Sommaren gav tre nya rekord för Øresundsbron
- Trafikrekorden vittnar om ett riktigt stort intresse för att åka över till grannlandet, och vi tror också att det kan vara ett uttryck för att fler väljer ferie i närområdet. Vi upplever ett ökat intresse för erbjudanden och inspiration genom vår förmånsklubb, säger Fredrik Jenfjord, chef för Försäljning och Marknad vid Øresundsbron.
Sommaren är alltid en trafikintensiv period på Öresundsförbindelsen och precis som tidigare år utmärker sig juli i antalet passager. Vägtrafiken i juli ökade med 2,8 procent jämfört med samma månad i fjol. Och det tidigare månadsrekordet från juli 2017 har därmed överträffats med cirka 10.000 fordon. Dygnsrekordet från den 20 juli ger 100 fler fordon än det som noterades den 22 juli 2017.
- Att två trafikrekord slås efter ett halvår med en något minskad trafik är väldigt positivt, och visar på att den svenska kronkursen verkar spelar mindre roll under en månad där sommarfirare håller ledigt. I vintras och våras var det nämligen tydligt att svenska kunder reste mindre på grund av kronkursen, samtidigt som nedgången blev marginell tack vare ökat resande bland danska fritidskunder. Men tack vare en bra sommartrafik har vi hämtat hem mycket av trafiktappet, säger Fredrik Jenfjord.
När det gäller övrig sommartrafik passerade 721.900 fordon Øresundsbron i juni, vilket är en liten ökning jämfört med fjolårets 721.200. I augusti passerade 762.700 fordon - en liten nedgång på 0,4 procent jämfört med augusti förra året.
Antalet BroPass Fritid-kunder var cirka 547.000 vid utgången av augusti - en uppgång med 11 procent jämfört med samma tidpunkt i fjol, vilket är rekordmånga avtalskunder.
Trots rekordtrafik i juli har det aldrig varit några bekymmer med långa väntetider i betalstationen. Sedan sommaren 2018 har det pågått ett omfattande arbete för att öka kapaciteten i betalstationen ytterligare, till exempel genom förbättrad teknik vid korttransaktioner och ett förenklat kassasystem. Dessutom betalar allt fler BroPass-kunder genom sin nummerplåt, vilket gör det möjligt att passera utan en bizz i bilen.
- Vi vill ge kunderna snabba, smidiga och säkra passager året runt, och det har vi även kunnat leva upp till i sommar. En väldimensionerad bemanning och att våra många viktiga system fungerade stabilt under hela sommaren bidrar till det, säger Göran Olofsson, chef för Leverans vid Øresundsbron.
[]
Foto: Drago Prvulovic/Øresundsbron. Fotografier kan användas fritt i redaktionella sammanhang och hämtas högupplöst via denna länk: https://www.skyfish.com/p/oresundsbron
Fotnot: Trafiksiffrorna för sommaren är preliminära och kan komma att korrigeras marginellt.
Kontakter
Kontakta gärna John Alexander Sahlin, kommunikationsansvarig vid Øresundsbro Konsortiet, på +46 (0)40 676 61 15 eller jsa@oresundsbron.com för mer information.
Om
Följ nyheter från bron på Twitter @oresundsbron (https://twitter.com/oresundsbron) och på LinkedIn (https://www.linkedin.com/company/%C3%B8resundsbron).
Øresundsbron (http://www.oresundsbron.com) är den fasta förbindelsen mellan Sverige och Danmark. Den är 16 kilometer lång och består av en bro, tunnel och den konstgjorda ön Peberholm. Øresundsbron ägs och drivs av Øresundsbro Konsortiet.
Följ Øresundsbron
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Øresundsbron
Byte av jättefog påverkar vägtrafiken och framtidssäkrar bron28.2.2025 12:53:56 CET | Pressmeddelande
150 miljoner passager sliter på Øresundsbron. Nu är det dags att byta ut en nästan 25 meter lång expansionsfog. Øresundsbrons vägtrafik begränsas när fogen byts i perioden mellan den 9 mars och 9 juni.
Mötande trafik i Øresundsbrons tunnel24.2.2025 12:01:13 CET | Pressmeddelande
Vägtrafiken är dubbelriktad i Øresundsbrons tunnel under två nätter denna vecka. Från klockan 19 den 26/2-27/2 fram till klockan 03 nästföljande dagar.
Øresundsbron satte nytt årsrekord under 202410.2.2025 09:46:57 CET | Pressmeddelande
Med i genomsnitt 20 692 vägpassager per dag på Øresundsbron under 2024 slogs det senaste årsrekordet från 2017. Øresundsbro Konsortiets resultat före värdeförändring blev 1 636 miljoner DKK – en ökning med 155 miljoner DKK jämfört med 2023.
Øresundsbron lyser upp för offren i Örebro5.2.2025 13:58:03 CET | Pressmeddelande
Øresundsbron tänder en särskild sorgbelysning efter tisdagens tragiska skolskjutning i Örebro. Belysningen tänds för att hedra dådets offer, delta i sorgen och visa medkänsla med alla drabbade och anhöriga.
Øresundsbron lyser upp under Copenhagen Light Festival28.1.2025 13:20:41 CET | Pressmeddelande
”Ljus Över Öresund” är Øresundsbrons bidrag under Copenhagen Light Festival, som pågår från den 31 januari till den 23 februari 2025. Ljusfestivalen är känd för sina spektakulära ljusinstallationer. Som en del av Øresundsbrons 25-årsjubileum blir brons 203,5 meter höga pyloner upplysta i år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum