Demonstration med Alexandra Charles i Almedalen - ingen ska behöva dö av osteoporos
Den 28 juni kl 11.00 ordnar 1,6 & 2,6 miljonerklubben ett demonstrationståg i Almedalen. Vi bryter tystnaden om en av våra största dolda folksjukdomar. Ingen ska behöva dö av osteoporos!

I 25 år har 1,6 & 2,6 miljonerklubben skapat opinion för att få en bättre och mer rättvis kvinnovård. Och vi fortsätter att skapa uppmärksamhet kring den ojämställda vården!
Demonstrationen anordnas av BRYT, som är ett samarbete mellan 1,6 & 2,6 miljonerklubben och andra ideella organisationer samt företag som arbetar mot en gemensam nollvision: att ingen ska dö av osteoporos.
Vi samlas 10:30 på Stora torget i Visby, vid S:t Karins kyroruin. Vid 11:00 börjar demonstrationen.
Om osteoporos:
Hälften av alla kvinnor i Sverige riskerar idag att drabbas av benskörhet - men även var fjärde man. Idag toppar vi frakturligan i Europa! Vi har över 300 fall per dag och siffran bara ökar. Enligt beräkningar kostar det samhället över 20 miljarder kronor varje år att inte ge rätt vård och behandling.
Många äldre blir liggande efter ett benbrott för att aldrig mera resa sig. Ändå är benskörhet underdiagnostiserad och underbehandlad.
Sjukhusen fylls av onödiga frakturer, och vi vet hur kostsamt det är för samhälle och individ.
Ändå har vi långt kvar till fungerande frakturkedjor i hela landet. Faktum är att få regioner skjuter till nödvändiga resurser för att utreda och behandla osteoporos. De flesta är inte ens i närheten.
Kom till Stora torget den 28 juni och stöd kampen för en bättre vård!
Missa inte heller våra övriga evenemang Almedalen:
Vi finns i vår monter (plats 321) på Cramérgatan varje dag mellan 09.00-17.00.
Seminarier:
Fånga upp psykisk ohälsa i tid - hjälp till att förhindra suicid
Tid: 27/ 6 klockan 14.00 – 16.00, B-huset, Cramérgatan 3
Medverkande: Ullakarin Nyberg, psykiatriker, Christian Dahlström, författare och journalist, Anna Lundh, överläkare, specialist barn- och ungdomspsykiatri.
Lovisa Wieselgren-Björkegren presenterar stiftelsen Ing-Marie Wieselgrens minne.
Osteoporos orsakar onödigt lidande och höga kostnader på grund av underbehandling och okunskap
Tid: 28/6 klockan 12.00 – 14.00, B-huset, Cramérg. 3
Medverkande: Anna Spångeus, biträdande professor, Mai Bergström, ordförande Osteoporosförbundet Anita Sandström, vice ordförande Osteoporosförbundet, Anne Elfström, ordförande Osteoporosföreningen på Gotland.
Följande politiker medverkar i debatten: Jonas Lindberg (v), oppostionsregionråd , ledamot i Hälso- och sjukvårdsnämnden, Emilie Orring (m) regionstyrelsens ordförande, Region Uppsala
Förmaksflimmer ökar kraftigt risken för stroke orsakad av en propp - så drabbas kvinnor
Tid: 28/6 klockan 15.00 – 17.00, E-huset, Cramérgatan 3
Medverkande: Anders Åkesson, Hjärt-Lungfonden, Johan Engdahl, docent och överläkare vid Hjärtkliniken Danderyds sjukhus, om Hjärtflimmer och Flimmerrapporten 2023. Karin Schenck-Gustafsson, professor och överläkare i hjärtsjukdomar, om takotsubo, brustet hjärta
Seminariet modereras av Alexandra Charles von Hofsten tillsammans med Cecilia Schelin Seidegård, tid. sjukhusdirektör och landshövding på Gotland.
Nyckelord
Kontakter
alexandra charles
alexandra@1.6miljonerklubben.comBilder
Om oss
1,6 miljonerklubben grundades 1998. Det är en ideell organisation och vår vision är att alla kvinnor ska ha bästa tänkbara livskvalitet och hälsa. Vi arbetar med folkbildning och opinionsbildning, främst genom vår tidning, seminarier och webbinarer. En viktig del är stipendieverksamheten. Genom Kvinnor & Hälsas 90-konto samlar vi in pengar till forskare som arbetar utifrån ett genusmedicinskt perspektiv.
Följ 1,6 miljonerklubben
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från 1,6 miljonerklubben
Vi firar hälsa och livskraft i Visby!15.4.2025 10:41:00 CEST | Pressmeddelande
"Time to shine" i Visby! Hälsa, livskraft och välbefinnande står i centrum vid ett unikt event den 7 maj. Det blir en kväll där deltagarna får möjlighet att växa, reflektera och lysa – precis som den stjärna alla är. Blossom Tainton, Helena Cewers och Ewa Meurk är några av gästerna.
En hyllning till forskningen och kvinnohjärtat i Gävle!15.4.2025 09:55:32 CEST | Pressmeddelande
Inspiration, kunskap och mycket glädje blir det när 1,6 & 2,6 miljonerklubben bjuder in till årets Woman in Red i Gävle. Den 7 maj kan alla stödja den viktiga forskningen på kvinnors hälsa och kvinnohjärtat. Lär dig mer om bland annat postcovid, klimakteriet och hur tarmhälsan kan påverkar hjärnan - dessutom bjuds det på det "Siwans tunna skivor".
En kväll för kvinnohjärtat i Luleå!11.4.2025 10:58:19 CEST | Pressmeddelande
Inspiration, kunskap och mycket glädje blir det när 1,6 & 2,6miljonerklubben bjuder in till årets Woman in Red i Luleå! Den 23 april kan alla stödja den viktiga forskningen på kvinnors hälsa och kvinnohjärtat.
Forskning på diabetes, livsfarliga proppar och klimakteriet belönas!5.4.2025 15:16:16 CEST | Pressmeddelande
Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson delade ut 1,6miljonerklubbens fyra stipendier på "Woman in Red"- kvällen på Oscarsteatern 10 mars. Stipendiaterna forskar om livsfarliga bäckenproppar, om könsspecifika skillnader i diabetesvården, om endometrios och vilken typ av fysisk träning som har bäst effekt vid klimakteriebesvär.
Woman in Red-kväll i Kalmar med Lill Lindfors 7 april1.4.2025 16:21:06 CEST | Pressmeddelande
Lill Lindfors på scenen tillsammans med bland andra hjärtläkaren Marie Roos som pratar om det brustna hjärtat. Dessutom Birger Ramnebrink från Hotell Romantik, som kanske mer bildligen krossade några hjärtan... Kan det bli en bättre mix? 7 april är det dags för Woman in Red i Kalmar - en kväll för kvinnors hjärta och hälsa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum