Västtrafik

Stenungsunds bussar följer strömmen

Dela

I augusti ökar resandet med kollektivtrafiken i takt med att semester och sommarlov tar slut. Den 21 augusti återgår Västtrafik från sommartidtabell till ordinarie tidtabell, vilket innebär tätare turer i rusningstid. I Stenungsund blir det också elbussar och trafiken görs om för att bättre möta resenärernas behov.

Nu elektrifieras linje 1,2 och 3 i Stenungsund. Fotograf: Eddie Löthman.
Nu elektrifieras linje 1,2 och 3 i Stenungsund. Fotograf: Eddie Löthman.

I samband med att ett nytt trafikavtal startar i Stenungsund på måndag genomförs en del trafikförändringar. Bland annat får Stenungsunds tätort tystare och renare trafik när linje 1,2 och 3 elektrifieras. Totalt blir det 19 elbussar.

–Det nya upplägget utgår från hur resandet ser ut och hur vi bedömer att det kan utvecklas framöver. Vi är särskilt glada att kunna erbjuda moderna och bekväma elbussar för våra resenärer. Vi tror att både resenärer och boende nära linjerna kommer att upptäcka att elbussarna är mycket tystare än tidigare modeller, säger Anne Garcia Solving, affärsutvecklare på Västtrafik.

Fler turer på Stenungsund express

Från och med måndag kommer Stenungsund express som går mellan Stenungsund, Kungälv och Göteborg få tätare turer under rusningstid då flest reser.

På grund av lågt resande justeras tidtabellen för flera linjer och närbussen i Stenungsund dras in från och med måndag den 21 augusti.

–Det är viktigt att vi använder våra begränsade resurser på ett sätt som blir så bra som möjligt för så många som möjligt. Vi anpassar det nya trafikupplägget efter hur resandet ser ut i Stenungsund, fortsätter Anne Garcia Solving.

Västtrafik rekommenderar sina resenärer att söka sina resor i appen Västtrafik To Go för att få koll på eventuella förändringar.

Linjer som förändras från och med 21 augusti

1, 2, 3, 4, 5, 13, 319, 331, 333, 334, 336, 337, 339, 931, 932, 937, 938, 939, 945, 949, Stenungsund express och Närbussen.

Kontakter

Västtrafiks presstjänst

Presstjänsten svarar på medias frågor om kollektivtrafiken i Västsverige.
Maila eller ring oss så hjälper vi dig.

Tel:0771-41 43 99press@vasttrafik.se

Bilder

Anne Garcia Solving, affärsutvecklare på Västtrafik. Fotograf: Eddie Löthman.
Anne Garcia Solving, affärsutvecklare på Västtrafik. Fotograf: Eddie Löthman.
Anna Sigvardsson Högborg
Ladda ned bild

Kollektivtrafiken bygger på en evigt modern idé. Genom att resa tillsammans minskar vi köer, reducerar utsläpp och sänker halter av skadliga partiklar i luften. Vi bidrar också till ett mer rättvist samhälle och stärker människors hälsa genom ökad vardagsmotion. Västtrafik ägs av Västra Götalandsregionen och ansvarar för kollektivtrafiken i regionen. Varje dag reser hundratusentals personer med oss. Det är för dem vi finns till.

Följ Västtrafik

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Västtrafik

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye