Marcus Wandt i intensiv träning
Sveriges nya astronaut Marcus Wandt genomför just nu en intensiv träningsperiod inför stundande rymduppdrag.

Marcus Wandt är 42 år gammal och är Sveriges nya astronaut. Född på Hammarö utanför Karlstad i Värmland och bosatt i Linköping med fru och barn. Han valdes i november 2022 ut bland över 22 500 sökande till en ny astronautgrupp om totalt 17. Han placerades i den så kallade reservgruppen i väntan på möjliga uppdrag och detta uppdrag närmar sig nu med stormsteg.
Marcus Wandt kommer att genomföra en rymdresa till den internationella rymdstationen. Färden planeras till ungefär två veckor och syftet är att genomföra nationell och internationell forskning i tyngdlöshet. Detta tillkännagavs i juni och redan innan dess påbörjades den intensiva träningen. Det mesta sker i Houston, USA, men specifik träning för olika delar av rymdstationen och för att träna på specifika moment sker även i Europa, Japan och Kanada. I slutet av augusti var Marcus exempelvis på plats på den europeiska rymdorganisationen ESA:s träningscenter för att bland annat träna för vistelse i den europeiska modulen Columbus på rymdstationen.
Arbetsdagarna är långa. Studier 8-10 timmar, repetition, fysisk träning och övning inför prov. Marcus själv är också föremål för forskning och andra jobbar därför på honom. Sömnen ska mätas, metabolismen kartläggas och mycket annat.
- Även fast vi haft människor konstant i rymden nu de senaste 20 åren [...] är det inte så många som varit i omloppsbana. Det gör att varje ny astronaut tillför mycket viktig data och det kommer vara en hel del olika experiment jag kommer vara inblandad i, säger Marcus Wandt i senaste avsnittet av podcasten Har vi åkt till Mars än?
Rymdstyrelsen tillsammans med ESA förbereder sig också för den stundande resan. Dels allt det praktiska men mycket av arbetet handlar om att ta fram den forskning Marcus ska genomföra i tyngdlöshet. Det kommer handla om såväl internationella som nationella projekt som valts ut genom speciella utlysningar. Målet är att få maximal utväxling av tiden i rymden.
Håll utkik här och i våra andra kanaler för uppdateringar om Marcus väg mot rymden.
Det går bland annat att följa Marcus Wandts resa på Rymdstyrelsen.se samt hos ESA
Kontakter
Johan MarcopoulosKommunikationsansvarigRymdstyrelsen
Pressanvarig
Jonas AppelbergKommunikatör
Tel:0736556489jonas.appelberg@snsa.seBilder

Följ Rymdstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Rymdstyrelsen
Nu intensifieras Marcus Wandt arbete med rymdforskningen30.11.2023 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Med knappt sex veckor kvar till uppsändning intensifieras arbetet med den forskning som Sveriges nästa astronaut Marcus Wandt ska genomföra under sin rymdfärd. Han kommer tillsammans med den övriga besättningen delta i ett 30-tal olika tenskapliga experiment, varav två kommer från Sverige.
Följ uppsändningen av astronauten Marcus Wandt på plats i Florida8.11.2023 11:26:18 CET | Pressmeddelande
Nu kan medier anmäla sitt intresse att följa uppsändningen av Sveriges nästa astronaut på plats i Florida. Datum för uppsändningen är idag satt till den 10 januari 2024. Sista datum för ackreditering är fredag den 24 november.
Träffa Marcus Wandt på astronautcentret i Köln27.10.2023 09:35:43 CEST | Pressmeddelande
Rymdstyrelsen, tillsammans med den europeiska rymdorganisationen ESA, bjuder in medier till att träffa Sveriges nästa astronaut Marcus Wandt på det Europeiska astronautcentret i Köln, Tyskland, onsdagen den 15 november.
Pressmöte: Marcus Wandt tillsammans med övrig besättning11.10.2023 08:59:59 CEST | Pressmeddelande
Den 16 oktober har press möjligheten att delta i ett panelsamtal med besättningen till Axiom Space Mission 3, där den svenska astronauten Marcus Wandt ingår. Samtalet arrangeras av Axiom Space och sker online. Registrering för att få ställa frågor senast den 13 oktober klockan 12:00.
Marcus Wandt till rymdstationen i januari 202412.9.2023 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Det står nu klart när, hur och med vilka den svenska astronauten Marcus Wandt kommer resa till den internationella rymdstationen. Resan kommer ske tidigast den tionde januari 2024 från det klassiska rymdcentret Kennedy Space Center i Florida.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum