Stångåstaden

Bed & breakfast i Gamla Linköping utökar med vandrarhem under sommaren

19.6.2023 16:55:55 CEST | Stångåstaden | Nyheter

Dela
Sofia Thunholm och Jessica Sjögren som sedan flera år tillbaka finns i Gamla Linköping och driver verksamheterna Hilma Winblads bed & breakfast och Dahlbergs café i området, öppnar i sommar ytterligare en verksamhet, Valla Vandrarhem. Vandrarhemmet har de senaste åren varit stängt men öppnas nu för sommargäster fram till i slutet av augusti.
Sofia Thunholm och Jessica Sjögren som under sommaren driver Valla vandrarhem.
Sofia Thunholm och Jessica Sjögren som under sommaren driver Valla vandrarhem.

- Vandrarhemmet är ett bra tillskott till vår verksamhet som vi har idag och vi hoppas att vi kommer att få ta emot många gäster här i sommar, säger Sofia Thunholm, Hilma Winblads & Dahlbergs café.

Det är Stångåstaden Kulturfastigheter som är fastighetsägare och de nygamla hyresgästerna är ett välkommet tillskott i området.

– Det är väldigt kul att Sofia och Jessica vågar testa nytt och starta upp vandrarhemmet igen. Jag hoppas att deras sommarsatsning blir lyckad och att samarbetet mellan oss kommer att fortsätta, säger Theresé Lindh, vd på Kulturfastigheter.

Valla Vandrarhem ligger mitt i Valla fritidsområde, ett stenkast ifrån stadskvarteren i Gamla Linköping med närhet till både lekpark, djur och en minigolfbana. Vandrarhemmet har sammanlagt 25 bäddar fördelat på tre rum med vardera tre bäddar och fyra rum med vardera fyra bäddar.

Läs mer om Valla Vandrarhem i Linköping

Kontakter

Bilder

Sofia Thunholm och Jessica Sjögren som under sommaren driver Valla vandrarhem.
Sofia Thunholm och Jessica Sjögren som under sommaren driver Valla vandrarhem.
Ladda ned bild

Om

Stångåstaden
Stångåstaden
Box 3300
580 03 Linköping

013-20 85 00http://www.stangastaden.se

AB Stångåstaden är Linköpings största bostadsbolag och ett helägt kommunalt bolag. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 hyreslägenheter runt om i Linköping, varav omkring 4 100 är studentbostäder. Vårt mål är att erbjuda attraktiva, trygga och hållbara boendemiljöer för alla målgrupper – från studenter till seniorer. Genom dotterbolaget Stångåstaden Kulturfastigheter ansvarar vi också för förvaltningen av cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde.

Följ Stångåstaden

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden

Vi har minskat behovet av köpt energi med 25,7%6.3.2026 10:05:43 CET | Blogginlägg

Vi håller precis på att summera 2025. Det har varit några år med tuffare förutsättningen i omvärlden som även påverkat bostadsbolag. På Stångåstaden har vi både byggt och hållit ihop ekonomin på ett sätt som jag känner mig stolt över. En ytterligare insats som jag är extra stolt över är att vi har gått i mål med ett stort och långsiktigt program för att minska behovet av inköpt energi. Vi satte upp ett mål 2012 att vi skulle spara 25% köpt energi till år 2025 med 2011 som basår. När vi summerar utfallet efter 2025 så har vi sparat 25,7% sedan vi startade programmet. Fastigheter står för en stor del av samhällets energianvändning. Som långsiktiga ägare har vi en roll som sträcker sig bortom den egna balansräkningen. När vi sänker energianvändningen i våra hus minskar belastningen på energisystemet lokalt. Det bidrar till stabilare priser, minskade utsläpp och ett mer robust samhälle. I en växande stad som Linköping är det en förutsättning för fortsatt utveckling.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye