IKEM stärker påverkansarbetet
8.6.2023 06:15:00 CEST | IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB | Pressmeddelande
Malin Johansson har tillträtt rollen som ansvarig för energi- och klimat och Henrik von Celsing rollen som ansvarig för plast. Malin kommer närmast från Regeringskansliet och Henrik från Gullers grupp.

IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige är en bransch- och arbetsgivarorganisation som företräder en stor del av svensk industri. Medlemsföretagen finns tidigt i värdekedjan, producerar insatsvaror som är nödvändiga för övrig industri och är en förutsättning för klimatomställningen.
– Sverige behöver en innovativ och konkurrenskraftig industri. Malin Johansson och Henrik von Celsing har sakkunskaper som vässar IKEM:s påverkansarbete gentemot politiken och jag är oerhört glad att välkomna dem till gruppen, säger Nils Hannerz, näringspolitisk chef på IKEM.
Malin Johansson kommer närmast från Näringsdepartementet, där hon arbetat med energi- och klimatfrågor. Hon har innan dess arbetat på både Miljödepartementet och Naturvårdsverket. Henrik von Celsing kommer närmast från kommunikationsbyrån Gullers Grupp, där han bland annat har arbetat tillsammans med några av IKEM:s medlemsföretag och deras påverkansarbete. Innan dess var Henrik politiskt sakkunnig för bland annat miljö- och jordbruksutskottet i Moderaternas riksdagsgrupp.
Politikgruppen arbetar bland annat för en förbättrad elförsörjning, snabbare tillståndsprocesser och tillgång till rätt kompetens. Gruppen består nu av 12 sakkunniga.
Nyckelord
Kontakter
Linn FrimanIKEM
Tel:072-201 98 59linn.friman@ikem.seBilder


Om oss
IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige är en bransch- och arbetsgivarorganisation för företag som arbetar med kemi i vid bemärkelse, både som tillverkare, distributörer och som användare. Företagen är svenska och utlandsägda med en gemensam vision för hållbar tillväxt: att utveckla industriella lösningar till de globala samhällsutmaningarna. Våra 1250 medlemsföretag med 70 000 medarbetare är bland annat kemi- och plastindustrier, läkemedelstillverkare, raffinaderier eller biokemi- och bioteknikföretag, sten- tvätt-, metall- och återvinningsindustrierna.
Följ IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Helena Mehra ny presschef på IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige20.2.2026 10:17:47 CET | Pressmeddelande
Helena Mehra har tillträtt som ny presschef på IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige. Hon började den 9 februari och ansvarar för organisationens press- och mediearbete.
IKEM: 20 reformer för svensk industris framtid och jobb18.2.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Snabbare tillstånd, trygg tillgång till el och ett konkurrenskraftigt innovationsavdrag. Det är tre av de tjugo reformer som IKEM presenterar i Industrilöftet för att stärka den svenska industrins konkurrenskraft, öka investeringarna och säkra fler jobb.
IKEM-branscherna pressas vidare – lågkonjunkturen biter sig fast16.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Den svenska kemi-, plast/gummi- och läkemedelsindustrin avslutade fjärde kvartalet 2025 i fortsatt lågkonjunktur. Försäljningsvolymerna minskade brett och IKEM-index föll till 83, långt under neutral nivå på 100. Det bekräftar ett fortsatt svagt konjunkturläge för industrin.
Jakob Tellgren tillträder som ny vd för IKEM2.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag tillträder Jakob Tellgren som ny vd och förbundsdirektör för Innovations- och kemiindustrierna i Sverige, IKEM. Han tar över ledarskapet för organisationen i ett läge där branschen står inför betydande möjligheter kopplade till hållbarhet, innovation och stärkt internationell konkurrenskraft.
IKEM rekryterar Jakob Tellgren som ny VD1.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Jakob Tellgren blir ny förbundsdirektör och VD för IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige. Med omfattande erfarenhet från läkemedelsindustrin får han nu ansvar för att utveckla verksamheten till ett ännu bättre och starkare IKEM. Han tillträder som VD den andra februari.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum