Feriearbetare blir läsambassadörer

Under sommarlovet har fyra feriearbetande ungdomar i Örnsköldsvik i uppdrag att sprida läsglädje till yngre barn på några av kommunens fritidshem. Genom att läsa högt för barnen och på olika sätt inspirera dem till egen läsning är tanken att motverka det så kallade ”sommarlovstappet”. Många elever läser mindre under sommarlovet vilket gör att deras läsförmåga försämras och läsutvecklingen bromsas upp. Extra viktigt är det för barn som nyss lärt sig läsa att hålla i gång läsningen under lov. Det är bakgrunden till att biblioteken och bildningsförvaltningen i sommar samarbetar i konceptet ”Läsa äger” och introducerar läsambassadörer som en ny form av feriearbete.
– Läsande förebilder, det måste vara sommarens viktigaste feriearbete. Det ligger ett visst värde i att det är ungdomar som har uppdraget och inte en lärare som propagerar för läsning. ”Läsa äger” syftar till att eleverna ska känna glädjen till berättelser och bli lockade att fortsätta läsa på egen hand under lovet. Satsningen ligger också i linje med den läsfrämjandeplan som grundskolan och biblioteken arbetar med tillsammans, säger Katarina Strömberg, språk-, läs- och skrivutvecklare vid bildningsförvaltningen.
Läsambassadörerna kommer att få introduktion och handledning för att vara rustade för sitt uppdrag som högläsande förebilder. Högläsningsmaterialet spänner över ett brett fält, från fakta till kluriga mysterier. Även textlösa böcker där bilder berättar en historia ingår. Sådana passar oberoende av språk eller ålder och ger utrymme för att läsambassadörerna och barngruppen själva klär handlingen i ord. En del av uppdraget handlar också om rörelseglädje och en idrottskonsulent från SISU Idrottsutbildarna kommer att tipsa feriearbetarna om enkla rörelselekar.
Den 13 juni kränger läsambassadörerna på sig sina välfyllda ryggsäckar med litteratur och aktivitetstips för att parvis ge sig ut och sprida attityden ”Läsa äger” till elever på Sörlidenskolans och Örnsköldskolans fritidshem.
”Läsa äger” är ett nationellt koncept som genomförts i flera kommuner, däribland Botkyrka, med goda resultat. Forskning vid Linnéuniversitet visar på effekter i form av förbättrat ordförråd och ökad läsförståelse hos deltagande elever, särskilt bland de mest läsovana.
Nyckelord
Kontakter
Katarina Strömberg, språk-, läs- och skrivutvecklare bildningsförvaltningen, 070-203 25 59.
Katarina Larsson, chef biblioteksenheten, samhällsbyggnadsförvaltningen, 070-191 28 28.
Bilder


Länkar
Om
Örnsköldsviks kommun är kommunens största arbetsplats. Drygt 5 000 personer i kommunal förvaltning och kommunala bolag ser till att kommunens 56 000 invånare får god samhällsservice.
Kommunen är företagstät med många internationella företag, lång företagande- och industritradition och stort utvecklingsfokus där samverkan är en viktig nyckel. Närheten till Umeå gör att Örnsköldsvik är en del av en större arbetsmarknadsregion med totalt 200 000 invånare och 13 000 företag. Örnsköldsvik är en del av natursköna Höga kusten där skärgård och klippor möter skog och vildmark.
Följ Örnsköldsviks Kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örnsköldsviks Kommun
Information från kommunstyrelsen i Örnsköldsvik3.10.2023 16:36:31 CEST | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen föreslår att fullmäktige ska säga ja till detaljplanen för Järvedstrand. Prognosen visar något bättre resultat än budgeterat och utveckling av Åsbergets friluftsområde var några av kommunstyrelsens ärenden idag.
Dialog ska ge riktning för servicepunkter och lokal handel11.9.2023 10:31:33 CEST | Pressmeddelande
Projektet ”Framtidens smarta servicepunkter” bjuder in medborgare, politiker, representanter från näringslivet och företagare till dialoger om vilken service som behövs för att möta framtidens utmaningar även utanför de större serviceorterna i Örnsköldsviks kommun.
Information från kommunstyrelsen i Örnsköldsvik5.9.2023 16:42:35 CEST | Pressmeddelande
Kommunens försäljning av 600 lägenheter och yttrandet över den statliga utredningen av vindkraft fanns på kommunstyrelsen bord idag.
Visionsskiss för kultur- och evenemangscentrum presenteras i Örnsköldsvik30.8.2023 14:51:59 CEST | Pressmeddelande
Örnsköldsviks kommun presenterar nu nästa steg i förverkligandet av ett kultur- och evenemangscentrum i staden. En visionsskiss har tagits fram med ett utvecklat koncept för hotell, scener, lokaler för evenemang, musikproduktion och kulturskola.
Pressinbjudan: Fortsatt arbete för kultur- och evenemangscentrum29.8.2023 07:57:00 CEST | Pressinbjudan
Onsdag 30 september presenterar Örnsköldsviks kommun det fortsatta arbetet för ett kultur- och evenemangscentrum.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum