Herrlandslaget trupp till OS-förkvalet uttagen
I slutet på juli samlas herrlandslaget igen, och precis som vid senaste VM-kvalfönstret får flera yngre spelare chansen att göra debut på seniorlandslagsnivå. Förbundscoacherna har tagit ut 15 spelare till truppen som samlas för träningsläger och träningsmatcher inför det historiska OS-förkvalet 12-20 augusti.

Herrlandslaget samlas i Södertälje 26 juli för träningsläger. Laget kommer sedan att åka till Lettland för träningsmatcher mot Ukraina (31 juli) och Lettland (2 augusti). Efter det reser landslaget till Bonn för att träningsmatch mot Tyskland 4-5 augusti. Efter den uppladdningen bär det av till Turkiet och OS-förkvalet, som Sverige deltar i för första gången någonsin.
13 augusti tar sig herrlandslaget an Nederländerna i första matchen (11.30), 14 augusti Sverige-Kroatien (19.00) och 16 augusti mot Belgien (19.00). Går landslaget vidare väntar semifinal 18 augusti och final 20 augusti.
- Startskottet mot EuroBasket 2025, och ett spännande förkval till OS väntar oss i augusti månad. Truppen som samlas är en blandning av erfaret och nytt, kommenterar Svenska Basketbollförbundets sportchef Lars Johansson.
Inför OS-förkvalet har herrlandslaget fått återbud från flera av de ordinarie spelarna i de senaste årens EM-och VM-kval. Istället innehåller den kallade truppen en blandning av stommen i herrlandslaget, med Denzel Andersson, Melwin Pantzar och Viktor Gaddefors i spetsen - tillsammans med nya, unga namn som får chansen på seniornivå. Sebastian Forsling (född 2002), Bob Klintman (2003) och Tunde Vahlberg Fasasi (2004) är för första gången kallade till seniorlandslaget i tävlingssammanhang.
- Vi har dessvärre drabbats av återbud på några av våra mest etablerade spelare. Detta på grund av skador och rehabiliteringsprocesser som inte passar in då en ny säsong står för dörren. Detta ger oss möjligheten att bjuda in yngre, talangfulla spelare som vi vill ge chansen i denna miljö, kommenterar Lars Johansson.
- Vi har i alla avseenden samlat en spännande trupp som nu skall formas inför kvalet i Istanbul.
Av de femton kallade spelarna kommer tolv spelare tas ut för att spela OS-förkvalet i Istanbul.
Följande spelare är kallade till träningsläger, träningsmatcher och OS-förkval (26 juli-20 augusti)
Namn |
Född |
Längd |
Pos. |
A-landskamper |
Moderklubb |
Denzel Andersson |
1996 |
203 |
Forward |
20 |
KFUM Hudiksvall |
Zaba Bangala |
2001 |
202 |
Forward |
2 |
Fryshuset Basket |
Elijah Clarance |
1998 |
193 |
Guard |
2 |
Malbas |
Sebastian Forsling |
2002 |
211 |
Center |
- |
Lerum Basket |
Viktor Gaddefors |
1992 |
201 |
Forward |
43 |
Uppsala Basket |
Gustav Hansson |
1995 |
185 |
Guard |
- |
Täby Basket |
David Höök |
1999 |
195 |
Forward |
8 |
Nässjö Basket |
Bobi Klintman |
2003 |
208 |
Forward |
- |
|
Mattias Markusson |
1996 |
217 |
Center |
9 |
Alvik Basket |
Barra Njie |
2001 |
192 |
Guard |
3 |
Fryshuset Basket |
Melwin Pantzar |
2000 |
190 |
Guard |
21 |
Sigtuna BBK |
Adam Ramstedt |
1995 |
210 |
Forward |
25 |
Södertälje BBK |
Nicholas Spires |
1994 |
210 |
Center |
43 |
Tumba Basket |
Felix Terins |
1998 |
188 |
Guard |
10 |
Norrköping BF |
Tunde Vahlberg Fasasi |
2004 |
204 |
Forward |
- |
AIK Basket |
Kommande schema
26-30 juli: Träningsläger, Södertälje
31 juli: Träningsmatch Sverige-Ukraina, Riga (LET)
2 augusti: Träningsmatch Sverige-Lettland, Leipaja (LET)
3 augusti: Resdag till Tyskland
4-5 augusti: Träningsmatch Sverige-Tyskland, Bonn (TYS)
6-7 augusti: Ledigt
8-10 augusti: Träningsläger, Södertälje
11 augusti: Resdag till Turkiet
12-20 augusti: OS-förkval, Istanbul (TUR)
Förutsättningar OS-kval
Sverige spelar förkval till OS-kvalet, inför OS i Paris 2024. Det är första gången som OS-förkvalet arrangeras, vilket ger de 40 nationer som missade Basket-VM, en extra möjlighet att kvala sig till OS. Fem OS-förkvalturneringar genomförs i augusti 2023 (en i Afrika, en i Sydamerika, två i Europa, en i Asien), och vinnarna från respektive turnering avancerar till OS-kvalet i juli 2024.
Sverige deltar i OS-förkvalturneringen i Turkiet, där två grupper på fyra lag deltar. Sverige ställs mot Nederländerna, Kroatien och Belgien i sin grupp. Gruppvinnaren och grupptvåan går vidare till semifinal och final, där finalvinnaren avancerar till OS-kvalet.
Ackreditering OS-kval
Det krävs ackreditering för att bevaka OS-förkvalet på plats i Istanbul, Turkiet. Mediarepresentanter, journalister och fotografer gör sin ackrediteringsförfrågan via FIBA Media Portal, som ni hittar här.
Häng med på sociala medier!
Följ Sweden Basketball på sociala medier för allt det senaste om herrlandslaget inför och under VM-kvalet.
Instagram: @swe.basketball >>>
Facebook: Basketlandslagen >>>
Twitter: @swebasketball >>>
Nyckelord
Kontakter
Lars JohanssonSportchefSvenska Basketbollförbundet
lars.johansson@basket.seLänkar
Följ Svenska Basketbollförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Basketbollförbundet
Sveriges grupp i Basket-EM är lottad27.3.2025 16:01:54 CET | Pressmeddelande
Sveriges herrlandslag kommer att möta Finland, Litauen, Storbritannien, Montenegro och Tyskland i gruppspelet av sommarens Basket-EM, det står klart efter dagens EM-lottning. Sverige kommer att spela sitt gruppspel i Tampere, Finland.
Svenska Basketbollförbundet mottar unik privat gåva om 4 miljoner kronor10.3.2025 13:15:00 CET | Pressmeddelande
För första gången sedan 2009 arrangerar Svenska basketbollförbundet ett Ungdoms-EM på hemmaplan i Sverige. Då, liksom nu, handlar det om Damer U18 – bronsmedaljen från 2009 finns fortfarande färskt i minnet. Kan framgången upprepas?
Sveriges grupp i Basket-EM är lottad8.3.2025 20:33:00 CET | Pressmeddelande
Sveriges damlandslag kommer att möta Tyskland, Storbritannien och Spanien i gruppspelet av sommarens Basket-EM, det står klart efter dagens EM-lottning. Sverige kommer att spela sitt gruppspel i Hamburg, Tyskland.
EM-lottning för damlandslaget på lördag 8 mars7.3.2025 15:53:31 CET | Pressmeddelande
Imorgon 8 mars, äger lottningen för FIBA Women's EuroBasket 2025 rum i Aten, Grekland, där Sveriges damlandslag kommer att få veta sina motståndare i turneringen som spelas 18–29 juni.
Arvid Nordquist och NISSIN blir ny partner till Svensk Basket26.2.2025 14:18:05 CET | Pressmeddelande
Distributören Arvid Nordquist och snabbnudeltillverkaren NISSIN har inlett ett tvåårigt samarbete med Svensk Basket. Från och med våren 2025 blir NISSIN presenting partner för ungdomsturneringarna NISSIN Streetbasket Challenge och partner till Sweden 3x3 Tour.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum