EM-guld till Anton Dahlberg och Lovisa Karlsson
Svenskarna ledde inför lördagens final. Men det var jämnt bakom och sex nationer hade möjligheter att snuva dem på guldet. Allra närmast jagade Tyskland, endast tre poäng efter svenskarna. Därmed gällde det för Anton och Lovisa att inte släppa i väg dem för långt. Om tyskarna var före svenskarna i mål och hade en båt till emellan dem så skulle tyskarna ta guldet.
Men så blev det inte. Tyskarna var visserligen före i mål, men på en sjätte plats. Och eftersom Anton och Lovisa blev sjua så knep de guldet, med en poängs marginal.
– Självförtroende är inte något man bygger över en dag. Men segrar som den här bygger det.
Samtidigt ska vi vara ödmjuka. Det var väldigt tajt, säger Anton.
San Remo har bjudit på mycket tuffa förhållanden med vindar upp mot 13–14 m/s. Anton och Lovisa har fått kämpa hårt efter en inledning som var hyfsad – men långt ifrån perfekt. Det var först i slutet av regattan som de tog över ledningen från det tyska paret Simon Diesch/Anna Markfort som dominerade i början.
– Veckan har varit fysisk och mentalt tuff. Vi har behövt fightas för varje meter runt banan. Vi är glada att vi lyckades hålla en hög nivå i de varierande förhållanden. I början på veckan bjöds vi på lätta vindar, sedan mellanvind och avslutningsvis hårdvind, säger Lovisa och fortsätter:
– Det känns fantastiskt att få ett kvitto på att vinterns träning gett resultat och att vi kan hålla ihop det under en hel regatta under press.
Förbundskapten Magnus Grävare gläds givetvis oerhört, tillsammans med Anton och Lovisa.
– Fantastiskt med en svensk EM-seger i 470 igen. Den femte sedan 2017, tror jag. Det är härligt att Anton och Lovisa är tillbaka högst upp på pallen efter några regattor där de fått slåss lite längre ned i fältet. Det här betyder att de kan gå in med denna seger i ryggen inför sommarens OS-kval och För-OS i Marseille. Och det lyfter inte bara dem, utan hela det svenska landslaget, säger Magnus.
En EM-titel i 470 är egentligen värd lite mer än det låter eftersom det är ett öppet mästerskap där deltagare från stora seglarnationer som Australien, Nya Zeeland, Japan, Brasilien och flera andra också deltar för att inte missa bra sparring med bara lite drygt ett år kvar till OS i Paris
Bifogade bilder får användas fritt redaktionellt. Foto: Andrea Lelli
Kontakter
Mats OlssonMediaansvarigSvenska Seglarförbundet
Frågor om text/bild/filmklipp/intervjuer
Om
Svenska Seglarförbundet – mer än bara segling
Svenska Seglarförbundet samlar över 100 000 seglare i 320 klubbar och 59 klassförbund. Vi stöttar klubbar, arrangerar tävlingar, utbildar ledare, driver utvecklingen av seglingen i Sverige och representerar svensk segling internationellt. Segling är en av de mest framgångsrika sommar-OS idrotterna historiskt med 39 medaljer totalt och 10 medaljer sedan 1996. På senaste OS var vi i topp med 2 medaljer tillsammans med friidrotten och simningen.
Men segling är mer än en sport – det är en livsskola. Genom segling utvecklas inre förmågor som självinsikt, mod, samarbete och närvaro. Det är en idrott där både kropp och tanke utmanas, där du lär dig fatta beslut, ta ansvar och lita på andra – samtidigt som du är nära och tar ansvar för naturen. Segling tränar förmågor som speglar de globala Inner Development Goals – vilket gör den till ett verktyg för både individens och samhällets hållbara utveckling.
Segling ger mer. Välkommen att upptäcka vad den kan ge dig!
Följ vår spännande utveckling via våra pressmeddelanden, vår webb svensksegling.se och våra sociala kanaler.
Följ Svenska Seglarförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Seglarförbundet
Två svenska femteplatser på UVM19.12.2025 21:24:39 CET | Pressmeddelande
Ungdoms-VM i Vilamoura avslutades på fredagen. Efter fem dagars tuff segling blev bästa svenska placeringarna två femteplatser i 29er – i damklassen genom Cornelia Baldock Frost/Hilda Wallström och i herrklassen genom Henric Wigforss/Villiam Drakenberg.
Tre nya seglare i SOK:s Topp och Talang19.12.2025 11:03:45 CET | Pressmeddelande
Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) välkomnar nio nya sommaridrottare in i stödprogrammet Topp och Talang. I gruppen ingår de tre seglarna Ebba Berntsson (49erFX), Olle Aronsson (49er) och Marius Westerlind (49er).
Vindfattigt när seglingens UVM startade15.12.2025 20:44:38 CET | Pressmeddelande
Ungdoms-VM drog i gång på måndagen i Vilamoura i Portugal och Sverige har fem besättningar på plats. Henric Wigforss/Villiam Drakenberg började bäst av svenskarna och är på en fin femteplats i 29er-klassen – endast en poäng från en pallplats.
Svensk sjätteplats på VM för inkluderande segling8.12.2025 15:54:37 CET | Pressmeddelande
World Sailings nya VM för inkluderande segling avslutades på måndagen i Oman. Fia Fjelddahl/Patric Rosenberg slutade sexa trots bra medaljläge efter drygt halva mästerskapet. Men två tjuvstarter kostade dem en VM-medalj.
World Sailings nya VM för inkluderande segling har startat4.12.2025 21:12:32 CET | Pressmeddelande
Inclusive-VM, som är World Sailings nya världsmästerskap för inkluderande segling, drog i gång på torsdagen i Oman. Tre svenska besättningar är på plats och Fia Fjelddahl/Patric Rosenberg började bäst av svenskarna. Efter två race i RS Venture Connect är de nia av totalt 30 startande.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum