Cancerklyftan i Sverige: så ser det ut i Västra Götalandsregionen

Utvecklingen på cancerområdet är både hoppfull och oroande på samma gång. 6 250 fler personer diagnostiserades med cancer i Sverige 2021 jämfört med året innan. Samtidigt fortsätter dödligheten minska. Men möjligheten för att upptäcka och överleva cancer ser olika ut både inom, och mellan, regioner.
– En del av dessa skillnader har sina naturliga förklaringar. Men vi vet också att det finns omotiverade skillnader som beror på både var i landet man bor, vilken utbildning och vilken inkomst man har. Det kan vi inte nöja oss med och här spelar våra regioner en viktig roll, säger Amanda Borg, intressepolitisk expert på Cancerfonden
Att gå på screening är ett viktigt verktyg för att upptäcka en cancer i ett tidigare skede. Men deltagandet skiljer sig åt över landet, och på regionnivå. I Västra Götalandsregionen har till exempel Götene högst deltagande i cellprovtagning för HPV, 86 procent kommer på sina kallelser. I Gullspång är deltagandet i cellprovtagning som lägst, 71 procent deltar, enligt Cancerfondsrapporten 2021.
Besöker regionen
Idag besöker Cancerfonden Västra Götalandsregionens styrande politiker inom hälso- och sjukvårdsområdet. Syftet är att diskutera de stora skillnaderna och behovet av åtgärder, framförallt med fokus på screening.
– Att jämlikheten är en utmaning är förstås något som Västra götalands regionpolitiker är väl medvetna om. Nu hoppas vi kunna vara en stöttande part genom samtal om de möjliga lösningar som finns inom cancerområdet i regionen idag, säger Amanda Borg.
Kontakter
Ellinor PrawitzCancerfonden
Tel:076 111 42 19ellinor.prawitz@cancerfonden.seBilder

Om
Cancerfondens vision är att besegra cancer.
Genom att finansiera den främsta forskningen, sprida kunskap om cancer och påverka beslutsfattare i viktiga frågor, arbetar vi för att färre ska drabbas och fler ska överleva cancer. Cancerfonden är en fristående, ideell organisation utan statligt stöd. Vårt arbete är helt beroende av gåvor från privatpersoner och företag. Vi är en av de största finansiärerna av svensk cancerforskning. Sedan 1951 har vi delat ut nära 14 miljarder kronor till de främsta forskningsprojekten i Sverige. Överlevnaden i cancer har mer än fördubblats under samma tid.
Följ Cancerfonden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Cancerfonden
Nu ska den palliativa vården stärkas i Stockholm16.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
5 av 10 invånare i Region Stockholm oroar sig för att inte få palliativ vård i tid. Det visar en Novusundersökning genomförd på uppdrag av Cancerfonden. Nu enas både majoritet och opposition i Region Stockholm om att stärka den palliativa vården genom att gemensamt skriva under Cancerfondens ”Handslag för en bättre palliativ vård”.
Cancerfondens Stafett för Livet kommer till Kristianstad5.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Under hösten 2026 kommer Stafett för Livet till Kristianstad. Evenemanget, som arrangeras till förmån för Cancerfonden, är till för att skapa gemenskap och stöd för cancerdrabbade och deras närstående. Evenemanget samlar deltagare i alla åldrar i och bakgrunder i staden för att turas om att gå eller springa under 24 timmar – för att visa att ingen ska behöva möta cancer ensam.
Cancerfondens Stafett för Livet kommer till Karlskoga5.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Under hösten 2026 kommer Stafett för Livet till Karlskoga. Evenemanget, som arrangeras till förmån för Cancerfonden, är till för att skapa gemenskap och stöd för cancerdrabbade och deras närstående. Stafett för Livet samlar deltagare i alla åldrar och bakgrunder för att turas om att gå eller springa under 24 timmar – för att visa att ingen ska behöva möta cancer ensam.
Västervik arrangerar Stafett för Livet igen 20265.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter succén 2025 står det klart att Västervik åter arrangerar Stafett för Livet. Datumen för stafetten blir den 5–6 september 2026.
Stafett för Livet växer – nya städer ansluter 20265.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Cancerfondens Stafett för Livet fortsätter att sprida hopp, gemenskap och engagemang för cancerdrabbade och närstående. Under 2026 lanseras eventet i två nya städer Kristianstad och Karlskoga. Samtidigt återvänder stafetten till Västervik för andra året i rad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
