Ny rektor på Ormkärrsskolan
21.6.2023 16:00:43 CEST | Stockholms stad | Nyheter

Ormkärrsskolan har fram tills nu tillhört Hagsätraskolan. Till höstterminen 2023 blir Ormkärrsskolan en egen enhet med Carolin Heyer som rektor. Skolan kommer att ha cirka 185 elever från förskoleklass till årskurs sex.
- Jag ser fram emot att fortsätta arbeta för att Ormkärrsskolan ska vara den bästa skolan för alla elever som går där. Jag vill bidra tillsammans med elever, medarbetare och föräldrar, säger Carolin Heyer.
Första tjänst som rektor
Carolin Heyer tycker att det är en förmån att arbeta i skolans värld. Elevers lika möjlighet till utbildning och skolans kompensatoriska uppdrag ligger henne varmt om hjärtat.
- Skolan ska vara en trygg plats för alla. Då finns det goda förutsättningar för att lära och utvecklas både kunskapsmässigt och socialt.
Tjänsten som rektor på Ormkärrsskolan blir Carolin Heyers första tjänst som rektor och hon vill arbeta nära sina medarbetare.
- Medarbetarna ska känna att de har mitt stöd, gör ett gott arbete och att de kan utvecklas i verksamheten. Jag vill skapa bästa möjliga förutsättningar för mina medarbetare att kunna genomföra sitt uppdrag.
Vill bidra till samhällets utveckling
Carolin Heyer växte upp i Stockholm. Hon tyckte om sin skoltid.
- Jag minns särskilt en lärare som lyckades göra undervisningen intressant och relevant. De lektionerna stormtrivdes jag på och fick en stark önskan om att själv bli lärare. Med tiden har jag också blivit skolledare. Då kan jag bidra till skola och utbildning i ett större perspektiv än i det egna klassrummet. Jag har alltid velat ha ett yrke där jag kan bidra till samhällets utveckling.
Carolin Heyer är utbildad lärare i svenska och SO. Hon har arbetat inom Stockholms stad i ungefär 20 år.
Fakta om lärare och rektorer i Stockholms stad
Ungefär 9 300 personer är anställda som lärare i Stockholms stads kommunala skolor, det vill säga både i grundskolor och på gymnasieskolor.
Det finns cirka 7 700 lärare i Stockholms stads kommunala grundskolor.
Det finns cirka 1 600 lärare i Stockholm stads kommunala gymnasieskolor.
Det finns cirka 130 rektorer på Stockholms stads kommunala grundskolor.
Det finns 30 rektorer på Stockholms stads kommunala gymnasieskolor.
Det finns cirka 360 biträdande rektorer på Stockholms stads kommunala grundskolor.
Det finns cirka 60 biträdande rektorer på Stockholms stads kommunala gymnasieskolor
Kontakt
Carolin Heyer, carolin.heyer@edu.stockholm.se och 08-508 21 404.
Mer om Ormkärrsskolan.
Nyckelord
Kontakter
UtbildningsförvaltningenPresskontakter: Matilda Asp och Monica Eriksson
Ring 08 - 508 333 00 eller maila: info.utbildning@edu.stockholm.se
Kommunikationschef: Sofia Oliv telefon 08-508 33 331 eller sofia.oliv@edu.stockholm.se.
Förvaltningen ansvarar för och driver kommunal förskoleklass, grundskola, grundsärskola, skolbarnsomsorg, gymnasieskola och gymnasiesärskola. Förvaltningen ansvarar för stadens kontakter med fristående skolor och ska informera om alla sökalternativ oavsett anordnare. Förvaltningen ger tillstånd till och utövar tillsyn över enskilda förskolor samt svarar för övergripande uppföljning av alla skolformer oavsett anordnare.
Bilder

Om
I Stockholms stad arbetar cirka 40 000 personer. Du möter oss i skolan, på äldreboenden, i parken, när du ska söka bygglov, driva företag eller går till simhallen för att träna. Stockholms stads verksamhet styrs av folkvalda politiker och organiseras i stadens förvaltningar och bolag.
Vi är en organisation med decentraliserat ansvar. Det betyder att besluten ofta fattas lokalt, så nära de berörda som möjligt.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Invigning av ny cykellekplats och BMX-show i Tensta29.5.2026 10:15:14 CEST | Pressinbjudan
Under internationella cykeldagen invigs en ny cykellekplats på Taxingeplan i Tensta. Här ska både barn och vuxna kunna öva på att cykla och lära sig trafikregler i en trygg och lekfull miljö. Invigningen sker 3 juni klockan 11 på Taxingeplan. Under invigningen blir det även en BMX-show med världsmästaren Andreas Lindqvist.
Dubbla SM-guld i Ung Företagsamhet till Stockholmsskolor29.5.2026 09:35:38 CEST | Pressmeddelande
De svenska mästerskapen i Ung Företagsamhet avgjordes på Stockholmsmässan den 26–27 maj. När vinnarna presenterades stod det klart att elever från Stockholms stads skolor kammat hem förstapris i två av tävlingskategorierna.
Visning av ny metod för parkeringsövervakning i Stockholm29.5.2026 09:27:19 CEST | Pressinbjudan
Välkommen på visning av Stockholms stad nya utrustning för parkeringsövervakning, på tisdag 2 juni på Holger Bloms plats klockan 13.00. Kameror som kan läsa av registreringsskyltar och vägmärken kommer att monteras på bilar och testas som ett komplement till den ordinarie parkeringsövervakningen.
Sommaröppet på af Chapman28.5.2026 15:21:21 CEST | Pressmeddelande
Nu är stockholmare och besökare välkomna ombord på af Chapman! Skeppet är en betydelsefull del av Stockholms siluett och efter varsam renovering öppnar nu en publik verksamhet, sommaren 2026.
Rörstrandsgatan blir gågata året runt28.5.2026 11:06:15 CEST | Pressmeddelande
Nu blir Rörstrandsgatan gågata året runt. Med mer plats för gående, nya gatumöbler och grönska har det blivit både lättare och trevligare att gå längs den välbesökta gatan. Detta firades under gårdagen med tal och bandklippning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
