Di-Gruppen fortsätter att expandera – blir delägare i nyhetstjänsten Breakit
16.5.2023 11:38:21 CEST | Bonnier News | Pressmeddelande

Nyhetssajten Breakit startades 2015 av de före detta Di-medarbetarna Stefan Lundell och Olle Aronsson. Målet var att “på riktigt bevaka de omvälvande förändringar som näringslivet står inför i digitaliseringens tidevarv”. Sedan dess har redaktionen vuxit och förutom nyhetsrapportering anordnar bolaget i dag bland annat event, nätverksträffar och kurser.
– Vi har stor erfarenhet av att stötta affärstitlar i deras tillväxt genom att utnyttja vår stora räckvidd, ledande förmåga att driva digitala prenumerationsaffärer och den starka plattform vi kan erbjuda för tidningsverksamhet. Tillsammans med Breakits nuvarande ägare kan vi se till att tidningens stora potential för ytterligare värdeskapande realiseras trots ett utmanande marknadsläge, säger Peter Fellman.
Breakit är ett välskött bolag med en beprövad affärsmodell som genomfört en imponerande tillväxtresa de senaste åren. Bolaget verkar inom en tydlig nisch och har en kompetent redaktion med god branschkännedom. Potentialen att växa och bredda affären i form av större prenumerantintäkter och skala är stor. Breakit passar väl in i Bonnier News Business ekosystem av ledande affärsnyheter och partnerskapet möjliggör för Breakit att nå full potential snabbare utan att förlora sin entreprenörsanda.
– Di Digital och Breakit är ju arga konkurrenter och ska också fortsätta vara det. Behovet av viktig och lustfylld journalistik inom det här området är i dag stort och vi tror det komma att öka avsevärt med allt som händer inom techsektorn, för att till exempel nämna den explosion vi nu ser inom AI och vad det kommer att innebära för näringslivet, fortsätter Peter Fellman.
Stefan Lundell och Olle Aronsson är också glada över att framöver kunna ta del av det kunnande som finns inom Bonnier News.
– Det känns kanon att affären är i mål. Det har varit många och långa samtal med Bonnier News där vi har insett att vi ligger väldigt nära varandra vad gäller hur vi vill att Breakit ska utvecklas framöver, vad vi tror på och vad vi tycker är kul. Nu är vi taggade på att jobba vidare tillsammans, säger Stefan Lundell, grundare av Breakit.
– Di-gruppen kommer att kunna tillföra Breakit mycket. Vi är till exempel väldigt imponerade av Di-gruppens arbete med att skapa digitala prenumerationsintäkter, säger Olle Aronsson, grundare av Breakit.
Kontakter
Peter FellmanAffärsområdeschef och chefredaktörBonnier News Business/Dagens industri
Tel:0702-09 02 26peter.fellman@bonniernews.seOlle AronssonGrundareBreakit
Tel:0707-55 12 85olle@breakit.seStefan LundellGrundareBreakit
Tel:0702-45 67 82stefan@breakit.seBilder




Om
Med över 2.000 journalister är Bonnier News Sveriges ledande nyhetsaktör och Nordens största mediekoncern. Bland våra cirka 200 varumärken finns en rad av Sveriges största och mest välkända tidningar. Vår journalistik når varje dag ut till en publik bestående av 6 miljoner läsare, användare, lyssnare och tittare. Vi är stolta förvaltare av familjen Bonniers tradition av oberoende publicistik sedan 200 år och har deras uppdrag att förädla och utveckla vår roll i det svenska samhället.
Följ Bonnier News
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bonnier News
Bonnier News växlar upp handbollssatsningen – lanserar Handbollspodden och studiosändningar23.9.2026 15:30:00 CEST | Pressmeddelande
I samband med premiären av Handbollsligan släpper Bonnier News, Gota Media och Erna Media en ny podd – Handbollspodden. Podden leds av handbollsprofilen Robin Nilsson och premiäravsnittet gästas av bland andra legendaren Staffan Olsson.
Bonnier News lanserar +allt Finland23.9.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bonnier News lanserar nu +allt Finland som ger läsarna tillgång till nyheter, sport, kultur och nöje från hela Svenskfinland och Sverige. – Vi gör det enklare än någonsin för läsare i Finland att ta del av ett komplett nyhetsutbud med nationellt innehåll och det starka svenska +allt-innehållet, säger Tove Stenquist, Area Lead Subscription Sales på Bonnier News.
Expressen och flera lokalmedier sänder hela Hockeyettan – från premiären till jakten på Hockeyallsvenskan22.9.2026 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Samarbetet kring livesänd sport mellan Bonnier News, Gota Media och Erna Media fortsätter att växa. Tillsammans sänder de samtliga matcher i Hockeyettan på den gemensamma livesportplattformen. Satsningen omfattar hela resan från premiärerna i september till den sista avgörande matchen i jakten på en plats i Hockeyallsvenskan.gress mall
Gustav Martinpelto ny chefredaktör på Södra Dalarnes Tidning18.9.2026 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Gustav Martinpelto blir ny chefredaktör och ansvarig utgivare för Södra Dalarnes Tidning. Den tidigare opinionsjournalisten tillträder den 5 oktober och efterträder då Linda Eriksson Storbacka. – Jag ser verkligen fram emot att fortsätta Södrans resa tillsammans med den grymma redaktionen, säger han.
Expressen och flera lokalmediers nya livesportsatsning: sänder Handbollsligan i två säsonger16.9.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Samarbetet mellan Bonnier News, Gota Media och Erna Media kring livesänd sport fortsätter. Tillsammans sänder de samtliga matcher i Handbollsligan herr och dam på den gemensamma livesportplattformen. Rättigheten gäller de två kommande säsongerna och bygger på ett samarbete med Sportway.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
