processas men kan dröja upp till ett år och fram till dess arbetar projektet med åtgärder för att få tunneln så tät som möjligt.
Nyckelord
Kontakter
För mer information
Johan Hjertström, projektchef, 010-123 68 02, johan.hjertstrom@trafikverket.se
Trafikverkets presstjänst, 0771-31 15 00, öppettider vardagar klockan 08.00-16.30
Bilder

Länkar
Om
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Välkommen till Trafikverkets seminarium i Almedalen: Transportsektorn - en ryggrad i totalförsvaret23.6.2026 09:00:00 CEST | Pressinbjudan
Hur säkrar vi ett transportsystem som fungerar i vardagen, vid samhällsstörningar och i händelse av krig? Vilken betydelse har transportinfrastrukturen för Sveriges totalförsvar och motståndskraft? Den 23 juni bjuder Trafikverket in till ett seminarium där dessa frågor står i fokus. Tillsammans med företrädare för bland annat Försvarsmakten, SOS Alarm och Livsmedelsverket diskuterar Trafikverkets generaldirektör Roberto Maiorana och säkerhetsdirektör Mattias Dejke hur transportsektorn kan bidra till ett robust och motståndskraftigt samhälle. På plats finns även infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson. Under seminariet behandlas bland annat: - Transportsektorns roll i totalförsvaret - Samverkan mellan offentliga och privata aktörer för ökad motståndskraft - Prioriteringar i vardag, kris och ytterst krig Medverkande: Roberto Maiorana, generaldirektör, Trafikverket Mattias Dejke, säkerhetsdirektör, Trafikverket Carl-Johan Edström, generallöjtnant och chef för försvarsstaben, Fö
Planera för ökad trafik i midsommar17.6.2026 09:23:00 CEST | Pressmeddelande
Midsommarhelgen är en av årets mest traditionsrika helger och många ger sig ut på vägarna för att delta i olika firanden. Den ökade trafiken gör samtidigt att risken för olyckor ökar. Ta det lugnt i trafiken, visa hänsyn och kör försiktigt så att både du och dina medtrafikanter kan njuta av en trygg och trevlig midsommar.
Förstärkningsarbete på väg 594 medför omledning av trafik17.6.2026 09:14:00 CEST | Pressmeddelande
Måndagen den 22 juni påbörjar Trafikverket förstärkningsarbeten på en kortare sträcka av väg 594 söder om Önnebo i Östergötland. Arbetet beräknas pågå i cirka två veckor.
Milstolpe för Ostlänken – järnvägsplanen för delsträckan Klinga-Bäckeby har vunnit laga kraft16.6.2026 12:57:31 CEST | Pressmeddelande
Delsträckan Klinga-Bäckeby går genom Norrköpings kommun och passerar med en kortare sträcka i Linköpings kommun. Att järnvägsplanen nu har vunnit laga kraft är ett avgörande steg framåt som innebär att projektet kan fortsätta med nästa fas enligt plan.
Skåne kraftsamlar för södra Sveriges viktigaste järnvägsprojekt16.6.2026 10:34:08 CEST | Pressmeddelande
Nu tar arbetet med järnvägsutbyggnaden mellan Hässleholm och Lund ett viktigt steg framåt. Trafikverket, Region Skåne, berörda kommuner – Lund, Eslöv, Höör, Hässleholm och Malmö samt Länsstyrelsen Skåne har enats om en gemensam samverkansöverenskommelse för programmet – södra Sveriges enskilt viktigaste infrastruktursatsning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
