VM i Bangolf stor succé – ny medalj till Sverige i dramatiskt matchspel
I dagens avslutande matchspel tog Carl-Johan Ryner VM-silver och därmed är ett för svensk del mycket lyckat VM över. Sverige har gjort sitt bästa resultat i modern tid med totalt 7 medaljer, 3 guld, 2 silver och 2 brons.

Bangolfförbundets ordförande Mats Söderkvist summerar: - Årets VM är inte bara en rekordstor sportslig framgång för Sverige utan också en organisatorisk fullträff med stort medialt intresse. Vi är mycket nöjda! 120 bangolfspelare från 17 nationer har deltagit och vi har ännu en gång fått visa vår förmåga att stå värd för ett stort internationellt evenemang.
Sveriges skickligaste bangolfspelare har mött motstånd på högsta nivå där framför allt Tyskland får ses som huvudkonkurrent. I dagens matchspel segrade på herrsidan Tysklands Lukas Neumann över Ryner i en nervpirrande duell. VM-brons till Österrikes Thomas Lottermoser. I damernas matchspel tog Tyskland hem samtliga medaljer. VM-guld till Melanie Hammerschmidt, VM-silver till Stefanie Blendermann och VM-brons till Jasmin Bothman.
Länk till samtliga resultat: https://minigolf-live.com/turnier1304c/result.htm
Mer information/kontakt: Lena Lindahl, generalsekreterare Svenska Bangolfförbundet, 073-0477557,
Kontakter
Agneta HarryssonMediaansvarig
Tel:0703870613agneta.harrysson@bangolf.seFölj Svenska Bangolfförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bangolfförbundet
Svenska brons på VM i bangolf25.8.2025 20:31:30 CEST | Pressmeddelande
Sverige fortsätter vara en nation att räkna med på världens bangolfscener. Vid årets världsmästerskap i Neheim, Tyskland, stod de blågula spelarna för medaljinsatser i form av två brons. VM samlade 22 nationer och spelades på underlagen betong och europabana. -Damerna grejar pallen med ett slags marginal vilket är riktigt starkt. Peter lyckas knyta ihop säcken och vinna sin bronsmatch. Det visar på landslagets förmåga när det gäller som allra mest, säger sportchef Anders Olsson.
Kristiansson redo att försvara VM-guldet18.8.2025 11:17:23 CEST | Pressmeddelande
VM i bangolf 19-23 augusti i Neheim Tyskland! Mästerskapet spelas på underlagen betong och europabana och hela 21 nationer står på startlinjen. I det svenska laget hittar vi bland andra regerande individuella världsmästaren Ulf Kristiansson från Skoghalls Bangolfklubb. Svenska Bangolfförbunders sportchef Anders Olsson säger; ”Att spela ett VM på tysk mark blir kanske den tuffaste utmaningen man kan tänka sig. Vi möter vår största konkurrent på deras favoritunderlag, på banor de känner utan och innan. Men, vi får inte glömma att herrlaget är regerande världsmästare och att damlaget har ett VM-silver från Uppsala 2023 att försvara. Vi kommer till start med gott självförtroende och höga ambitioner.”
Vem vinner Oldtimers-SM i Bangolf?8.7.2025 16:32:41 CEST | Pressmeddelande
Malmö Bangolfklubb står värd för Oldtimers-SM som spelas den 9-13 juli 2025 på Bulltofta rekreationsområde. Björn Carrö, Södertälje BGK (herrveteran) finns alltid med i toppen när det drar ihop sig. Han är just nu den högst rankade spelaren i Sverige i sin klass. Kan det vara årets segrare? På lördag vet vi.
Erik från Sundsvall dominerade World Adventure Golf Masters15.6.2025 17:46:58 CEST | Pressmeddelande
Efter tre intensiva tävlingsdagar avslutades WAGM 2025 i Askim under söndagen - med en svensk dominant i form av Erik Hjalmarsson från bangolfklubben Skönsbergs SK i Sundsvall.
Svensk succé i World Adventure Golf Masters13.6.2025 16:52:45 CEST | Pressmeddelande
Världseliten i bangolf är på plats i Göteborg. Första dagen av WAGM 2025 bjöd på prestationer i absolut toppklass när tävlingarna inleddes på Askims tekniska MOS-banor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum