Fastighetsägarna

Bra med stimulansbonus för omvandling av lokaler till bostäder

Dela

Det är bra att regeringen inför en stimulansbonus till kommunerna för att underlätta omvandling av lokaler till bostäder. Det är ett viktigt steg för att utnyttja befintliga fastigheter bättre, men det krävs också ändringar av bland annat momsreglerna för att det ska resultera i fler bostäder.

Regeringen inför en stimulansbonus till kommunerna för att införa flexibla detaljplaner, som underlättar för fastighetsägare att omvandla kontor till bostäder.

– Det är bra att regelverket ska bli mer flexibelt, för att underlätta för fastighetsägare att kunna ändra inriktning i en fastighet i takt med att behoven och efterfrågan förändras. Det är både hållbart och nödvändigt, säger Anna Thureson, näringspolitisk expert på Fastighetsägarna Sverige.

– Omvandling av kontor till bostäder sker på samma ekonomiska villkor som annat fastighetsföretagande, där en omvandling kan medföra större kostnader eller lägre intäkter.  Enbart flexiblare regelverk kommer inte lösa bostadsbristen varken på kort eller lång sikt, säger Anna Thureson och fortsätter.

– Efterfrågan på moderna kontor är fortsatt stark. Utöver bestämmelserna i detaljplaner finns det många andra regler som påverkar möjligheterna att omvandla lokaler till bostäder, bland annat momsregler, säger Anna Thureson.

Kontakter

Om oss

Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad


Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.

Följ Fastighetsägarna

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye