Storyboard – ny utställning i Konstfönster Joar

Utställningen Storyboard är en konstnärlig gestaltning av referensmaterial till Cecilia Enbergs essäfilm Dag som ovan. Filmens utgångspunkt är en ärvd kaffekopp och bygger på lusten att söka och se mönster på alla nivåer, från det konkreta till det abstrakta, och att ge det mening och betydelse. Foton, föremål, böcker och upphittade saker som på olika sätt är knutna till de platser som förekommer i filmen ges här utrymme och meningssökandet fortsätter.
Utställningen Storyboard visas 31 augusti – 8 november.
Cecilia Enberg är född 1970 i Boden. Hon bor och verkar i Stockholm. Hennes konstnärliga arbete utförts i ateljé, grafikverkstad, musikstudio och ute på fält.
Om Konstfönster Joar
Konstfönster Joar är ett litet utställningsrum med konstupplevelser tillgängliga dygnet runt. Du hittar Konstfönster Joar i ett markgående fönster på Ågatan 29, Enköping
Kontakter
Lovisa KlintKultursekreterareUpplevelseförvaltningen
Tel:0171-62 57 86lovisa.klint@enkoping.seCecilia EnbergKonstnär
Tel:070-562 35 02cissidora@hotmail.comBilder

Om
Enköping, Sveriges närmaste stad, är en av landets snabbast växande kommuner – mitt i Europas mest expansiva tillväxtområden. Här byggs nya verksamheter, nya stadsdelar växer fram och vi planerar för framtidens Enköping. I kommunen jobbar cirka 3 500 personer för att varje dag erbjuda välfärd och service till invånare, föreningar, företag och besökare.
Följ Enköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Enköpings kommun
Unga filmskapare intar Joar Blå – premiär för Bluescreen Filmfestival15.12.2025 08:51:42 CET | Pressmeddelande
Fredagen den 19 december klockan 18.00–19.00 arrangeras den första upplagan av Bluescreen Filmfestival på Joar Blå i Enköping. Festivalen är en satsning där filmer skapade av barn och unga får ta plats på bioduken – resultatet av ett samverkansprojekt mellan Enköpings kulturskola och kommunens fritidsgårdar.
Enköpings kommun, Polisen och Räddningstjänsten informerar om nyår och fyrverkerier9.12.2025 14:06:52 CET | Pressmeddelande
Den 12 december mellan klockan 10.00 – 10.30 kommer personer från Enköpings kommun, Polisen och Räddningstjänsten att finnas på Stora torget i Enköping för att informera om de lokala ordningsföreskrifterna kopplat till fyrverkerier och nyår. Vi bjuder in media för att komma och lyssna och prata med oss, men även allmänheten som är nyfikna på att lära sig mer är välkomna.
Enköpings kommun stärker arbetet för vatten och hållbara transporter8.12.2025 14:23:04 CET | Pressmeddelande
Enköpings kommun fortsätter stärka sitt hållbarhetsarbete. Under en ceremoni den 5 december signerade kommunen både ett nytt hållbarhetslöfte för vatten och den regionala drivmedelsöverenskommelsen.
Konkurrensverket avskriver ärende om upphandling av restaurangverksamhet på Bredsands camping8.12.2025 13:37:08 CET | Pressmeddelande
Konkurrensverket har beslutat att skriva av ärendet som rör Enköpings kommuns upphandling av restaurangverksamhet på Bredsands camping. Beslutet innebär att myndigheten väljer att inte gå vidare med någon fortsatt utredning.
Enköpings kommun signerar Klimatkontrakt 20305.12.2025 14:58:08 CET | Pressmeddelande
I dag, på European Viable Cities Day, firar vi att Enköpings kommun och 47 andra svenska kommuner mobiliserar för klimatneutrala städer till 2030, med gott liv för alla inom planetens gränser. Samtidigt fyller Klimatkontrakt 2030 fem år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
