Så upptäcker du att ditt barn kan ha synfel
Skolstarten avklarad, en tid på året då barns synfel kan göra sig påminda under långa skoldagar. Som förälder kan man lära sig känna igen tecken på synfel.
– Var vaksam på om barnet sitter nära skärmar, gnuggar sig regelbundet i ögonen och blir extra trött i skolan, säger Erik Ryderberg, optiker och klinisk chef på Specsavers.

Syntester ingår som en del av svenska barns medicinska undersökningar under uppväxten, men är inte lika grundliga som en omfattande synundersökning hos en optiker. Barn under 8 år behöver få sina ögon undersökta av en ögonläkare innan de kan få glasögon för att korrigera eventuella synproblem. Men som förälder kan du vara observant på tecken på nedsatt syn hos dina barn, och vid skolstart brukar dessa framträda tydligare för många barn:
– Ofta sitter barn med nedsatt syn nära TV och skärmar, gnuggar ögonen regelbundet och kisar mycket – och de kan i vissa fall också ha en tendens att snubbla och gå in i föremål, och barnen kan bli extra trötta i skolan, säger Erik Ryderberg, optiker och klinisk chef.
Att upptäcka problemen så tidigt som möjligt är viktigt:
– Att inte se tydligt kan fördröja ditt barns utveckling – hur de lär sig, hur de känner sig och hur de leker. Därför är det mycket viktigt att vara proaktiv när det gäller ditt barns syn.
Barn har fått ett nytt synbeteende med skärmar, och inte sällan sker det på bekostnad av tiden för utomhusvistelse. För lite tid utomhus ökar risken för att utveckla närsynthet hos vissa barn, och ögonen mår bra av att ta regelbundna pauser från skärmen. Specsavers tog bland annat med anledning av det nyligen fram Eyes Up*, ett sällskapsspel i form av en kortlek som innehåller såväl en kunskapsdel om ögonhälsa som utmaningar som uppmuntrar till utomhusvistelse.
– Tanken är att spelet på ett roligt sätt hjälper familjer att komma överens om skärmanvändning och utomhusvistelse, det funkar bättre än pekpinnar och skrämselpropaganda tror vi. Och på kuppen lär man sig på roligt och enkelt sätt en hel del om barns ögonhälsa.
*Spelet “Eyes Up” finns gratis att hämta i Specsavers butiker i hela landet.
Typiska tecken på att barn ser dåligt:
Sitter för nära TV, dator eller andra digitala skärmar
Gnuggar ögonen regelbundet
Snubblar eller stöter ihop med föremål ofta
Kisar med ögonen
(Källa: Erik Ryderberg, optiker och klinisk chef, Specsavers)
Nyckelord
Kontakter
Ida IwdalHead of PR Sweden
ida.iwdal@specsavers.comBilder
Välkommen till Specsavers
Specsavers är en av Sveriges största optikkedjor. Genom att erbjuda bra priser, god service och hög professionell kunskap ger Specsavers sina kunder värde för pengarna. Specsavers är ett familjeägt företag som grundades 1984 på Guernsey. Företaget har över 2000 butiker med cirka 40 000 medarbetare i Storbritannien, Irland, Nederländerna, Sverige, Norge, Danmark, Finland, Spanien, Nya Zeeland, Australien och Kanada. Specsavers etablerade sig i Sverige 2004 och har idag 118 butiker över hela landet.
Följ Specsavers Sweden AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Specsavers Sweden AB
Försämrat mörkerseende - var fjärde 50-plussare undviker att köra bil i mörker1.12.2025 08:43:26 CET | Pressmeddelande
Fler än hälften av alla svenskar över 50 år upplever försämrat mörkerseende, och mer än var fjärde undviker att köra bil i mörker på grund av synproblem. Samtidigt känner hela 66 procent inte till att det finns effektiv hjälp att få. Det visar en ny YouGov-undersökning gjord på uppdrag av optikkedjan Specsavers
Specsavers rankad som en av världens bästa arbetsplatser14.11.2025 12:49:44 CET | Pressmeddelande
Optikkedjan Specsavers finns återigen med på den globala listan World’s Best Workplaces™, som rankar de företag i världen där medarbetarna trivs allra bäst. I årets ranking placerar sig Specsavers på 12:e plats på Topp 25-listan – baserat på över nio miljoner enkätsvar från 25 miljoner medarbetare världen över.
Nära 1 400 fick hjälp – Specsavers genomförde Ge Syn i Tanzania29.10.2025 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Närmare 1 400 personer i Tanzania har i höst fått glasögon och solglasögon tack vare Specsavers projekt Ge Syn. Under fem dagar genomfördes syntester i ett så kallat Eye Camp, där totalt 2 700 glasögon och solglasögon delades ut.
Färgade halloweenlinser kan orsaka ögonskador23.10.2025 08:30:58 CEST | Pressmeddelande
Färgade partylinser har blivit ett populärt inslag i utklädnader när vi firar halloween – men baksidan av trenden är risken för allvarliga ögoninfektioner. Den goda nyheten: med några enkla åtgärder kan du behålla både halloweenlooken och friska ögon.
World Sight Day påminner om ögonhälsans betydelse7.10.2025 11:12:49 CEST | Pressmeddelande
Den 9 oktober infaller World Sight Day, en global dag för ögonhälsa. Forskning visar att mer än hälften av alla 70-åringar med glaukom i Sverige inte har fått diagnosen – trots att tidiga synfältsförluster är ett av de första tecknen på sjukdomen. – Att satsa på ögonhälsa är en jämlikhetsfråga – alla ska ha möjlighet att bevara sin syn, säger Niklas Mattsson, ordförande i Synskadades Riksförbund.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
