Kreativa skolor firar 30 år

– Vi har utbildat framtidens kreatörer i 30 år och alltid legat i framkant med våra utbildningar. Jag ser verkligen fram emot att få fira detta tillsammans med våra elever och lärare, säger Fredrik Ogell, skolchef för LBS Kreativa Gymnasiet i Sverige.
LBS startade i Varberg 1993 som Ljud och Bildskolan. Idag finns det totalt 18 gymnasieskolor, från Malmö i söder till Örebro i Mellansverige.
Utbildningar med fokus på spel- och mediebranschen
LBS erbjuder utbildningar inom det estetiska programmet och teknikprogrammet med stort fokus på spel- och mediebranschen. Eleverna får en högskoleförberedande utbildning samtidigt som de får utveckla sina kunskaper inom sitt valda intresse. På teknikprogrammet är skolorna specialiserade på spel-, app- och webbutveckling. På det estetiska programmet har skolorna bland annat profilerna grafisk design, spelgrafik, foto & film, musikproduktion och e-sport.
– Vi är måna om att alla ska få vara sig själva och vi brinner för att skapa en kreativ lärprocess med den bästa möjliga undervisningssituationen för både elever och lärare, säger Fredrik Ogell.
Estetiska programmet och spelbranschen
Enligt Fredrik Ogell är skolornas inriktning mot spelbranschen vältajmad. Branschen växer både i Sverige och internationellt. Inom de närmaste fem åren räknar branschorganet Dataspelsbranschen med att det kommer saknas 25 000 spelutvecklare. Elever som riktat in sig mot spelbranschen kan därför bli mycket attraktiva på arbesmarknaden.
– Om man vill utveckla sin kreativa talang och samtidigt utbilda sig inom en spännande bransch där behovet av arbetskraft fortsätter att växa så är spelbranschen klockren. Många svenska spelutvecklare av rang har startat sin karriär med en utbildning från LBS i bagaget och det är vi förstås stolta över, säger Fredrik Ogell.
Fler skolor i framtiden
LBS vision är att fortsätta växa så att fler elever kan få tillgång till utbildningarna, både på befintliga orter och i nya städer. Utbildningar ska vara i teknisk framkant med stort inslag av skapande.
– Vi kommer att spetsa vårt erbjudande men också bredda mot nya nationella program. Det kreativa, upplevelsen och skapandet, kommer att vara framträdande i samtliga program även i framtiden, säger Fredrik Ogell.
LBS skolor har tillsammans cirka 4500 elever och knappt 500 medarbetare. På fredag blir det tårta på samtliga skolor när jubileet ska firas.
Fakta - här finns LBS skolor
LBS skolor finns idag i Borås, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Jönköpig, Kristianstad, Kungsbacka, Linköping, Lund, Malmö, Nyköping, Stockholm, Trollhättan, Varberg, Växjö och Örebro.
Nyckelord
Kontakter
Fredrik OgellSkolchef LBS Kreativa Gymnasiet
Tel:+46 76 101 30 11fredrik.ogell@academedia.seBilder
Länkar
Om
LBS Kreativa Gymnasiet består av 18 skolor med fokus på kreativa branscher. Skolorna erbjuder högskoleförberedande utbildningar inom bland annat media, grafik, design, e-sport och spelutveckling. LBS Kreativa Gymnasiet finns i Borås, Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Jönköpig, Kristianstad, Kungsbacka, Linköping, Lund, Malmö, Nyköping, Stockholm, Trollhättan, Varberg, Växjö, Örebro.
LBS Kreativa Gymnasiet är en del av AcadeMedia.
Följ AcadeMedia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia
Pysslingen och Barnsjukhuset Martina stöttar föräldrar med ny föreläsningsserie28.3.2025 07:47:09 CET | Pressmeddelande
Pysslingen har inlett ett spännande samarbete med experter från Barnsjukhuset Martina för att stärka föräldrar i deras viktiga roll. Genom en serie föreläsningar som fokuserar på barns hälsa, utveckling och föräldraskap ges föräldrar praktiska verktyg och kunskap för att hantera vardagens utmaningar.
Kockduellen avgörs: Två AcadeMediaskolor i kamp om segern27.3.2025 11:46:07 CET | Pressmeddelande
Två AcadeMediaskolor har tagit sig hela vägen till riksfinalen i den prestigefyllda matlagningstävlingen Kockduellen. Det är elever från Vittra Gerdsken i Alingsås och Innovitaskolan i Helsingborg som nu siktar på segern.
Drottning Blanka Falun blir en del av Hagströmska Gymnasiet21.3.2025 07:10:00 CET | Pressmeddelande
Nästa läsår inleder Drottning Blankas Gymnasieskola Falun och Hagströmska Gymnasiet ett samgående. Till höstterminen byter DBGY Falun namn till Hagströmska, målsättningen är att verksamheterna på sikt ska verka som en gemensam gymnasieskola.
Designgymnasiet Västerås samarbetar med IKEA för hållbar design20.3.2025 07:10:15 CET | Pressmeddelande
Designgymnasiet i Västerås ingår ett nytt och historiskt samarbete med IKEA och Ingka Centres. Denna spännande samverkan bygger vidare på den etablerade designtävlingen "Unga designar för framtiden", som tidigare arrangerats på Designgymnasiets skolor i Sickla och på Kungsholmen.
Drottning Blanka Kungsbacka - årets UF-skola i Halland13.3.2025 13:27:50 CET | Pressmeddelande
Drottning Blankas Gymnasieskola Kungsbacka stod till slut som vinnare på årets UF-mässa i Halmstad arena. I hård konkurrens kunde stolta lärare och elever ta emot det åtråvärda priset Årets UF-skola i Halland. Genom att skolans lärare bidragit med yrkeserfarenheter från olika branscher har man inspirerat sina elever att ta sina UF-företag ett steg längre.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum