Sviatlana Tsikhanouskaya utses till 2023 års Anna Lindh-pristagare
Den belarusiska oppositionsledaren och tidigare presidentkandidaten Sviatlana Tsikhanouskaya har utsetts till 2023 års Anna Lindh-pristagare.

Lena Hjelm-Wallén, ordförande i Anna Lindhs Minnesfond som delar ut priset, motiverar:
- Sviatlana Tsikhanouskaya tog ett ojämförligt stort ansvar när hon, med fara för sin egen säkerhet, efter det förfuskade presidentvalet i Belarus 2020, ledde de folkliga protesterna för demokrati efter att hennes man fängslats.
- Sedan dess har hon oförtröttligt fortsatt kampen. Sviatlana Tsikhanouskaya är en symbol för ett fritt och demokratiskt Belarus. För detta får hon Anna Lindhs pris 2023.
- Priset offentliggörs idag den 9 augusti på den Internationella dagen för solidaritet med Belarus, 3 år efter det förfuskade presidentvalet i Belarus 9 augusti 2020.
Direkt efter det förfuskade valet blev Sviatlana Tsikhanouskaya en av ledarna för de enorma folkliga protesterna i Belarus, där folket krävde frihet, demokrati, respekt för rättsstatens principer och fred. Regimen svar blev brutalt, Tsikhanouskaya tvingades till exil i Litauen, människor fängslades och torterades och idag finns mer än 1500 politiska fångar i Belarus.
Tsikhanouskaya fortsatte sin kamp genom att resa världen runt och uppmana regeringar och internationella organisationer som FN, OSSE och EU att ta tydlig ställning för ett demokratiskt Belarus.
Priset kommer att delas ut vid en minnesceremoni i Katarina kyrka i Stockholm den 11 september, 20 år efter Anna Lindhs bortgång. I kyrkan kommer Anna Lindhs liv och politiska arbete i Sverige och världen att belysas genom olika samtal med bland andra Göran Persson, Carl Bildt, Margot Wallström med flera.
Ann Linde, fd utrikesminister och styrelseledamot i Anna Lindhs minnesfond, kommer att föra ett samtal med Sviatlana Tsikhanouskaya om dagens situation i Belarus och vad som kan göras för att stödja de demokratiska krafterna. Ceremonin är öppen för allmänheten.
Kontakter
För ytterligare information:
Lena Hjelm-Wallén, ordförande i Anna Lindhs Minnesfond
070-598 22 14
Dan Svanell, ledamot i Anna Lindhs Minnesfonds styrelse,
070-877 33 26
Andra språk
Följ Socialdemokraterna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Socialdemokraterna
Pressträff med Magdalena Andersson och Teresa Carvalho5.12.2025 14:13:16 CET | Pressmeddelande
Imorgon håller Socialdemokraternas partiordförande Magdalena Andersson och partiets rättspolitiska talesperson Teresa Carvalho en pressträff. På pressträffen presenteras en nyhet.
Magdalena Andersson håller jultal i Kärrtorp3.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Lördagen den 6 december håller Socialdemokraternas partiordförande Magdalena Andersson sitt årliga jultal på Kärrtorpsplan. I anslutning till jultalet hålls en pressträff.
Pressträff med Mikael Damberg och Teresa Carvalho3.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag håller Socialdemokraternas ekonomisk-politisk talesperson och rättspolitiska talesperson Teresa Carvalho en pressträff. På pressträffen kommer nyheter att presenteras.
Tobias Baudin besöker Grums och Karlstad1.12.2025 06:05:00 CET | Pressmeddelande
Idag besöker Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin Grums och Karlstad för att möta anställda inom skogsindustrin, fackliga representanter och välfärdspersonal. Han diskuterar arbetslivets utmaningar i Värmland tillsammans med Åsa Johansson och lokala företrädare. Fokus ligger på de 160 uppsägningar vid Billerud i Grums.
Mikael Damberg besöker Luleå1.12.2025 06:01:00 CET | Pressinbjudan
I dag, 1 december, besöker Mikael Damberg Luleå. Under dagen medverkar han som talare på arrangemanget ”Industrin – vårt bästa försvar”. Därefter följer verksamhetsbesök vid Luleå Hamn och Luleå industripark.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum