Företag tjänar på att bli uppköpta av utländska ägare
Svenska företag som köps upp av utländska ägare ökar sin produktivitet med 10 procent jämfört med företag som inte blir uppköpta. Mest ökar produktiviteten för mindre tjänsteföretag.

Kommerskollegium har analyserat företagsdata från SCB för åren 1997–2020. I analysen har data för företag som får utländska ägare jämförts med data för företag i som behåller sitt svenska ägarskap. Analysen visar att när företagen blir uppköpta stiger produktiviteten i genomsnitt med 10 procent.
– Utländska investeringar gör företag i Sverige mer konkurrenskraftiga, jämfört med de företag som inte blir uppköpta. Vi ser att produktiviteten stiger efter förvärvet. Det är lite förvånande att det är ett så tydligt samband, säger Patrik Karpaty, utredare på Kommerskollegium.
Mest stiger produktiviteten i mindre tjänsteföretag och framför allt i företag som verkar i känsliga branscher som livsmedelsförsörjning, kritisk infrastruktur, kritisk teknik och kritiska insatsvaror.
– Multinationella företag med verksamhet i flera länder bidrar till spridning av teknologi och kunskap, så utländska investeringar är viktiga för en liten ekonomi som Sverige. Det behövs mer kunskap både i Sverige och internationellt om hur utländska investeringar påverkar företag i tjänstesektorn, säger Patrik Karpaty.
EU har beslutat att alla medlemsländer ska införa ett system för granskning av utländska direktinvesteringar. Regeringen har gett Inspektionen för strategiska produkter, ISP, ansvaret för en sådan granskningsmekanism som väntas blir klar i slutet av 2023. Kommerskollegium är en av de myndigheter som ISP samråder med.
Hela analysen Productivity Effects of Foreign Acquisitions in Sweden finns att ta del av på Kommerskollegiums webb.
Nyckelord
Kontakter
Presstelefon
Tel:08-690 49 00press@kommerskollegium.seKommerskollegium är Sveriges myndighet för utrikeshandel, EU:s inre marknad och handelspolitik.
Följ Kommerskollegium
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kommerskollegium
EU-krav på miljö kan få motsatt effekt17.11.2023 10:45:04 CET | Pressmeddelande
När EU lagstiftar om företagens ansvar inom till exempel områdena miljö och mänskliga rättigheter riskerar kraven att få motsatt effekt. Det framgår av en ny utredning från Kommerskollegium.
Kommerskollegium utsedd till samverkansmyndighet6.11.2023 15:33:20 CET | Pressmeddelande
Vid ett regeringssammanträde den 2 november 2023 beslutade regeringen att utse Kommerskollegium till samverkande myndighet enligt lagen om granskning av utländska direktinvesteringar.
Ny lag om samordningsnummer väntas stärka den fria rörligheten28.9.2023 11:12:48 CEST | Pressmeddelande
EU-medborgare som flyttat till Sverige har haft svårt att leva här utan ett personnummer. Men nu har en ny lag börjat gälla som kan komma att förbättra den fria rörligheten för EU-medborgare i Sverige.
Anders Ahnlid Sveriges representant i Gränshinderrådet27.9.2023 08:55:39 CEST | Pressmeddelande
Kommerskollegiums generaldirektör Anders Ahnlid blir Sveriges nya representant i Nordiska ministerrådets Gränshinderråd.
Svensk import från Ryssland har minskat mest i EU8.5.2023 06:21:00 CEST | Pressmeddelande
Sedan Ryssland inledde kriget i Ukraina har Sveriges varuimport från Ryssland minskat med 90 procent. Det är den största procentuella minskningen i hela EU.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum