Elisabeth Strid som Salome när Strauss operaklassiker får efterlängtad nypremiär på Kungliga Operan
8.5.2023 15:47:35 CEST | Kungliga Operan | Pressmeddelande

Regissören Sofia Adrian Jupither operadebuterade med denna uppsättning 2013, som nu får en efterlängad nypremiär på Kungliga Operans stora scen.
Världssopranen Elisabet Strid, som sjunger Salome, är tillbaka på Kungliga Operan efter många år utomlands. Detsamma gäller Katarina Karnéus som vi ser i rollen Herodias, en roll som hon tar sig an med kort varsel med anledning av att Miriam Treichl tvingas ställa in på grund av sjukdom. Jesper Taube gör rollen som Herodes och som Jochanaan ser vi Lukasz Golinski. Julia Lindgren, som är operastudent på Stockholms Dramatiska Högskola och nyligen fick Barbro Sahlén-stiftelsens stipendium, gör rollen som Herodias page.
Scenografin är gjord av Lars-Åke Thessman, som även är scenograf för En midsommarnattsdröm, en annan av uppsättningarna som kan ses på Kungliga Operans stora scen nu i vår. Ljusdesigner är Linus Fellbom.
Kungliga Operans musikchef Alan Gilbert dirigerar Kungliga Hovkapellet. Under ett antal föreställningar ersätts han av John Fiore, ett välkänt namn för Kungliga Operans besökare, som senast alternerade med Alan Gilbert under uppsättningen av Tosca tidigare i år.
Redan i höst är det dags för nästa Strauss-opera, då Elektra får nypremiär den 23 september, även den dirigerad av Alan Gilbert.
Kungliga Hovkapellet
Kungliga Operans kör
Salome spelas på Kungliga Operans stora scen 13 maj tom. 8 juni.
Nyckelord
Kontakter
Jenny MattssonPressansvarig /Head of Press
Kungliga Operan / Royal Swedish Opera
Bilder









Om
Kungliga Operan är sedan 1773 Sveriges nationalscen för opera och balett.
Följ Kungliga Operan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kungliga Operan
Lifar/Forsythe – dubbelt upp med Kungliga Baletten27.3.2026 10:02:52 CET | Pressmeddelande
Serge Lifars stora formationer möter technosynkoper i William Forsythes stilbildande språk. I verken Suite en blanc och In the middle, somewhat elevated får publiken under samma kväll möta två av 1900-talets tongivande koreografer som förändrat dansvärlden på helt olika sätt. En uppvisning av Kungliga Baletten i teknisk precision och perfektion i neoklassisk och modern stil. Nypremiär på Kungliga Operans stora scen den 1 april kl 19.00.
Askungen som skruvad fars för elvaåringar24.3.2026 13:34:45 CET | Pressmeddelande
Koreograf och regissör Örjan Andersson har plockat isär Rossinis klassiska opera och satt ihop den för en ung publik. Askungen är en berättelse om kärlek, längtan och tillhörighet, framförd av tre sångare, tre dansare och en skådespelare. Urpremiär i Rotundan, Kungliga Operan, den 27 mars kl 10.30.
Från Mozart till Silvestrov – kammarkonsert med morgondagens stjärnor från Ukraina18.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Som en del av årets upplaga av European Festival: Ukrainian Spring presenterar Kungliga Operan Från Mozart till Silvestrov – en unik kammarmusikalisk konsert den 7 april i Guldfoajén. Här får publiken höra några av de mest lovande musikerna från Ukraina framföra såväl klassiska verk av Chopin och Mozart som stycken av ukrainska kompositörer som sällan spelas i Stockholm. Konserten Från Mozart till Silvestrov ges i Guldfoajén, Kungliga Operan, den 7 april kl. 14.00
Puccinis mästerverk i nytt ljus: Sofia Adrian Jupithers Madama Butterfly är långt ifrån en romantisk saga16.3.2026 10:57:57 CET | Pressmeddelande
När regissör Sofia Adrian Jupither tar sig an den klassiska publikfavoriten Madama Butterfly landar karaktärerna långt ifrån den sedvanliga romantiska skildringen av omöjlig kärlek. »Det här är en opera om en 15-årig flicka som säljer sex«, säger Sofia Adrian Jupither, som vill ta med publiken tillbaka till verklighetens sexhandel i Japan, en värld som Puccini tonsatt med sin odödliga musik. Polska sopranen Izabela Matula sjunger rollen som Cio-Cio-San och ukrainske Dmytro Popov gör rollen som Pinkerton, här en förövare snarare än en förälskad ung man. Premiär på Kungliga Operans stora scen den 21 mars kl 19.00.
Vilse som relaxed performance öppnar operans värld för fler barn13.3.2026 12:12:30 CET | Pressmeddelande
I höst får fler barn med olika typer av funktionsvariationer chans att se barnoperan Vilse som relaxed performance, när succéuppsättningen från 2024 återkommer till Rotundan. »Vi försöker alltid hitta sätt att göra opera och balett tillgängligt för fler barn och unga och är otroligt glada att kunna presentera Kungliga Operans första relaxed performance för både elever i anpassad grundskola och familjer«, säger Unga Operans konstnärliga chef Ellen Lamm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
