TCO

TCO anställer Tora Heckscher som ny presschef

Dela

Efter sommaren börjar Tora Heckscher som ny presschef på TCO. Hon kommer senast från Regeringskansliet och har en gedigen erfarenhet inom TV-branschen.

– Tora Heckscher har en ovanligt bred och spännande bakgrund inom opinionsbildning och jag är övertygad om att hon kommer bidra till att TCO tar viktiga kliv mot ökad facklig styrka, säger Mikael Sjöberg, kanslichef på TCO.

Tora Heckscher kommer senast från Regeringskansliet där hon jobbade som pressekreterare åt flera statsråd. Bland annat bostads- och biträdande arbetsmarknadsminister Johan Danielsson. I tidigare regeringar har hon jobbat med Peter Hultqvist, Annika Strandhäll och Morgan Johansson.

Tora Heckscher har också en lång bakgrund som producent och underhållningschef inom TV, på bland annat SVT, TV4, Discovery Networks och Nordisk Film TV.

– Jag har sällan varit så glad över ett uppdrag. Att fackförbunden och centralorganisationerna har en viktig roll i samhället tror jag ingen tvekar om, men jag har säkra källor på att TCO dessutom är en rolig arbetsplats och den kombinationen är oslagbar, säger Tora Heckscher.

Tora Heckscher börjar sin tjänst som presschef den 23 augusti.

Nyckelord

Kontakter

Om oss

TCO är en partipolitiskt fristående centralorganisation som samlar 12 fackförbund med 1,2 miljoner medlemmar.

Vår uppgift är att påverka politiken och samhällsutvecklingen för goda villkor i arbetslivet. Det gör vi genom att ge röst åt professionella och välutbildade människors behov av trygghet, utveckling och välfärd.

Läs mer på www.tco.se

Följ TCO

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från TCO

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye