Stångåstaden Street Football Cup 2023
För tolfte året i rad arrangerades Stångåstaden Street Football Cup 2023 – ett samarbete som leds av KFUM Linköping med stöd av både Östergötlands Fotbollsförbund och Svenska Fotbollsförbundet.

Street Football Cup är en form av organiserad spontanfotboll. Det finns inte några krav på att man måste vara med i en förening utan barn och ungdomar sätter ihop sina egna lag med kompisar eller släktingar och anmäler sig på plats. Deltagandet är helt kostnadsfritt och varje lag består av minst 5 spelare. Cupen riktar sig till tjejer och killar mellan 10–14 år och 15–25 år.
Under 2022 introducerades Street Football som en ny tränings- och träningsform i Sverige, där KFUM Linköping hjälpt till att bidra med både kompetens, erfarenhet och generella tips till andra föreningar runt omkring landet. Arbetet har bland annat resulterat i en handbok och filmunderlag där stora delar av material är just från KFUM Linköping.
Årets upplaga - 42 lag, totalt 340 deltagare
Trots vädret blev årets upplaga återigen lyckad! Totalt anmälde sig 42 lag i fem olika stadsdelar i Linköping (Berga, Ryd, Lambohov, Skäggetorp och utanför Bilbörsen Arena). I varje lag deltog cirka åtta spelare vilket motsvarar omkring 340 aktiva deltagare i cupen. Utav dessa var ca 50% tjejer där bland annat många spelare föreningsverksamheten Bollihop deltog.
- I år hade vi nästan dubbelt så många som tittade och hejade på och den här gången var det Berga som stack ut med 12 deltagande lag med cirka 110 aktiva spelare och 150 åskådare vilket kändes jätteroligt, säger Sahar Khalili, Projektledare Bollihop på KFUM Linköping.
- Utifrån erfarenhet vet vi att en separat deltävling bara för tjejer brukar uppskattas vilket vi märkte även i år, 8 lag från exempelvis BK Derby, Flickalliansen och BK Tinnis deltog. Totalt var vi 15 ledare som jobbade och en viktig del som mycket av vårt arbete i olika områdena är att majoriteten av ledarna är från områdena som vi verkar i. På så sätt har ledarna lokal kännedom och ofta en viktig och trygg relation till barn, ungdomar och föräldrar i området vilket också påverkar mer än vad man kanske kan tro. Även domarna var handplockade och känner till många av deltagarna, säger Sahar Khalili.
Finalen spelades, i vanlig ordning, helgen efter deltävlingarna i Trädgårdsföreningen där FKUM etablerar en egen Arena. I år hade totalt 18 lag kvalificerat sig från deltävlingarna som delades in i 4 olika grupper i finalomgången. Fyra vinnande lag tog hem årets upplaga av Stångåstaden Street Football Cup 2023:
- FC Lambo (killar 10–14 år från Lambohov)
- FC Skarpan (killar 15–25 år från Berga)
- Bollihop Röd (tjejer 10–14 år blandat från bland annat Ryd, Berga, Skäggetorp)
- BK Tinnis (tjejer 15–25 år från Berga)
Vinnande lagen går på landskamp i Friends Arena
Samtliga vinnande lag får som pris åka till Friends Arena den 12 september och gå på landskap i Sveriges EM-kval mot Österrike samt göra ett studiebesök hos Svenska Fotbollsförbundet. Stort grattis till vinnarna och till alla deltagare som varit med under årets cup!
- Vi på Stångåstaden är mycket stolta över vårt fina samarbete som vi har tillsammans med KFUM Linköping. Syftet med våra föreningssamarbeten är att kunna erbjuda barn och unga runt om i Linköping meningsfulla aktiviteter på lov och fritiden. KFUM Linköping erbjuder både en stor bredd av aktiviteter inom olika idrotter samt att man också är otroligt duktig på att utbilda och engagera ledare till sådana här arrangemang, säger Heidi Berger marknadschef på Stångåstaden.
Nyfiken på våra föreningssamarbeten, läs mer här.
