Fonus talesperson utsedd till en av Sveriges främsta superkommunikatörer

Det är tidningen Resumé som utser årets superkommunikatörer inom näringslivet, och när listan kokades ner av juryn från 500 till 150 namn stod det klart att Conny Sohlberg är en av de nominerade. Han har länge varit engagerad för att få fler att våga prata om döden, bland annat genom Fonus rapport Svenskarna och döden.
– Det känns otroligt häftigt och kul att lilla jag hamnat på en lista tillsammans med så pass creddiga och välkända namn som Petter Stordalen, Annie Lööf och Greta Thunberg. Det är tydligt att vårt arbete med att få fler svenskar att våga öppna upp sig om livets slut börjat ge resultat. Döden är en stor del av livet och just därför behöver den få finnas med i våra tankar, känslor och samtal under livets gång, säger Conny Sohlberg.
Conny har sedan 2015 arbetat med möten och begravningar inom Fonus och är till vardags kundområdeschef och borgerlig officiant på Fonus i Dalarna. Hösten 2021 blev han utsedd till central talesperson och har sedan dess varit ansiktet utåt för varumärket.
– Det var under 2021 som vi på allvar förstod att vi behöver en central roll inom organisationen för att kunna driva de frågor som är viktiga för oss, både på lokal och nationell nivå. Sedan Conny blev utsedd som central talesperson har vi år för år ökat vår synlighet i medierna och fått fler att börja fundera på hur de vill begravas. Som vd känns det riktigt kul att en av våra medarbetare blir uppmärksammad på det här sättet, det är ett kvitto på att vi uppmärksammar och engagerar i viktiga frågor, säger Peter Göransson, vd på Fonus.
För att hamna på listan behöver man bland annat ha visat på innovativ kommunikation, fått allmänheten att tänka i nya banor och tagit en position i samhället. Placering och vinnare bland de sista 150 namnen på listan avslöjades den 29 juni på plats i Almedalen. Conny hamnade på plats 17 av 19 i kategorin kommunikation. Hela listan finns på Resumé.
– I en tid då det är svårare än någonsin att nå ut är priset särskilt viktigt just nu. I år hade vi dessutom fler namn än tidigare i vår bruttolista som vi kokade ner till 150 duktiga kommunikatörer, säger Yasmine Winberg, chefredaktör och ansvarig utgivare på Resumé.
Kontakter
Conny SohlbergBegravningsentreprenör
Tel:023-48 88 80Conny.Sohlberg@fonus.seLinda LingstedtPresskontakt
Tel:0768-682277linda@wikbergfrisk.seBilder
Om
Fonus ekonomisk förening erbjuder prisvärda och kvalitativa tjänster inom begravning och juridik. Fonus är Sveriges enda rikstäckande och mest anlitade begravningsbyrå, medan Familjens Jurist är Sveriges största plattform för juridisk rådgivning till privatpersoner. Inom Fonus ekonomisk förening finns även andra välkända varumärken som Vita Arkivet, Fondkistan, Bouppteckna.se och Farväl.se. Det gemensamma målet är att göra människors vardag tryggare och att vara ett stöd i beslut som rör livets stora frågor. Föreningen omsätter totalt 1,4 miljarder kronor och har 950 anställda på 300 kontor. Föreningen ägs kooperativt av cirka 1 125 organisationer runt om i Sverige. All vinst återinvesteras i företaget för att göra verksamheten ännu bättre för kunder, medarbetare och samhället i stort.
Följ Fonus
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fonus
Varannan svensk kan tänka sig bli en del av ett träd efter döden22.4.2025 08:02:00 CEST | Pressmeddelande
“Av jord har du kommit, jord skall du åter bli”, en vanlig fras vid en begravningsceremoni, och något många svenskar också kan tänka sig i praktiken. En ny Sifo-undersökning från Fonus visar nämligen att hälften av svenskarna kan tänka sig att deras aska blir till en del av ett träd.
Allt fler svenskar avstår begravningsceremonin – trots att forskning visar vikten av den10.3.2025 09:59:47 CET | Pressmeddelande
Förr var en begravningsceremoni en självklarhet, men nu verkar det som att våra traditioner vid livets slutskede förändras. Statistik från Fonus visar att allt fler svenskar väljer att avstå helt från den traditionella begravningsceremonin. Samtidigt visar forskning att ceremonin kan vara en viktig del av sorgeprocessen och ge tröst till de efterlevande.
Svenskarna skulle må bättre av att prata om döden20.1.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Döden är ett ämne som många har svårt att närma sig. Samtidigt kan samtal och tankar om döden göra en stor skillnad och till och med få oss att må bättre. Med initiativet Dödsotyst vill Fonus nu därför underlätta för fler svenskar att börja prata om döden.
Juletid är minnestid – då tänker svenskarna mest på nära och kära som gått bort13.12.2024 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Julen är en tid för gemenskap och glädje, men också en tid då minnen och saknaden över de som inte längre finns bland oss gör sig extra påmind. En ny undersökning från Fonus visar att julen är den högtid då flest svenskar tänker på nära och kära som gått bort. Därför öppnar Fonus upp sin digitala ljuständning för att göra det enklare för fler att minnas och hedra avlidna anhöriga under jul och nyår.
Allt fler tände digitala ljus under allhelgona4.11.2024 09:13:40 CET | Pressmeddelande
Under allhelgonahelgen samlades människor över hela Sverige vid kyrkogårdar och minnesplatser för att tända ljus och hedra sina nära och kära som gått bort. För sjätte året i rad hjälpte Fonus dem som inte själva hade möjlighet att tända ljus, samtidigt som initiativet med den digitala ljuständningen fortsatte att växa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum