Region Norrbotten

Fler vårdplatser öppnas på Sunderby sjukhus

Dela

Akut omhändertagande på Sunderby sjukhus kommer att öppna sju slutenvårdsplatser. Platserna ska användas av kirurgiska patienter som beräknas behöva sjukhusvård i upp till 72 timmar.

Sju nya vårdplatser öppnas i anslutning till akut omhändertagande på Sunderby sjukhus.
Sju nya vårdplatser öppnas i anslutning till akut omhändertagande på Sunderby sjukhus. Foto: Maria Lindgren

De nya platserna öppnas nu på måndag. De kommer att ligga i anslutning till de akutvårdsplatser som öppnats i början av året.

Bakgrunden till de nya platserna är att patienter blir kvar på akutmottagningen för länge. Det är en situation som är besvärlig för både patienter och personalen på akutmottagningen.

– Med de nya platserna ökar patientsäkerheten samtidigt som arbetsmiljön blir bättre, säger Mattias Josefsson, verksamhetschef för akutmottagningarna i Norrbotten.

Den nya avdelningen kommer att vara öppen en begränsad tid.

– Vi tror att situationen med få lediga vårdplatser på sjukhuset i övrigt kommer att förbättras i oktober. Då ska de sju platser vi öppnar nu förhoppningsvis inte behövas längre, säger Mattias Josefsson.

Kontakter

Följ Region Norrbotten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Region Norrbotten

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye