Parlamentet stöder plan för att tillhandahålla mer ammunition till Ukraina
-
Ökad europeisk produktion av ammunition och missiler
-
Leveranserna till Ukraina ska påskyndas
-
500 miljoner euro i finansiering
-
Ledamöterna vill se på en snabb överenskommelse med rådet enligt det brådskande förfarandet
På torsdagen ställde sig Europaparlamentet bakom ett lagförslag om att öka den europeiska produktionen av ammunition och missiler.
Den föreslagna akten till stöd för ammunitionstillverkning (ASAP) syftar till att påskynda leveransen av ammunition och missiler till Ukraina och att hjälpa EU-länderna att fylla på sina arsenaler. Genom att införa riktade åtgärder, inklusive 500 miljoner euro i finansiering, syftar ASAP till att öka EU:s produktionskapacitet för att hantera den nuvarande bristen på försvarsprodukter, särskilt mark/mark- och artilleriammunition, missiler och deras komponenter.
EU-kommissionen kommer att identifiera, kartlägga och kontinuerligt övervaka tillgången på dessa försvarsprodukter, deras komponenter och motsvarande råmaterialinsatsen. I förslaget fastställs mekanismer, principer och tillfälliga regler för att säkerställa en snabb och varaktig tillgång till dessa försvarsprodukter för deras köpare inom EU.
Hur effektiv denna förordning är kommer att utvärderas i mitten av 2024, med beaktande av hur säkerhetssituationen utvecklas. På grundval av resultaten kan en förlängning av dessa åtgärder och tilldelning av ytterligare medel komma att övervägas.
EU-kommissionen lade fram ASAP-lagstiftningen den tredje maj 2023, och ledamöterna enades samma månad om att tillämpa Europaparlamentets brådskande förfarande för att påskynda förslagets godkännande.
Citat
Ledaren för Europaparlamentets förhandlingsgrupp Cristian Bușoi (EPP, Rumänien) sade: ”Dagens beslut är ett viktigt steg framåt för säkerheten i och försvaret av vår union, och särskilt när det gäller vårt orubbliga stöd till Ukraina mot bakgrund av den pågående ryska aggressionen. Det kommer att öka vår förmåga att svara på säkerhetsutmaningar. Det är en seger för Europa och för vår kollektiva säkerhet. Parlamentet är nu redo att förhandla med rådet och vi hoppas kunna nå en överenskommelse så snart som möjligt.”
Nästa steg
Utkastet till den nya lagstiftningen antogs med 446 röster för, 67 röster emot och 112 nedlagda röster. Ledamöterna kommer nu att inleda förhandlingar med EU-ländernas representanter i rådet i syfte att nå en politisk överenskommelse, som kammaren sedan väntas rösta om under plenarsammanträdet i juli.
Parallellt arbetar ledamöterna med det föreslagna instrumentet för förstärkning av den europeiska försvarsidustrin genom gemensam upphandling för att stödja samarbete mellan EU-länderna i försvarsupphandling i syfte att kunna fylla de mest brådskande och kritiska luckorna.
Kontakter
Tiia MustonenPressansvarig, Europaparlamentets kontor i Sverige
Tel:08-562 444 54Tel:0709-989 627tiia.mustonen@ep.europa.euViktor AlmqvistPressansvarig, Europaparlamentets presstjänst i Bryssel
Tel:(+32) 2 28 31834Tel:(+32) 470 88 29 42viktor.almqvist@ep.europa.euTherese DomischPressansvarig, Europaparlamentets kontor i Sverige
Tel:0709-989 606therese.domisch@ep.europa.euOm
Europaparlamentet är EU:s enda direktvalda institution och stiftar EU-lagar tillsammans med ministerrådet. Europaparlamentets presstjänst levererar fullständig och opartisk information till media och svarar på pressfrågor om Europaparlamentets dagliga verksamhet samt hjälper Europaparlamentariker i deras kommunikationsverksamhet.
Följ Europaparlamentet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Europaparlamentet
Time for Europe to take responsibility for its security - Metsola at EUCO18.12.2025 14:20:16 CET | Pressmeddelande
President Metsola said that should a decision on the reparations loan for Ukraine be taken, Parliament will use the urgent procedure and vote on it in January.
”My Voice, My Choice”: Parlamentet stöder medborgarinitiativ om tillgänglig abort17.12.2025 13:06:24 CET | Pressmeddelande
På onsdagen godkände Europaparlamentet ett europeiskt medborgarinitiativ för att förbättra tillgången till abortvård för kvinnor i Europa genom en frivillig finansiell solidaritetsmekanism.
EU fasar ut rysk gasimport17.12.2025 12:51:06 CET | Pressmeddelande
Den nya lagen som antogs på onsdagen hindrar Ryssland från att utnyttja EU:s energitrygghet som ett vapen.
Enklare regler för hållbarhetsrapporter och tillbörlig aktsamhet för företag16.12.2025 14:09:42 CET | Pressmeddelande
Hållbarhetsredovisning ska krävas av företag med över 1 000 anställda och en årlig nettoomsättning på över 450 miljoner euro Mindre företag med färre än 1 000 anställda ska skyddas från att redovisningsplikten flyttas över på dem Bara stora företag med fler än 5 000 anställda och en årlig nettoomsättning på över 1,5 miljarder euro måste iaktta tillbörlig aktsamhet Reglerna för tillbörlig aktsamhet ska börja gälla i juli 2029
EU-stöd på 8,5 miljoner euro till uppsagda Northvolt-anställda i Sverige16.12.2025 13:55:16 CET | Pressmeddelande
Det ekonomiska stödet syftar till att hjälpa uppsagda Northvolt-anställda med att hitta tillbaka till arbetsmarknaden efter företagets konkurs.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