Nyckelord
Kontakter
Heidi BergerMarknadschef
Tel:072-254 30 52heidi.berger@stangastaden.seBilder
Länkar
Stångåstaden är det största bostadsbolaget i Linköping och ägs av Linköpings kommun. Vi äger och förvaltar cirka 18 000 lägenheter, 4 100 av dem är studentbostäder och förvaltas av dotterbolaget Studentbostäder i Linköping AB. Dessutom har vi cirka 40 byggnader med kulturhistoriskt värde som förvaltas av dotterbolaget Kulturfastigheter.
Följ Stångåstaden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stångåstaden
Pressinbjudan: Unga byggde bostäder för unga – nu invigs resultatet12.5.2025 09:50:58 CEST | Pressinbjudan
Projektet Unga bygger för unga har varit igång sedan i höstas. I projektet har Stångåstaden, tillsammans med Teknikbyggarna och engagerade byggelever från Anders Ljungstedts gymnasium, förvandlat en tidigare förskola på T1 till fem nya lägenheter. Vi välkomnar media att närvara vid invigningen, se lägenheterna och möta några av de unga krafter som har varit med i byggprojektet!
Visit Linköping & Co kliver åter in som sommarkrögare för Wärdshuset i Gamla Linköping7.5.2025 09:00:00 CEST | Nyheter
Gamla Linköping är ett av Linköpings mest populära besöksmål, särskilt under sommarmånaderna då tusentals besökare lockas av museimiljöerna, evenemangen, mysiga butiker och matställen. För att säkerställa att det finns ett attraktivt matutbud i området har Stångåstadens dotterbolag Kulturfastigheter, som äger fastigheterna i Gamla Linköping, även i år inlett ett tillfälligt samarbete med Visit Linköping & Co. Samarbetet innebär att Gamla Linköpings besökare får möjlighet att njuta av luncher i Wärdshusets historiska miljö under perioden 23 juni - 3 augusti.
Byggstart för nya bostäder och verksamhetslokaler i kvarteret Labbet i Ebbepark6.5.2025 12:59:01 CEST | Pressmeddelande
Nu inleder Stångåstaden nästa etapp i utvecklingen av Ebbepark. I kvarteret Labbet byggs 73 nya bostäder och två verksamhetslokaler – det första steget i en större utbyggnad av området. Under de kommande åren planerar Stångåstaden att bygga ytterligare 250 bostäder och fler lokaler för verksamheter i kvarteret.
Felaktiga uppgifter om upphandling av ny kommunikationsoperatör6.5.2025 08:17:21 CEST | Blogginlägg
Stångåstaden har nyligen handlat upp en ny kommunikationsoperatör till vårt fibernät. Telia vann upphandlingen och vi håller på för fullt med konverteringen och övergången. I slutet av förra veckan gick ett av de bolag (Bahnhof) som levererar internet ut till en del av våra kunder och skyller sin egen prishöjning på Stångåstaden och att vi bara handlat upp maximal ersättning och att det förekommer hemliga kick-backs. Vi är upprörda och ser mycket allvarligt på att en leverantör går ut och sprider felaktiga uppgifter. Det finns inga dolda avgifter eller någon kick-back till Stångåstaden. Kommunikationsoperatören hyr vårt nät och betalar en näthyra som ersättning. Vi har dessutom säkerställt ytterligare konkurrens genom att ha dubbel infrastruktur. Våra kunder kan nämligen även beställa snabbt internet via kabel-tv nätet.
Vad innebär den svenska hyresmodellen – och varför spelar det roll?25.4.2025 08:31:01 CEST | Blogginlägg
Många hushåll kämpar just nu med ökade kostnader – och i det sammanhanget kan årets hyreshöjning givetvis väcka frågor. Varför höjs hyrorna? Vad får vi tillbaka? Och hur fungerar egentligen det svenska hyressystemet? Hyror och boende ligger nära hjärtat och väcker känslor. Att hålla ordning på Stångåstadens ekonomi är en helt central fråga för oss. Den här gången skriver jag därför bloggen tillsammans med Stångåstaden styrelseordförande Jan Österlind. Vi vill här ge en tydlig bild av varför vi och andra bostadsbolag behöver höja hyrorna, och hur det hänger ihop med det vägval Sverige gjorde för över tio år sedan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum