Kropp i Bro identifierad
Sedan tidigare sitter en 15-årig pojke häktad misstänkt för medhjälp till människorov. Här har åklagaren rubricerat om misstanken och han har nu begärts häktad för medhjälp till mord. Häktningsförhandlingen äger rum i dag kl. 14.15
– Det har framkommit omständigheter i ärendet som gör att misstanken nu är medhjälp till mord. Vilka omständigheter det är kan jag inte gå in på, säger senior åklagare Hanna Cardell som leder förundersökningen.
Det finns inga ytterligare frihetsberövade i ärendet. Polisen fortsätter att utreda om det finns en koppling mellan det här mordet och mordet på den 14-åring som hittades i Nynäshamnstrakten i slutet av juli. Man utreder också fortsatt om det kan finnas gängkopplingar.
Pressmeddelande den 14 augusti.
Målnummer i Södertörns tingsrätt: B 11724-23.
Kontakt
Senior åklagare Hanna Cardell är tillgänglig i dag på 010-562 63 43 klockan 15–16.
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Om
Åklagarmyndigheten ska bidra till att brottsligheten minskar och tryggheten ökar i samhället. Vi ser till att personer som begår brott ställs till ansvar på ett rättssäkert och effektivt sätt. Åklagaren har en stark roll i rättsväsendet genom att utreda brott, fatta beslut om åtal ska väckas och att processa i domstol. Det står en åklagare bakom varje anhållen, häktad eller dömd person.
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Två kvinnor anhållna i ärende om bl.a. mord i Oxie19.12.2025 10:41:30 CET | Pressmeddelande
Förra fredagen skedde en skottlossning i Oxie i Malmö, där en person dog. En tolvårig pojke är sedan tidigare misstänkt i ärendet och har omhändertagits av socialtjänsten. Under torsdagseftermiddagen genomfördes en insats där ytterligare två misstänkta i ärendet greps och senare anhölls.
Förundersökning om bussolycka läggs ner19.12.2025 09:36:57 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag lagt ner förundersökningen om bussolyckan i Stockholm den 14 november. Skälet är att det inte finns anledning att anta att ett brott har begåtts. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
Pressinbjudan: Beslut i överprövningsärende i Palmeutredningen18.12.2025 08:55:24 CET | Pressmeddelande
I dag torsdag den 18 december har överåklagare Lennart Guné fattat beslut med anledning av en begäran om överprövning av beslutet att lägga ned förundersökningen om mordet på statsminister Olof Palme. Förundersökningen återupptas inte, men motiveringen till nedläggningsbeslutet ändras. Åklagarmyndigheten bjuder in media till pressträff i eftermiddag där överåklagaren presenterar sitt beslut.
Rättegång om tivoliolycka har avslutats18.12.2025 08:15:28 CET | Pressmeddelande
Rättegången om olyckan på Gröna Lund sommaren 2023, där bland annat en person omkom, avslutades i går den 17 december. Åklagaren är tillgänglig för media i eftermiddag.
Dom i ärende om grova terrorbrott18.12.2025 07:50:00 CET | Pressmeddelande
I dag meddelar Attunda tingsrätt dom i ett ärende där en man åtalades för deltagande i terroristorganisation, grovt brott, finansiering och försök till finansiering av terrorism, grovt brott samt två fall av resa för terrorism. Samtliga brott är kopplade till Islamiska staten. Åklagaren är tillgänglig för media.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
