Hyresgästföreningen kommenterar regeringens två bostadsnyheter
22.6.2023 10:20:26 CEST | Hyresgästföreningen Riksförbundet | Pressmeddelande

Regeringen tillsätter en utredning som ska titta på utvecklingen av modellen för presumtionshyra.
–Presumtionshyressystemet har fungerat relativt väl och används flitigt av parterna för att förhandla hyror i nyproduktion. Som förhandlade part är vår uppgift att granska kalkyler och företräda hyresgästerna för att försöka få ned hyrorna. Vi har själva varit kritiska till hovrättens domar om presumtionshyra. Vår kritik har varit att det alltför mycket kommit att likna en statlig hyresreglering, där domstolen har en fastslagen uträkning för hyresutvecklingen. För oss är det viktigt att presumtionshyror sätts av parterna på hyresmarknaden, inte domstolar. Hyresförhandlingarna är lokala förhandlingar och ska fortsätta vara så, inte styras av snäva hovrättsdomar. Vi ser fram emot att delta i utredningen och komma med våra perspektiv, säger Hyresgästföreningens förbundsordförande Marie Linder.
–Det känns inte som att lösningen vi hör idag från regeringen matchar problemet. Presumtionshyressystemet enbart kommer inte lösa bostadsbristen och att tro att det är en quick fix när byggandet faller och bostadsbristen är enorm, är naivt. Vi behöver stora investeringar om vi ska se till att hålla uppe byggandet under den här lågkonjunkturen samt se till att komma till bukt med den bostadsbrist som skapar stora problem för individer, säger Marie Linder.
Regeringen tillsätter även en utredning som ska titta på hur det ska bli enklare att hyra ut din privatbostad.
–Regeringens nyhet om förenklingar för privatuthyrning är oroväckande. Frågan är om det ens leder till fler bostäder? Den svenska modellen bygger på att vi har professionella hyresvärdar som tar värdskapet på allvar, inte hobbyvärdar med korta kontrakt och osäkra villkor, säger Marie Linder, förbundsordförande Hyresgästföreningen.
–Återigen presenterar regeringen en nyhet som ska se till så att de som äger sitt boende ska kunna tjäna ännu mer pengar. Vi har redan ränteavdrag och ROT som kostade staten 35 miljarder förra året. Nu går man fram med ytterligare politik för att se till så att de i det ägda boendet kan tjäna mer. Ingenstans finns hyresgästperspektivet eller den byggboost som faktiskt skulle behövas för att lösa bostadsbristen. De stora investeringar som behövs kan inte lösas genom extra tusenlappar i fickan på villaägare, säger Marie Linder.
Nyckelord
Kontakter
Gilda RomeroPressekreterareHyresgästföreningen
Tel:072-549 11 55gilda.romero@hyresgastforeningen.seNationell pressjourHyresgästföreningen
Tel:010-459 10 70press@hyresgastforeningen.seVictor ThomsenPress- och opinionschefHyresgästföreningen
Tel:072-509 11 77victor.thomsen@hyresgastforeningen.seBilder

Om
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna.Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Riksförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Riksförbundet
Rot-avdraget kostade 22 miljarder under 2025 – Danderyd sticker ut10.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Nya preliminära siffror från Skatteverket visar att rot-avdraget kostade staten omkring 22 miljarder kronor under 2025, den högsta nivån på tio år. Den tillfälliga höjningen av avdraget har fått tydliga effekter i form av kostnadsökningar för staten, samtidigt som mer än hälften av stödet går till personer med höga inkomster och till kommuner med redan stark ekonomi. Över 70 miljoner gick till renoveringar av svenskars semesterbostäder utomlands.
Hyresgästernas valrörelse i fokus när Marie Linder besöker Malmö9.2.2026 15:42:04 CET | Pressmeddelande
I veckan besöker Hyresgästföreningens förbundsordförande Marie Linder Malmö för att inleda hyresgästernas valrörelse i staden. Besöket sker i ett läge där många Malmöbor pressas hårt av hyreshöjningarna, och där hotet om marknadshyror återigen gör sig påmint i den politiska debatten.
Barn vräks trots nollvision – lagen måste skärpas2.2.2026 09:02:18 CET | Pressmeddelande
Antalet personer som drabbas av vräkning ökar enligt Kronofogden. Under 2025 genomfördes 3330 vräkningar och 824 barn berördes av vräkning. Detta trots att barnkonventionen är lag och slår fast att barnets bästa ska väga tyngst. Hyresgästföreningens egen granskning visar dessutom att hyresnämnderna nästan aldrig tar barnets bästa i beaktande i vräkningsärenden. Nu kräver Hyresgästföreningen skärpt lagstiftning och obligatoriskt förebyggande arbete för att stoppa barnvräkningarna.
Så undviker du de vanligaste misstagen när du letar studentbostad28.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Terminen har precis börjat och runt om i landet förbereder sig tusentals studenter för sina första veckor på universitet och högskolor. För många börjar studietiden med stress, osäkerhet och en svår bostadsjakt. Bostadsbristen är akut på flera studieorter runt om i landet, och allt fler unga tvingas tacka ja till otrygga boenden i andra och tredje hand. Hyresgästföreningen listar här de vanligaste misstagen – och hur du kan undvika dem.
Många hyresgäster har inte råd med julklappar – handlar på kredit23.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
En ny undersökning från Indikator Opinion på uppdrag av Hyresgästföreningen visar att hyresgäster är klart mer ekonomiskt pressade inför årets julhandel än de som äger sitt boende. Hyresgäster är både mer benägna att handla julklappar på kredit eller faktura – och tvingas oftare avstå helt från julklappar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
