Kokainligor jagas i Helsingborgs hamn

- Det är alldeles för lätt för ligorna att ta sig in i hamnen för att försöka vittja containrar där kokainet göms. Om inte hamnen höjer säkerheten blir det mycket svårt att stoppa den här organiserade brottsligheten, säger Erik Friberg, enhetschef vid Tullverkets kriminalavdelning syd.
- Hamnen med en omfattande trafik från Sydamerika har blivit navet för smuggling av kokain och inte bara till Sverige. Vår bild är att Sverige har blivit ett transitland för narkotika som ska skickas till andra länder i Europa, säger Magnus Pettersson, senior åklagare på Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet.
Smugglarna tar sig in på natten
Kokainet kommer i containrar med fraktfartyg från Sydamerika, i flera fall från Ecuador. Ett vanligt tillvägagångssätt är att kokainet göms i lönnfack i containrarnas konstruktion. De senaste månaderna har Tullverket vid flera tillfällen upptäckt spår efter att smugglarna brutit sig in på hamnområdet på natten för att vittja containrar. Kvarlämnad utrustning som väskor, skärbrännare och bultsaxar har hittats.
- Det handlar om utländska ligor som åker till Helsingborg med det enda uppdraget att ta sig in i hamnen och hämta ut kokain från containrar. Inflödet av containrar i Helsingborgs hamn är mycket stort och kontroller av containrar är mer resurskrävande än andra kontroller, säger Henrik Sjökvist, enhetschef på kontrollavdelningen syd.
Jakten försvåras av bristande säkerhet
Trots att Tullverket kraftsamlat resurser i hamnen så har kokainsmugglare så här långt kunnat gripas vid ett tillfälle den senaste tiden. Det handlar om två albanska medborgare som greps när de hämtat ut 47 kilo kokain i december förra året. Jakten på ligorna försvåras av bristande säkerhet i Helsingborgs hamn. Skalskyddet kring hamnen är svagt, belysning och kameraövervakning otillräcklig. Hamnen är heller inte klassad som skyddsobjekt vilket hade ställt helt andra krav på säkerhetsarrangemang.
- Ökad säkerhet är avgörande men vi behöver också få bättre kontrollfaciliteter i hamnen för att kunna göra fler och bättre kontroller. Det ökar våra möjligheter att beslagta mer och den ökade risken att bli upptäckt kan göra det mindre intressant att smuggla till Helsingborgs hamn, säger Erik Friberg.
Stora mängder kokain
Sedan januari i år har Tullverket beslagtagit 867 kilo kokain i Helsingborgs hamn. Det är mer än de 822 kilo som beslagtogs totalt i landet under hela förra året. En fördjupad bild av den pågående beslagsvågen i Helsingborgs hamn visar att det egentligen handlar om ännu mer kokain. Tullverket driver utredningar i fall där kokain på väg till Helsingborg beslagtagits i utlandet. Räknas det in handlar det om totalt 1 336 kilo kokain som beslagtagits från september förra året till idag den 26 maj.
- Det handlar om miljardbelopp som den organiserade brottsligheten tjänar på kokainmarknaden. Narkotikan föder gängkriminaliteten och ligger bakom många av de konflikter som lett till skjutningar de senaste åren. Om utvecklingen ska stävjas måste samhället satsa på att strypa gängens födkrok – narkotikan, säger Magnus Pettersson.
För mer information kontakta: Tullverkets presstjänst, 0771-450 590 eller press@tullverket.se
Bilder kan hämtas i Tullverkets pressrum hos Via TT.
Magnus Pettersson, senior åklagare på Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet kan nås på 010-562 60 88 när pressträffen är avslutad vid 11.30.
Nyckelord
Bilder







Om
Tullverket är en statlig myndighet som kontrollerar flödet av varor över Sveriges gränser. Med visionen att bara godkända varor ska passera gränsen hindrar vi olagliga varor från att komma in i landet och bidrar till ett tryggare samhälle. Vi förenklar handeln med andra länder och lägger grunden till ökad tillväxt och konkurrens på lika villkor. Tullverket, som grundades 1636, har i dag cirka 2 600 anställda och leds av generaltulldirektör Johan Norrman.
Följ Tullverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Tullverket
700 000 farliga föremål stoppade av Tullverket12.12.2025 07:03:35 CET | Pressmeddelande
Leksaker som innehåller farliga ämnen, mobilladdare som kan orsaka brand, lampor som kan bli strömförande, nödradioapparater som bedöms som farliga och falska delar till rulltrappor. Listan är lång över produkter som Tullverket har hindrat från att komma in till Sverige under 2025. Av 1,7 miljoner kontrollerade artiklar stoppades drygt 700 000 och en halv miljon av dessa förstördes, vilket är ett rekord.
Allt fler företag kapas för smuggling av narkotika9.12.2025 08:22:04 CET | Pressmeddelande
Tullverket ser en ökning av seriösa företag som utnyttjats för narkotikasmuggling av kriminella. Tullverket har hittills i år identifierat tjugo ärenden där företag i olika delar av landet helt ovetandes, har utnyttjats för smuggling av narkotika. De kriminellas tillvägagångssätt har varit att leta upp företag med importtillstånd och sedan använda företaget för smuggling. De ärenden som upptäckts har handlat om importer från USA där det smugglats mellan två och 250 kilo cannabis per tillfälle.
Mer narkotika stoppas i post och paket efter nya lagar2.12.2025 07:32:50 CET | Pressmeddelande
Över tre och ett halvt ton narkotika har beslagtagits i post och paket på fraktterminaler hittills i år. Det är mer än hela förra året och en dryg fördubbling jämfört med 2023. Ny lagstiftning gör det möjligt för Tullverket att göra kontroller på fler platser i landet.
Grodmän på undervattensskotrar misstänks ha hämtat 240 kilo kokain från smuggelfartyg27.11.2025 12:23:51 CET | Pressmeddelande
Tullverket har avslöjat ett avancerat sätt att smuggla sammanlagt cirka 240 kilo kokain till Sverige. Dykare på undervattensskotrar misstänks ha plockat upp narkotika som var fäst på ett fartyg i Uddevalla hamn. Vid ett tillslag i juni mot två fordon i Ljungskile hittade tullkriminalen 170 kilo kokain värt drygt 160 miljoner kronor i missbrukarledet. På torsdagen åtalades tre män vid Uddevalla tingsrätt misstänkta för synnerligen grov narkotikasmuggling samt synnerligen grovt narkotikabrott.
Stora mängder kokain smugglades i dolda utrymmen14.11.2025 08:09:35 CET | Pressmeddelande
Tullverket har avslöjat flera avancerade varianter där dolda utrymmen i personbilar och lastbilar använts till att smuggla och distribuera narkotika. Nu åtalas två polska chaufförer som stoppades vid Öresundsbron i somras när de försökte smuggla in 32 kilo kokain i ett lönnutrymme i en kyltrailer. Samma lastbil misstänks ha fört in 82 kilo kokain som tullkriminalen hittade i våras när de slog till mot två ombyggda fordon i Stockholm. Samtidigt pågår i Stockholms tingsrätt en rättegång mot fem andra inblandade i den organiserade smugglingen som beräknas ha omsatt mångmiljonbelopp.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
