AcadeMedia

Grön omställning kräver fler yrkeshögskoleutbildningar

Dela
Behovet av fler yrkesutbildade är stort i Sverige och spås öka i takt med att den gröna omställningen intensifieras. En yrkesgrupp som arbetsmarknaden redan skriker efter är vindkrafttekniker och i januari 2024 starar KYH anywhere en helt ny utbildning på flera orter i landet.

- Styrkan med yrkeshögskoleutbildningar är att de är skräddarsydda efter konkreta behov på arbetsmarknaden. Det innebär att utbildningsformen är oerhört effektiv eftersom möjligheterna till jobb är väldigt goda för den som fullföljer sina studier, säger Christina Frisk, utbildningsdirektör för AcadeMedias yrkeshögskolor,

Stort söktryck

Totalt kommer 35 platser att erbjudas på utbildningen och studieorterna har valts ut baserat på var efterfrågan på vindkrafttekniker är störst. Bara några veckor in i ansökningsperioden är söktrycket stort, berättar Erik Wallin som har varit drivande i att ta fram utbildningen.

-Det är häftigt att se intresset och platserna fylls snabbt. Engagemanget från arbetslivet har också varit otroligt, många regioner har inte haft den här typen av utbildning på många år. Det är tydligt att den är efterlängtad, säger han.

De som undervisar på YH-utbildningen har gedigen yrkeserfarenhet eftersom de arbetsuppgifter som vindkrafttekniker utför ställer höga krav på säkerhetstänk och tekniskt kunnande.

Att rekrytera yrkeslärare kan ofta vara en stor utmaning, men inte till den här utbildningen, berättar Erik Wallin.

-Vi har inte haft några problem att rekrytera utbildare till just den här utbildningen, det är många som brinner för de här frågorna och många som vill hjälpa till. Det känns naturligtvis väldigt kul, säger han.

Fler gröna utbildningar behövs

Christina Frisk är övertygad om att det kommer att behövas fler yrkeshögskoleutbildningar med fokus på grön omställning de kommande åren.

- Arbetsgivarnas klimatmål blir allt mer ambitiösa och som en följd av det ökar också kraven på de utbildningar vi erbjuder. Bara de senaste fem åren har kraven på yrkeshögskoleutbildningar ökat rejält när det kommer till fokus på grön omställning och det välkomnar vi givetvis, säger hon.

Kontakter

Bilder

Länkar

Om

AcadeMedia
AcadeMedia
Adolf Fredriks Kyrkogata 2
Stockholm

08 7944200http://www.academedia.se

AcadeMedia driver för- och grundskolor, gymnasier och vuxenutbildning, med verksamhet i Sverige, Norge, Tyskland och Nederländerna. Vår drivkraft är att bygga ett mer hållbart samhälle med utbildning och lärande som grund. Läs mer om oss och vår verksamhet på academedia.se.

Följ AcadeMedia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia

Välkommen till Stylist-SM 2025!4.4.2025 07:00:00 CEST | Pressinbjudan

Drottning Blankas Gymnasieskola bjuder in media till en spektakulär final av Stylist-SM 2025 den 11 april på Söder Gallerian iHelsingborg. Årets tema är Drag Queen – Disney Edition! Finalisterna ska skapa en unik Drag Queen-look inspirerad av en Disneykaraktär – tänk dramatiska silhuetter, överdriven glamour, en maxad färgpalett och en touch av campy elegans. Det blir en dag fylld av magi, kreativitet och extraordinär talang!

Designgymnasiet Sickla tar hem segern i utmanande nationell draperingstävling3.4.2025 11:04:56 CEST | Pressmeddelande

I en av de mest utmanande tävlingarna inom textil och mode, Young Design Competition (YDC), visade Designgymnasiet Sicklas elever Nikita Holmström och Bianca Illona Olsson prov på exceptionell skicklighet och kreativitet och vann SM i drapering. Tävlingen, som ägde rum på Vackstanäsgymnasiet utanför Södertälje, samlade 18 elever från 9 olika gymnasieskolor och satte deltagarnas tekniska förmåga och konstnärliga uttryck på prov.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye