Svenska Bangolfförbundet

Rasmus Bergqvist dominerade på SM-banorna

Dela

Med storstilat spel dominerade 23-årige Rasmus Bergqvist i herrklassen när SM i bangolf avgjordes Umeå!

Rasmus Bergqvist, Skoghalls BGK, efter segerspiken
Rasmus Bergqvist, Skoghalls BGK, efter segerspiken

Det individuella slagspelet under lördagen dominerades av Rasmus, som lyckades med två 19-varv (19 slag på de 18 banorna) och ett snitt över de 8 varven på 21,1 slag.
Rasmus spelade storstilat och toppar därmed både herrklassen och listorna över flest slagna spik (hole-in-one) som blev 122 st och flest spik i rad (17 st). 

Hur känns det efter segern och att vara Svensk mästare?

- Det känns helt otroligt faktiskt! Jag har haft en bra känsla hela helgen och känner mig väldigt stolt över mig själv att jag fixade detta.

Kontakter

Bilder

Rasmus Bergqvist, Skoghalls BGK, efter segern på SM i bangolf.
Rasmus Bergqvist, Skoghalls BGK, efter segern på SM i bangolf.
Ladda ned bild
Rasmus Bergqvist efter segerspiken
Rasmus Bergqvist efter segerspiken
Ladda ned bild
Rasmus Bergqvist under finalvarvet
Rasmus Bergqvist under finalvarvet
Ladda ned bild

Länkar

Följ Svenska Bangolfförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Bangolfförbundet

Svenska brons på VM i bangolf25.8.2025 20:31:30 CEST | Pressmeddelande

Sverige fortsätter vara en nation att räkna med på världens bangolfscener. Vid årets världsmästerskap i Neheim, Tyskland, stod de blågula spelarna för medaljinsatser i form av två brons. VM samlade 22 nationer och spelades på underlagen betong och europabana. -Damerna grejar pallen med ett slags marginal vilket är riktigt starkt. Peter lyckas knyta ihop säcken och vinna sin bronsmatch. Det visar på landslagets förmåga när det gäller som allra mest, säger sportchef Anders Olsson.

Kristiansson redo att försvara VM-guldet18.8.2025 11:17:23 CEST | Pressmeddelande

VM i bangolf 19-23 augusti i Neheim Tyskland! Mästerskapet spelas på underlagen betong och europabana och hela 21 nationer står på startlinjen. I det svenska laget hittar vi bland andra regerande individuella världsmästaren Ulf Kristiansson från Skoghalls Bangolfklubb. Svenska Bangolfförbunders sportchef Anders Olsson säger; ”Att spela ett VM på tysk mark blir kanske den tuffaste utmaningen man kan tänka sig. Vi möter vår största konkurrent på deras favoritunderlag, på banor de känner utan och innan. Men, vi får inte glömma att herrlaget är regerande världsmästare och att damlaget har ett VM-silver från Uppsala 2023 att försvara. Vi kommer till start med gott självförtroende och höga ambitioner.”

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye