Pensionsgruppen möts idag. Agera nu!
15.6.2023 06:00:00 CEST | PRO-Pensionärernas Riksorganisation | Pressmeddelande

I Pensionsgruppen sitter representanter för Socialdemokraterna, Moderaterna, Centern, Kristdemokraterna och Liberalerna – de partier som stod bakom överenskommelsen om vårt nuvarande pensionssystem på 1990-talet. Nu diskuteras om ytterligare partier ska ta plats.
Åsa Lindestam, ordförande för landets största pensionärsorganisation, PRO, har ett tydligt medskick till de politiker som träffas i Pensionsgruppen i dag:
- Pensionsgruppen har bara ett jobb – att se till att vi har rimliga pensioner i Sverige. Det är vad gruppen borde diskutera, inte formfrågor. Vi vet vad som behövs för att få upp pensionerna: höj avgiften och inför gasen. Det viktiga är inte vilka partier som sitter runt bordet, utan vad de förmår att uträtta. Samla de partier som är redo att fatta de nödvändiga besluten och kör!
PRO vill att pensionsavgifterna höjs från dagens 17,21 till 18,5 procent av bruttoinkomsten, vilket kan höja pensionerna med omkring 6,6 procent enligt beräkningar från Pensionsmyndigheten. Höjningen kan finansieras på olika sätt. PRO vill också införa en möjlighet att höja pensionerna när överskotten i pensionssystemet blir tillräckligt stora. I dag är överskottet omkring 1 300 miljarder kronor och prognoserna pekar mot att det kommer att växa kraftigt. En sådan ”gas” i systemet utreddes redan 2004.
Beräkningar visar att den kombinerade effekten av höjda avgifter till pensionssystemet och införandet av en gas kan höja pensionerna med 1 000–1 500 kronor i månaden om några år. Det förutsätter att samhällsekonomin går hyggligt och att en högre avgift används för att höja pensionen både för dagens och framtidens pensionärer.
- Vi har ett pensionssystem som brister rejält. Det lönar sig för lite att ha arbetat ett helt arbetsliv, vi har det största pensionsgapet mellan män och kvinnor i Norden och mer än hälften av pensionärerna får hela eller en del av sin pension från garantipensionen, som ska vara ett grundskydd. Vi behöver göra en rejäl översyn av pensionssystemet och det behöver ske snabbt. Steg ett är beslut om höjda pensioner. Det bör ske redan i dag, säger Åsa Lindestam.
Kontakter
Joel Stade, sakkunnig pensionsfrågor, PRO, E-post: joel.stade@pro.se, telefon:
072-142 3165
Sten Söderberg, pressekreterare, PRO, E-post: sten.soderberg@pro.se, telefon: 08-701 6710
Bilder

Om
PRO, Pensionärernas Riksorganisation, är Sveriges största pensionärsorganisation med föreningar runt om i hela landet.
Följ PRO-Pensionärernas Riksorganisation
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från PRO-Pensionärernas Riksorganisation
PRO-medlemmar väljer tåget - resvanorna förändras i orolig omvärld14.4.2026 14:25:30 CEST | Pressmeddelande
Pensionärernas riksorganisation, PRO, ser en tydlig förändring i medlemmarnas resvanor. Reslusten består - men riktningen ändras.
PRO välkomnar vårbudgetens satsningar på vaccin för äldre och för att bekämpa mäns våld mot kvinnor13.4.2026 10:26:12 CEST | Pressmeddelande
I den vårbudget som regeringen i dag presenterar finns satsningar som PRO:s ordförande Åsa Lindestam välkomnar. Men att äldreomsorgen än en gång blir utan resurser kritiserar hon. Lindestam påminner om att pensionärerna utgör nästan 30 procent av väljarna i höstens val.
Pressinbjudan: PRO:s ordförande besöker Skåne7.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
PRO:s ordförande Åsa Lindestam besöker Skåne den 8–10 april. Under tre dagar möter hon lokala PRO‑föreningar i Ystad, Eslöv och Malmö för att ta del av verksamheter, träffa medlemmar och föra dialog med förtroendevalda i regionen.
Svenskarna något mer nöjda med pensionerna – PRO varnar för fortsatt låg tillit24.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Missnöjet med det svenska pensionssystemet har minskat de senaste åren. Det visar en ny rapport av statsvetarprofessor Maria Oskarson, framtagen på uppdrag av Pensionärernas riksorganisation, PRO. För första gången sedan mätningarna startade 2004 är andelen nöjda något större än andelen missnöjda – men fortfarande är det bara en dryg tredjedel av befolkningen som uppger att de är nöjda med pensionssystemet.
Lidl och Willys billigast i PRO:s prisundersökning 202522.1.2026 06:52:00 CET | Pressmeddelande
PRO:s årliga prisundersökning visar att Lidl och Willys är de billigaste butikskedjorna i Sverige. Trots att prisökningarna har bromsat in ligger matpriserna fortsatt på en hög nivå. Fler butiker än tidigare har kunnat granskas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
