Musik, dans och familjeaktiviteter när midsommar firas på Skansen

Den 23-25 juni är det dags för årets midsommar på Skansen, en tradition sedan 1891. Under tre dagar blir det en folkfest för alla – där äldre och nyare traditioner ryms sida vid sida. Dansa och lek runt majstången, bind en björklövskrans, njut av god mat och dryck, upplev folkdans, låtspel och folktro.
I årets midsommarfirande läggs särskild tonvikt på dans och musik. Dagtid blir det midsommarkonsert med Grammisvinnaren Lena Willemark medan vokaltrion Vanja Modigh framför nordiska folksånger i pampiga Seglora kyrka. Dessutom är det premiär för sommarens danskvällar på Galejans dansbana. Både fredag och lördag intar Sandins scenen för den som vill dansa in årets ljusaste natt.
– Under midsommar är Skansen verkligen i sitt esse. Det är så underbart att se hur mängder av glada midsommarfirare vallfärdar hit för att uppleva det somrigaste vi har! Jag ser fram emot att få fira med både trogna och nya gäster i helgen, säger Yvonne Nordlind, marknads- och kommunikationschef på Skansen.
Kom snabbare in till firandet den 23 juni genom att förköpa din entrébiljett eller årskort via skansenbiljett.se
Se alla aktiviteter på skansen.se/midsommarfirande
Korta fakta om midsommar
- Midsommar markerar sommarsolståndet, den tid när solen står som högst på himlen. Det vi årligen firar i slutet av juni är således sommaren.
- Midsommar, med traditioner som liknar dagens, har firats i Norden sedan medeltiden.
- I bondesamhället markerade midsommar en viktig brytpunkt i arbetsåret och midsommarnatten hade enligt folktron magiska krafter där övernaturliga väsen ska ha varit extra aktiva.
- Den lövade midsommarstången, majstången, ska i bondesamhället ha symboliserat god sådd och växtlighet. Den kom troligen till Sverige via Tyskland. De gröna björklöven i sig hade också en funktion, där man i äldre tid satte löv i åkrarna vid midsommar för att grödorna inte skulle förstöras av oväder.
- En tradition som fortlever är kärleksspådomen om att lägga sju eller nio sorters blommor och under kudden. Dessa plockas på kvällen under tystnad för att inte bryta magin, och under midsommarnatten sägs man drömma om den man ska gifta sig med.
Nyckelord
Kontakter
Yvonne NordlindAvdelningschef Marknads- och kommunikationsavdelningen
Tel:0731-525832yvonne.nordlind@skansen.seBilder




Länkar
Om
Mitt på den gröna ön Djurgården i Stockholm finns Skansen. En plats som levandegör upplevelser av natur och kultur – nu, då och i framtiden. Stiftelsen Skansen är världens äldsta friluftsmuseum, grundat 1891 av Artur Hazelius, och varje år kommer cirka 1,4 miljoner gäster till oss.
Följ Stiftelsen Skansen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stiftelsen Skansen
Fira julafton på Skansen – med kulturarv, gemenskap och ny vildren22.12.2025 08:50:00 CET | Pressmeddelande
På julafton öppnar Skansen – som alltid, årets alla dagar – upp för en dag där gemenskap, natur- och kulturarv står i fokus. Här får både barn och vuxna möjlighet att värma sig i museets julpyntade hus och gårdar, uppleva julafton hos djuren och njuta av en plats som känns lika välkomnande oavsett om man firar med familj, vänner eller kommer ensam.
Utrotningshotade skogsvildren har flyttat in på Skansen – lagom till jul17.12.2025 14:40:00 CET | Pressmeddelande
Skansen tar ytterligare steg i arbetet för artbevarande och biologisk mångfald, lagom till jul har skogsvildrenen anlänt till parken. Arten är helt utrotad i Sverige, men genom ett europeiskt samarbete hoppas man kunna bidra till att återuppbygga en livskraftig population i Finland för kommande generationer.
Nyår på Skansen – Helena Bergström ringer in det nya året15.12.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Fira nyår på Skansen – från familjevänliga aktiviteter på dagen till en sprakande kväll med konserter, traditionsenligt firande och Stockholms bästa utsikt. Årets diktläsare, Helena Bergström, sätter tonen för firandet när hon läser Tennysons välkända dikt Nyårsklockan inför tolvslaget. Under kvällen medverkar även artister som Tommy Körberg, Charlotte Perrelli och Greczula.
Julens musik på Skansen – allsång, intima konserter, soul och folkmusik3.12.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
Under hela december fylls Skansen av julmusik – med allt från konserter och allsång till små, intima framträdanden i historiska miljöer. Sjung med i välkända julsånger, lyssna på kringvandrande körer, möt julorkestern som håller låda och dansa kring granen. Pop, soul och folkmusik blandas med klassiska julsånger och gör musiken till en självklar del av julstämningen. Här är ett urval av säsongens höjdpunkter.
Julens bästa barnupplevelser på Skansen – sex magiska äventyr för hela familjen27.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Med start den 28 november förvandlas Skansen till en gnistrande julvärld full av upptäckter, sagor och lek. Här är sex upplevelser som barn garanterat kommer att älska – från pyssel hos tomten och djur-julkalendrar till historiska tidsresor och sagostunder i värmen. Och årets bästa nyhet för familjer: alla barn upp till 15 år har fri entré.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
