
Prisras på sensommarresor
När skolorna runt om i landet öppnar för höstterminen minskar efterfrågan på resor utomlands. Detta har lett till sänkta priser. För de som inte är bundna av skolloven och har kvar sina semesterdagar, finns det gott om möjligheter till prisvärda semesterresor de kommande veckorna. Enligt resebyrån Ticket så har priset på resor fallit med upp till halva priset jämfört med resor med avresa under högsommaren.

Den som har möjlighet att planera sin semester när många återvänder till arbetet kan spara mycket pengar på utlandsresan. Detta gäller särskilt nu när skolorna har öppnat och efterfrågan på resor minskar, säger Vincent Goodbrand, PR- och Kommunikationsansvarig på Ticket.
Om du inte lyckades pricka in de varma sommardagarna under din semester utan ställdes inför kyligt väder och ihållande regn, så finns det en möjlighet att kompensera det med sol och värme nu i stället. Om du är sugen på att byta miljö och uppleva något spännande, kan du just nu boka en semesterresa med flyg och en veckas boende runt Medelhavet för cirka 3000 kr per person.
Under september och även oktober är temperaturerna kring Medelhavet mer behagliga än den extrema hettan som många resmål upplevt under högsommaren. Vattnet är perfekt uppvärmt under sensommaren och de vackra stränderna har färre turister som tävlar om solstolarna. Det är en perfekt tid att njuta av en avkopplande resa.
Sensommaren står högt i kurs som en föredragen period att utforska Medelhavsområdet. Under denna tid är temperaturerna betydligt mer behagliga, vilket förhöjer njutningen av utflykter till charmiga byar och andra spännande äventyr. Samtidigt fortsätter vattnet att vara varmt nog för långa badstunder, säger Vincent Goodbrand.
De mest prisvärda resorna just nu är till Kroatien samt de grekiska öarna. Men det finns också möjligheter till bra priser på resor till många andra platser runt Medelhavet och Kanarieöarna. De mest prisvärda resorna hittas, precis som tidigare år, främst i östra Medelhavet, framförallt till destinationer som har sin högsäsong bakom sig. Där är resmål som den grekiska övärlden och Turkiet känt för att erbjuda förmånliga priser.
Under sommaren har det varit en ökad efterfrågan på storstadsresor inom Europa. Även de som föredrar stadsmiljö framför strandliv kan dra nytta av de sänkta priserna. Särskilt kortare resor till vackra städer i Östeuropa är populära. Priserna på kortresor till platser som Prag, Krakow, Warszawa och de baltiska huvudstäderna har sjunkit betydligt under de senaste veckorna.
Hit åker vi under sensommaren:
- Malaga (Ny)
- Mallorca (1)
- Alicante (Ny)
- Cypern (6)
- Kreta (2)
- Bangkok (3)
- Rhodos (8)
- London (7)
- Barcelona (Ny)
- Rom (Ny)
Källa: Tickets bokningsstatistik, resor bokade med avresa 21/8 till 31/10 2023, siffra inom parentes representerar placering 2019.
Nyckelord
Kontakter
Vincent GoodbrandPR och kommunikationsansvarig
Tel:076-148 04 62vincent.goodbrand@ticket.seBilder
Ticket Privatresor är Nordens största privatresebyråkedja med en omsättning på ca 6,5 miljarder kr, som ägs av det privata investmentbolaget Braganza. Under varumärkena Ticket, Airngo och Charter erbjuder vi marknadens bästa utbud av resor från över 400 olika flygbolag, charterbolag, researrangörer, rederier, hotell och hyrbilsföretag. Verksamheten drivs idag genom 16 sajter i 10 länder tillsammans med ett 70-tal butiker i Sverige och Norge där online och butik samverkar under en omnikanal-strategi. Marknadsandelen uppgår till cirka 25 procent av alla privatresor sålda genom fysiska resebyråer och nätresebyråer i Sverige. Bolaget har ca 350 årsanställda.
Följ Ticket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ticket
Här firar svenskarna nyår utomlands27.12.2024 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Det är tydligt att svenskarna söker både storstadsupplevelser och sol inför årets nyårsfirande. Bokningsstatistik från resebyrån Ticket visar en ökad efterfrågan på både populära storstäder och solsäkra resmål. De tre mest bokade nyårsdestinationerna är Gran Canaria, Amsterdam och Paris.
Så reste vi 2024 – Spanien dominerade, men storstäder lockade också19.12.2024 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Resebyrån Tickets bokningsstatistik visar att Spanien fortsatte att vara svenskarnas favoritresmål under 2024, men intresset för europeiska storstäder var även högt. Bokningsstatistiken för 2024 visar en tydlig trend där både klassiska solresmål och spännande storstäder stod i centrum när svenskarna planerade sina resor.
Fler svenskar firar jul utomlands17.12.2024 09:30:00 CET | Pressmeddelande
Resebyrån Tickets bokningsstatistik visar att fler svenskar väljer att lämna Sverige bakom sig för att fira jul utomlands i år. Den populäraste juldestinationen är Spanien med Gran Canaria, Malaga och Teneriffa som självklara favoriter.
Högt intresse för vinterresor – Dubai och Hurghada nya favoriter10.12.2024 10:42:27 CET | Pressmeddelande
Vinterresor fortsätter att locka svenskarna med Spanien och Thailand som oförändrade favoriter. Samtidigt visar resebyrån Tickets bokningsstatistik att intresset för Dubai och Hurghada har ökat, trots oroligheterna i regionen. Kap Verde utmärker sig också som ett resmål att hålla ögonen på, med en imponerande bokningsökning på nära 200 procent.
Resebokningarna sköt i höjden under Black Week4.12.2024 13:15:00 CET | Pressmeddelande
Black Week lockade reslystna svenskar och resulterade i en bokningsboom, enligt färsk statistik från resebyrån Ticket. Kombinationen av räntesänkningar, snöoväder och mängder av rabatter och erbjudaden från resebolagen verkar ha drivit många svenskar till att boka sina resor under kampanjveckan och bokningarna ökade med 20 procent.