Svenska Bowlingförbundet

Sverige vann guld i 4-manna i Special Olympics World Games

Dela

Sveriges bowlinglag fick igår en drömstart på Special Olympics World Games och vann guld i 4-manna. Guldet var Sverigalagets första i Berlin. 
– Det känns helt otroligt, säger Lisa Nordström Green.

Igår drog bowlingtävlingarna igång i Special Olympics World Games i Berlin och det svenska laget fick bästa möjliga start. Sverige vann guld i den högsta divisionen i 4-manna. Tvåa kom Tyskland på 1874 poäng och trea blev Nya Zeeland. 
– Vi var väldigt lugna och höll en jämn nivå. Det här är något man har längtat efter. Det känns helt fantastiskt. Våra coacher grät och många kom fram och gratulerade oss, säger Lisa Nordström Green.

I första serien fick laget ihop 715 poäng och i andra 734 poäng. I inledningen av tredje serien började Tyskland dock att knappa in och det gick lite tyngre för Sverige. Ledarduon Mikael Engström och Mia K. Årberg satt med nere vid banorna och coachade men i tredje serien bytte Mia roll och ställde sig bakom banorna istället för att agera hejarklack.
– Reglerna säger att man inte får ropa och heja när man sitter vid banorna som coach så jag ställde mig bakom istället och började heja för fullt. Det gav resultat och spelarna höjde sig direkt.

Sverige fick till sist ihop 745 poäng och vann guldet med hela 320 poäng före tvåan Tyskland.
– Det går inte att beskriva känslan, det är bara glädje. Alla i laget har del i segern. Vi är 6 spelare och två ledare som alla ser till att det blir något av det här, säger Årberg. 

Guldet var Sveriges första vid spelen i Berlin. 
– Jag är väldigt lycklig. Vi spelar riktigt bra och det känns härligt att vinna tillsammans med hela laget, säger Eddie Engström. 

Sveriges lag i 4-manna:
Rebecca Gustavsson, BK Alley Västergötland
Lisa Nordström Green, BK Tegnér Värmland
Larry Johansson, BK Bowlinggänget Skåne
Eddie Engström, FF Österlen Skåne

Resultat

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Länkar

Svenska Bowlingförbundet är centralorganisation för svensk bowling. Vi organiserar 17 000 bowlare i det unika svenska ligaspelet, tävlingar, svenska mästerskap, parabowling, utbildningar, världens näst bästa landslag och en bredd i världsklass. Bowling – en sport för alla – hela livet.

Följ Svenska Bowlingförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Bowlingförbundet

Rasmus Edvall vinner PBA Scorpion Championship - första PBA-titeln i karriären17.3.2025 12:31:21 CET | Pressmeddelande

Rasmus Edvall stod för en oerhörd bragd i natt och vinner PBA Scorpion Championship. Edvall tog den långa vägen och vann alla fyra matcherna i stegfinalen. Efter att ha besegrat EJ Tackett i semifinalen så vann han över Rafiq Ismail i finalen med 224-172. Edvall blir den tredje svenska spelaren som tar hem en titel på PBA-touren. – Det är en barndomsdröm som går i uppfyllelse, säger Rasmus Edvall.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye