Specsavers Vetlanda och Ankaret i gemensamt socialt projekt
12.6.2023 10:28:14 CEST | Specsavers Sweden AB | Pressmeddelande

Fri synundersökning och glasögon till personer som lever i en ekonomisk svår situation –det är tanken bakom ett nytt samarbete mellan Specsavers i Vetlanda och diakonala kafét Ankaret, ett diakonkafé i Svenska kyrkans regi i som jobbar med socialt arbete på många sätt.
– Att hjälpa de som har det tuffast i samhället med just synen, det är oerhört behjärtansvärt. Det är fantastiskt att Specsavers tog kontakt med oss för detta, säger Monica Klasson, församlingskurator i Svenska kyrkan som är engagerad i Ankaret.
Ankaret har hjälpt till med urvalet av behövande personer, och i veckan bjuds de in till butiken för att där först kolla synen och den allmänna ögonhälsan samt vid behov få hjälp med glasögon:
– Det är tyvärr inte svårt att hitta människor som inte har råd att ta hand om sin ögonhälsa, som saknar extrapengar när det händer något med glasögonen, det är helt hopplöst för dem då, säger Monica Klasson.
Maria Andreasson som är delägare och optiker på Specsavers i Vetlanda är initiativtagare, och för henne var det en självklarhet att få tillstånd samarbetet med Ankaret för att hjälpa socialt utsatta i trakten:
– Specsavers har alltid varit måna om att ge tillbaka till samhället och det här är ett sådant tillfälle. Lever man på marginalen är sällan synen och ögonhälsan det man prioriterar i första hand, men nu ger vi fler människor möjlighet att se bra, därför kommer vi nu stötta upp med fri synundersökning och glasögon, det känns väldigt bra att kunna hjälpa till, säger Maria Andreasson, butiksägare och optiker.
Vid en synundersökning kan ögonsjukdomar upptäckas och några av dem kan behöva snabb behandling och kan vara farligt för synen om man går med för lång tid och kan behöva remitteras snabbt till ögonsjukhus. Men för de personer som nu får hjälp kan det också bli en snabb effekt på det personliga planet, hoppas Maria:
– Att se bra med rätt glasögon skapar både självkänsla och välmående.
Kontakter
Ida IwdalHead of PR Sweden
ida.iwdal@specsavers.comBilder

Om
Välkommen till Specsavers
Specsavers är en av Sveriges största optikkedjor. Genom att erbjuda bra priser, god service och hög professionell kunskap ger Specsavers sina kunder värde för pengarna. Specsavers är ett familjeägt företag som grundades 1984 på Guernsey. Företaget har över 2000 butiker med cirka 40 000 medarbetare i Storbritannien, Irland, Nederländerna, Sverige, Norge, Danmark, Finland, Spanien, Nya Zeeland, Australien och Kanada. Specsavers etablerade sig i Sverige 2004 och har idag 121 butiker över hela landet.
Följ Specsavers Sweden AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Specsavers Sweden AB
Fyra av tio kvinnor kopplar inte klimakteriet till torra ögon17.3.2026 08:39:03 CET | Pressmeddelande
Mer än varannan kvinna mellan 45 och 64 år har upplevt torra eller irriterade ögon. Samtidigt uppger fyra av tio att de inte känner till att besvären kan ha samband med hormonella förändringar i klimakteriet. Det visar en undersökning från Verian, genomförd på uppdrag av Specsavers och presenterad i en rapport om kvinnors ögonhälsa.
Marita Bertilson vinner Årets VD23.2.2026 11:13:18 CET | Pressmeddelande
Marita Bertilson, vd för Specsavers Sverige, har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets VD – Tillit & Medarbetarengagemang” vid Årets VD 2025 på Kistamässan i Stockholm.
Specsavers vd Marita Bertilson finalist till Årets VD 202527.1.2026 11:08:08 CET | Pressmeddelande
Specsavers Sveriges vd Marita Bertilson har utsetts till finalist i Årets VD 2025 – en utmärkelse som lyfter fram vd:ar som kombinerar affärsmässig framgång med värderingsdrivet, modigt och långsiktigt hållbart ledarskap. Priset delas ut på Kistamässan i Stockholm den 18 februari 2026.
Försämrat mörkerseende - var fjärde 50-plussare undviker att köra bil i mörker1.12.2025 08:43:26 CET | Pressmeddelande
Fler än hälften av alla svenskar över 50 år upplever försämrat mörkerseende, och mer än var fjärde undviker att köra bil i mörker på grund av synproblem. Samtidigt känner hela 66 procent inte till att det finns effektiv hjälp att få. Det visar en ny YouGov-undersökning gjord på uppdrag av optikkedjan Specsavers
Specsavers rankad som en av världens bästa arbetsplatser14.11.2025 12:49:44 CET | Pressmeddelande
Optikkedjan Specsavers finns återigen med på den globala listan World’s Best Workplaces™, som rankar de företag i världen där medarbetarna trivs allra bäst. I årets ranking placerar sig Specsavers på 12:e plats på Topp 25-listan – baserat på över nio miljoner enkätsvar från 25 miljoner medarbetare världen över.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
