VM i Mixed Dubbel och VM Seniors till Östersund 2024
Nu är det klart att två mästerskap ska arrangeras i Sverige kommande säsong. VM Mixed Dubbel och VM Seniors (51+) kommer att spela i Östersund den 20-27 april.

Båda eventen kommer spelas i Östersunds Arena. En modern, flexibel ch tillgänglig arena som öppnade 2013.
Internationella Curlingförbundets tävlingsansvariga, Eeva Roethlisberger:
“Vi ser mycket fram emot att Östersund kommer stå som värdar för ytterligare mästerskap. Jag är säker på att organisationen kommer att leverera utmärkta tävlingsförhållanden, baserat på tidigare erfarenheter av deras gästvänlighet och hur erfarna de är. De har tidigare gjort ett fantastiskt jobb med arrangemang som Le Gruyère AOP European Curling Championships 2022 och jag är övertygad om att våra mixed dubbel- och seniorlag kommer få en bra upplevelse, säger Eeva.“
Organisationskommitténs ordförande, Per Bergman:
"Vi är stolta över att ytterligare en gång arbeta med World Curling Federation vid ett stort mästerksap och att de valt att lägga VM i Mixed Dubbel och Seniors 2024 i Östersund.
Staden och vi i organisationskommittén ser fram emot att välkomna curlingfamiljen tilbaka till Östersund och vi kommer göra vårt allra bästa för att ge alla en oförglömlig upplevelse, säger Per."
Nyckelord
Kontakter
Sara Carlssontf Generalsekreterare/Förbundschef
Tel:+46 72 313 14 45sara.carlsson@curling.seLänkar
Svenska Curlingförbundet bildades 1916 men då hade curling spelats i Sverige i 70 år. Den allra första klubben bildades 1852, Bohuslänska Curlingklubben i Uddevalla. Den är fortfarande aktiv och tillhör Sveriges absolut äldsta idrottsföreningar.
Curling spelas idag i samtliga län i Sverige och Svenska Curlingförbundet har ca 3 500 aktiva medlemmar i 62 föreningar.
Curling fanns med på de allra första olympiska vinterspelen i Chamonix 1924 men var sedan borta från OS-programmet som officiell olympisk idrott till Nagano 1998 där lag Gustafson också tog Sveriges första OS-medalj i curling. En bronsmedalj som sedan har följts av: Turin 2006: OS-guld lag Norberg, Vancouver 2010: OS-guld lag Norberg, Sotji 2014: OS-silver, lag Sigfridsson. OS-brons, lag Edin och OS i Pyeongchang 2018: OS-guld, lag Hasselborg. OS-silver, lag Edin
Svensk curling har även haft stora framgångar i Europa- och Världsmästerskap vilket gör att Sverige 2019 rankas som världsetta för både dam- och herrlag.
Följ Svenska Curlingförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Curlingförbundet
Start för Lag Nygren i Junior-VM B måndag 15 december15.12.2025 10:56:49 CET | Pressmeddelande
Under måndagen inleds Junior-VM B i curling för Lag Nygren i Loja, Finland. Mästerskapet pågår 15–20 december 2025 och samlar unga curlingtalanger från hela världen. Sverige spelar sin första match mot Kinesiska Taipei kl. 18.00 måndagen den 15 december.
Sverige laddar för EM i curling – Lag Edin och Lag Hasselborg redo för premiärmatcher mot Schweiz19.11.2025 17:07:16 CET | Pressmeddelande
22-29 november avgörs EM i curling i Lojo, Finland. Sverige representeras av Lag Edin på herrsidan och Lag Hasselborg på damsidan. Båda lagen har premiärmatcher mot Schweiz som sänds på SVT Kunskapskanalen. Start för Lag Hasselborg på lördag kl 8.00 och Lag Edin kl 13.30.
UNIQLO förlänger samarbetet med Svenska Curlingförbundet18.11.2025 09:06:35 CET | Pressmeddelande
UNIQLO meddelar idag att företaget förnyar sitt officiella leverantörsavtal med Svenska Curlingförbundet även under säsongen 2025-2026. UNIQLO fortsätter att stödja Sveriges curlinglandslag med avancerade plagg och stärker sitt engagemang för ungdomsutveckling genom nya initiativ vid Karuizawa International Curling Championship.
Lakritsfabriken samarbetspartner till Svenska Curlingförbundet under EM i Finland28.10.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Curlingförbundet välkomnar Lakritsfabriken som samarbetspartner under curling-EM för damer och herrar i Lojo, Finland, 22–29 november. Mästerskapet blir en curlingfest med Lag Hasselborg och Lag Edin på plats. SVT sänder direkt från tävlingarna.
Lag Peja Lindholm invalda i World Curling Hall of Fame4.9.2025 14:34:46 CEST | Pressmeddelande
Det svenska curlinglaget Lag Lindholm, Östersunds CK, med spelarna Peja Lindholm, Tomas Nordin, Magnus Swartling och Peter Narup har valts in i World Curling Hall of Fame. Det femte kompletta laget som får denna utmärkelse.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum