Stephan Wilson cyklade 1000 kilometer för Diakonias Cykelprojekt
Drygt 330 000 kronor har tv-profilen Stephan Wilson tillsammans med 150 cyklister samlat in till förmån för Diakonia i samband med Vätternrundan. Men Stephan nöjde sig inte med enbart rundan runt sjön. För att uppmärksamma insamlingen, cyklade han dessutom både till och från tävlingen. Det blev sex dagar på cykeln och sammanlagt 1000 kilometer i benen. Under måndagen 19 juni kom han i mål.

När Stephan Wilson stod vid starten på Vätternrundan, var det med den största gruppen i Vätternrundans historia. Hela 150 personer hade anmält sig till att vara ambassadörer för biståndsorganisationen Diakonia och hjälpa till med att samla in pengar till Diakonias Cykelprojekt. De har också hjälpt till med att sprida budskapet om projektets mål - att öka rörelsefriheten för flickor i Bangladesh så att de kan få gå i skolan och därmed ökar chanserna att de inte gifts bort tidigt.
Men Stephan Wilson nöjde sig inte med själva tävlingen. Under sex dagar har han cyklat sammanlagt 1000 km för att uppmärksamma Diakonias cykelprojekt i Bangladesh. Under måndagen den 19 juni kom han i mål.
– Jag har så otroligt ont i kroppen! Jag älskar utmaningar och har pressat mig förr. Men det här var något helt annat. Min motivation har hela tiden varit flickorna i Bangladesh! Att göra vad jag kan för att förhindra barnäktenskap. Men jag är glad att jag inte har varit själv i detta, säger Stephan Wilson.
Redan för ett år sedan lade han ut utmaningen i sociala medier. Att tillsammans cykla Vätternrundan. Intresserade anmälde sig via sociala medier har under våren peppat och hjälpt varandra i en Facebookgrupp.
–Jag har cyklat Vätternrundan tidigare och det var det värsta jag någonsin gjort. Men när Stephan la ut om möjligheten att delta i den här gruppen kände jag att det var värt att anmäla sig. Och det var riktigt tungt även i år. Men den här gången kände jag mig så stolt! Stolt att klara det och stolt att få bidra till projektet, berättar Ingrid Castillo, en av deltagarna.
De 150 cyklisterna startade på kvällen fredagen den 16 juni och fick tillsammans uppleva både solnedgången och soluppgången innan de åter nådde Motala. Gruppen blev något utspridd under loppets gång och kom i mål på lite olika tider. Men med en snittfart på 22 kilometer i timmen, exklusive pauser, gick Stephan och en stor del av gruppen i mål på 18 timmar. Tillsammans samlade de in drygt 330 000 kronor.
–Vi är så otroligt imponerade av cyklisternas och Stephans insats. Att orka cykla så långt, hålla modet uppe, berätta om vårt projekt och samla in pengar. Bättre ambassadörer kunde vi inte få, säger Unni Jonsson, kommunikatör på Diakonia. Hon har följt Stephan Wilson under alla hans 1000 kilometer i en följebil.
Snabbfakta:
Vätternrundan är 315 km lång
Stephan cyklade 1000 km, drygt tre Vätternrundor
Stephan Wilson blev ivägskickad på sitt äventyr av förskolebarn på Förskolan Lyktan i Skarpnäck där Allianskyrkan i Skarpnäck är huvudman. Han besökte också Equmeniakyrkan Betania i Örebro och Equmeniakyrkan i Linköping under sin färd till och från Motala. Diakonias personal på huvudkontoret i Alvik tog emot honom på måndagen när han kom tillbaka till Stockholm igen.
Följ insamlingen på insamling.diakonia.se
För intervjuer med Stephan, eller någon av deltagarna, kontakta pressekreterare Annette Wallqvist. Kontaktuppgifter finns nedan.

Kontakter
Annette Wallqvist
Tel:08-453 69 33annette.wallqvist@diakonia.seBilder



Länkar
Biståndsorganisationen Diakonia
Diakonia är en biståndsorganisation som bärs av kristna värderingar och arbetar tillsammans med lokala samarbetsorganisationer för en varaktig förändring för de mest utsatta människorna i världen.
Följ Diakonia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diakonia
Både Hamas och Israel har allvarligt kränkt krigets lagar6.12.2023 07:45:00 CET | Pressmeddelande
Båda Israel och Hamasledda beväpnade grupper från Gaza, har brutit mot internationell humanitär rätt, IHL. Det framkommer i en ny rapport från Diakonias IHL-center.
Utan bistånd ökar risken för radikalisering30.11.2023 07:15:00 CET | Pressmeddelande
Den humanitära krisen, hopplösheten och bristen på rättssäkerhet och respekt för mänskliga rättigheter i Palestina ökar risken för radikalisering. Organisationer som med stöd av svenska biståndspengar arbetar för demokrati, mänskliga rättigheter och jämställdhet är viktiga för att ge hopp om en annan framtid och verktyg för människor att arbeta för en förändring.
Sverige måste ta ställning för eldupphör30.10.2023 16:11:08 CET | Pressmeddelande
Diakonia fördömer urskillningslösa attacker mot civila i Gaza, Västbanken och Israel. Sverige måste omedelbart kräva ett vapenstillestånd för att skydda civila och se till att människor i nöd får den humanitära hjälp de har rätt till.
Diakonia uppmanar båda parter att följa internationell humanitär rätt7.10.2023 20:15:25 CEST | Pressmeddelande
Diakonia fördömer Hamas urskillningslösa attacker mot Israel. Vi följer händelseutvecklingen med bestörtning och känner sorg över döda och skadade på båda sidor.
Paradigmskifte för biståndet - varför är det så få som granskar?31.8.2023 10:23:56 CEST | Pressmeddelande
Svenskt bistånd står inför en historisk förändring, regeringen talar om ett paradigmskifte. Men vad innebär det? I samarbete med Mälardalens frilansklubb bjuder Act Svenska kyrkan och Diakonia in till ett kunskapsseminarium om det svenska biståndet. Förhoppningen är att du som journalist ska få nya verktyg att granska biståndet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum