
Fullspäckad kalender i vår för Binogi & Språkprojektet för att säkerställa den bästa undervisningen
Under våren 2023 kan ni träffa Binogi och Språkprojektet på många mässor och event.

Språkprojektet har alltid sett ett stort värde i att delta i olika utbildningsforum och vi tar det till en ny nivå våren 2023, för att visa fina digitala och multimodala möjligheter. Binogi deltar i flera av Läromedias mässor, på Sveriges största utbildningsmässa SETT och på BETT i London som är Europas största IT-mässa med inriktning mot skola och lärande. Nytt för i år är att Binogi också deltar på Lærfest i Danmark, en sammanslagning av två danska utbildningsmässor. Maria Henriksson, regionchef för den nordiska marknaden berättar mer:
“För mig är samarbete och partnerskap något som leder till utveckling. Att vara delaktig i olika event för att öppna upp nya möjligheter är nödvändigt när man är i en bransch som vill säkerställa att våra barn och ungdomar får den absolut bästa undervisningen. Jag har ansvar för vår nordiska marknad, idag är det Sverige och Finland där många elever och lärare använder sig av vårt evidensbaserade material.”
Tidigare i år deltog Språkprojektet och Binogi också i Finlands och även Nordens största utbildningsmässa Educa. Lite överraskade var teamet av att det var så många från övriga världen som var där och de var givetvis nyfikna och imponerade av Binogis material och alla översättningar. Med stolthet kunde Binogi visa hur läromedlet är uppbyggt kring ett multimodalt ideal och hur forskning kring utbildning har omsatts på ett gediget, enkelt och tydligt sätt.
Maria berättar vidare;
“Som lärare är det nödvändigt för mig att arbeta med något jag vet gör skillnad. Att vi sedan många år har relevant forskning i ryggen, att många universitet och forskare har bekräftat att vi har reell evidens i ryggen, det gör att jag alltid stolt och rakryggad gärna berättar om Språkprojektet och Binogi.”
Flera steg har börjat tas mot grannländerna Norge och Danmark och nu hoppas team Norden att nya möjligheter ska öppnas när de deltar vid flera internationella sammanhang som BETT och Lærfest. Binogis möjligheter stärks ytterligare genom fördjupat partnerskap med Skolon och med Atea.
Binogi och Språkprojektet deltar också i Skolriksdagen, på Skolportens dag för specialpedagoger, på Järvaveckan, i Almedalen, på Lärardagen i Karlstad och på Läromedelsmässan i Göteborg. Maria hälsar att hon hoppas att många nu kontaktar Binogi för att mötas upp ute på fältet, att alla tittar i Binogis eventkalender, kommer förbi och bokar in utvecklande möten och samtal. För att hitta nya möjligheter och stärka elevernas lärande ännu mer, eleverna som är vår framtid.
Nyckelord
Kontakter
Maria HenrikssonPresskontaktRegionchef Norden
Tel:0791003372maria.henriksson@binogi.seBilder
Länkar
Om oss
Binogi är ett flerspråkigt digitalt läromedel med korta, animerade lektioner. Lektionernas pedagogiska upplägg och relativt korta längd passar flera grupper väl, som elever med olika former av koncentrationssvårigheter, men även högbegåvade elever som önskar läsa extra på egen hand. Lektionerna finns i 13 olika skolämnen och både ljud och text finns översatta till flertalet olika språk, det ger alla möjlighet att följa med i undervisningen på sitt starkaste språk. Tillsammans med forskare och över 110 huvudmän bedriver Binogi forsknings- och utvecklingsprojektet Språkprojektet – Skola för alla från första dagen. Målet är att utveckla det bästa digitala läromedlet för alla, oavsett förutsättningar.

Följ Binogi
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Binogi
Binogi i förnyat och uppdaterat samarbete med Intensivsvenska2.10.2025 09:37:46 CEST | Pressmeddelande
Intensivsvenskas utvecklingsarbete som sker genom tät samverkan mellan lärare och forskare har lett fram till en effektiv undervisningsmodell för nyanlända och flerspråkiga gymnasieelever. Målet är att snabbt stärka elevernas svenska och ämneskunskaper dels genom ett strukturerat arbetssätt som utgår från explicita undervisningsplaneringar i alla ämnen, dels genom en systematisk metod för arbete med ordförråd och studiemedvetenhet.
Binogi och Sanoma i nytt samarbete som lyfter både undervisning och lärande25.9.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Binogi inleder nu ett samarbete med Sanoma för att stärka undervisningen i svenska klassrum. Genom Sanomas nya digitala undervisningsverktyg Lärarstöd+ får lärare även tillgång till Binogis omfattande bibliotek av animerade ämnesfilmer.
Maria Henriksson invald i styrelsen för Swedish Edtech Industry15.5.2025 16:52:12 CEST | Pressmeddelande
Binogi är stolta över att vår nordiska regionchef, Maria Henriksson, har blivit invald i styrelsen för Swedish Edtech Industry, branschorganisationen som samlar Sveriges ledande edtech-aktörer. Valet skedde i samband med årsmötet den 14 maj 2025, där fem nya ledamöter tillträdde styrelsen.
Ny lärarhandledning från Binogi - Trygghet på nätet13.3.2025 08:43:12 CET | Pressmeddelande
Precis som vi strävar efter att skolan ska vara en säker plats, behöver även nätet kännas tryggt för alla elever. Samtidigt som sociala plattformar på nätet erbjuder en unik miljö med anonymitet och snabb spridning, bygger samvaron på internet på att vi håller oss till de grundläggande principerna för hur vi är mot varandra. Det handlar om att kunna hantera konflikter, samverka i grupper och förstå olika kulturer. Fokuset på nättrygghet, sunda relationer och samtycke är ett av de områden där Binogi och Prinsparets Stiftelse möts och samarbetar med gemensamt mål att öka fokus på frågorna och driva förändring. Resultatet är en helt ny lärarhandledning från Binogi med fokusområdet trygghet på nätet.
Binogi firar internationella dagen för modersmål21.2.2025 10:30:07 CET | Pressmeddelande
Fredagen den 21 februari är det Internationella dagen för modersmål. Dagen är en dag då vi gemensamt förespråkar och tydliggör målen i FN. Det här är en dag att öka medvetenhet om gemensamma värderingar och hylla dess innebörd. För Binogi och Språkprojektet är detta en av årets viktigaste dagar. Modersmålet är en viktig byggsten i lärandet och i utformningen av en identitet. Vi vet att det är av stor vikt att modersmålet erkänns och lyfts upp som en tillgång, i samhället i stort så väl som i skolan.
