Blev mamma i höstas – vann direkt i comebacken

Anna Benson (fd. Normann) imponerade stort under torsdagens världscuppremiär i Sydkorea. Efter att ha blivit mamma i höstas och varit borta från tävlingsbanan sedan sommaren 2022 visade den paralympiska silvermedaljören från Tokyo att hon fortfarande tillhör den yttersta världstoppen när hon vann dagens världscup på 10 meter stående luftgevär.
– Så skönt att vara tillbaka igen och jag är jättenöjd med min prestation idag, det hade inte kunnat gå bättre, säger en glad Anna Benson och fortsätter:
– Det finns de som sagt att "nu när du har fått barn kommer du inte vara tillbaka på flera år". Sådana kommentarar gör mig taggad och ofta blir jag bättre ju större utmaningar jag ställs inför. Jag skulle säga att jag är bättre än någonsin nu, säger hon.
I publiken satt den sju månader gamla sonen John och hejade på mamma.
– Det är häftigt att ha honom här, men jag ska inte ljuga om att man är ganska trött. Han sköter sig exemplariskt, jag har ingenting att klaga på men det finns vissa utmaningar med att ha med sig en bebis på andra sidan jordklotet samtidigt som man ska prestera på världsnivå, säger Anna med ett leende.
Segern innebär dessutom att Anna säkrade en svensk kvotplats till Paralympics i Paris 2024.
– Det betyder såklart väldigt mycket att säkra en plats till Paris. Nu kan jag fortsätta följa min plan och bara gasa på mot Paris.
Världscupveckan i Sydkorea fortsätter och Anna har ytterligare tre tävlingsdagar kvar.
– Ett världsrekord på 3x40 hade inte suttit helt fel, avslutar Anna.
Tävlingsschema
Lördag – 27/5
Johanna Bang (P2)
Anna Benson (R3)
Söndag – 28/5
Anna Benson (R8)
Håkan Gustafsson (R7)
Philip Jönsson (R9)
Tisdag – 30/5
Anna Benson (R6)
Håkan Gustafsson (R6)
Philip Jönsson (R5)
Nyckelord
Kontakter
Elias HåkanssonPressansvarigSvenska Parasportförbundet och Sveriges Paralympiska Kommitté
Tel:08-699 62 82elias.hakansson@parasport.seBilder


Om
Idrottens Hus, Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm
http://www.parasport.se
Parasport Sverige har rollen som både Svenska Parasportförbundet och Sveriges Paralympiska Kommitté och är ett av 72 Specialidrottsförbund (SF) inom Riksidrottsförbundet (RF) och administrerar idrott för personer med rörelsenedsättning, synnedsättning och intellektuell funktionsnedsättning inom 11 idrotter.
Följ Svenska Parasportförbundet och Paralympiska Kommitté
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Parasportförbundet och Paralympiska Kommitté
Alla nominerade till Svenska Parasportgalan 202518.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Det har blivit dags att hylla de främsta prestationerna och förebilderna inom svensk parasport. Här är samtliga nominerade som har möjlighet att ta hem priser på Svenska Parasportgalan 2025, som hålls den 2 maj.
Special Olympics Sweden Invitational Games till Malmö 202610.2.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
I september 2026 kommer Special Olympics Sverige arrangera Special Olympics Sweden Invitational Games i Malmö. Det är ett internationellt idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, där drygt 2000 aktiva från både Sverige och andra länder får möjlighet att tävla i drygt 10 olika idrotter.
Snöbrist ställer till det inför alpina para-VM3.2.2025 14:00:25 CET | Pressmeddelande
Den 5-11 februari avgörs para-VM i Maribor, Slovenien. Men snöbristen orsakar problem för VM-arrangören som nu tvingas ställa in störtloppet och göra om tävlingsschemat i sista stund.
Folksam stärker samarbetet med Parasport Sverige3.2.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Folksam förlänger samarbetet med Parasport Sverige i ytterligare fyra år. Folksam var med och bildade Svenska Parasportförbundet år 1969, sedan dess har de varit en hörnsten i svensk parasports utveckling. Nu tar de dessutom steget och blir partner till Special Olympics.
Svenska truppen till Para-VM i Toblach24.1.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Det finns både medaljhopp och debutanter med i den svenska truppen till para-VM i italienska Toblach som inleds den 12 februari. – Det är en spännande trupp och vi ser verkligen fram emot mästerskapet, säger förbundskaptenen Daniel Rickardsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum