If Skadeförsäkring

Detta stör vi oss på i trafiken

1.8.2023 07:00:00 CEST | If Skadeförsäkring | Pressmeddelande

Dela

Att stressa iväg på semestern kan skapa frustration och irritation, inte minst i trafiken. Slarvig blinkersanvädning tycks vara mest störande för svenska bilister, enligt försäkringsbolaget Ifs senaste undersökning. Män och kvinnor stör sig på olika saker i trafiken.

Varva ned innan du ger dig ut i trafiken och se till att vara utvilad inför längre körsträckor.
Varva ned innan du ger dig ut i trafiken och se till att vara utvilad inför längre körsträckor. Pressbild: If

Försäkringsbolaget If har frågat svenskar vad de stör sig mest på i trafiken. Bilister som inte använder blinkers kommer på en ohotad förstaplats, därefter skiljer det sig åt en del. Bland kvinnor är det 17,5 procent som stör sig på bilister som kör för fort – medan det hos män är långsamma bilister som irriterar mest.  

Varför det slarvas med blinkers kan bero på orsaker som bekvämlighet, bristande förståelse för trafiksäkerhet eller tidsbrist. Övergången mellan ett högt arbetstempo till semester och vila kan även förklara ett otåligare beteende i trafiken. Många påbörjar sina första semesterdagar genom att ge sig ut på vägarna utan att ha varvat ned från ett intensivt arbetstempo, vilket kan resultera till en stressig körning. Varva ned innan du ger dig ut i trafiken och se till att vara utvilad inför längre körsträckor. 

Körstilar och trafikbeteende kan leda till konflikter och missförstånd. Då är det viktigt att hålla sig lugn och inte tappa koncentration eller fokus på sin körning.  

Läs mer om trafiksäkerhet här: Forskning om trafiksäkerhet – läs mer om forskningen här | If

Om undersökningen:  

Undersökningen genomfördes mellan 23 september och 26 september 2022, av Syno International. 1007 personer mellan 18 och 80 år deltog. Panelen utgörs av ett riksrepresentativt urval av befolkningen avseende ålder, kön och geografisk hemort. 

Vad stör du dig på i trafiken? 
Total 
Män 
Kvinnor 
Bilister som inte använder blinkers när de svänger 
28,80% 
30,10% 
27,50% 
Bilister som kör för fort 
15,49% 
13,50% 
17,5% 
Elsparkcyklar 
12,02% 
9,70% 
14,30% 
Bilister som kör för långsamt 
11,72% 
15,40% 
8,00% 
Cyklister som kör fort utan att se sig för 
11,52% 
10,70% 
12,40% 
Ungdomar i A-traktorer/mopedbilar 
11,22% 
12,70% 
9,80% 
Gående som inte ser sig för på övergångsställen 
5,26% 
3,80% 
6,80% 
Cyklister som kör mot rött 
3,97% 
4,20% 
3,80% 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Pressbild: If
Pressbild: If
Ladda ned bild

Om oss

If är Nordens största skadeförsäkringsbolag med cirka 3,7 miljoner kunder i Norden och Baltikum. Vi erbjuder bland annat bilförsäkring, hemförsäkring och barnförsäkring för privatpersoner samt olika typer av företagsförsäkringar för små och stora kunder. Koncernen har cirka 7 900 anställda.

If bildades 1999 när svenska Skandias och norska Storebrands skadeförsäkringsverksamheter fusionerades. If är helägt av den nordiska försäkringsgruppen Sampo.

Följ If Skadeförsäkring

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring

Värsta stormåret på två decennier5.11.2026 07:05:00 CET | Pressmeddelande

Stormen Johannes gjorde fjolåret till ett av de mest kostsamma när det kommer till naturorsakade skador. Det visar ny statistik från Svensk Försäkring. ”Vi behöver bli bättre på att förbereda oss för naturorsakade skador. Det handlar både om vad fastighetsägare själva kan göra för att skydda sina hus och om hur kommuner arbetar långsiktigt med att minska sårbarheten”, säger Philip Thörn, hållbarhetschef på If.

If helps a lot Q3: Små och medelstora företag är Ifs snabbast växande företagskundgrupp4.11.2026 08:16:18 CET | Pressmeddelande

Små och medelstora företag är en grundpelare i Nordens ekonomi och samhälle. De skapar jobb, levererar viktiga tjänster och driver innovation. De är också en allt viktigare kundgrupp för If och det snabbast växande segmentet inom affärsområdet Företag. Små och medelstora företag möter i dag nya digitala risker och lägger allt större vikt vid att skydda sina medarbetare.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye