Got Event

Humorföreställningen Peter Pan går åt helvete till Scandinavium

Dela
Den 12 och 13 maj 2023 spelas den stjärnspäckade humorföreställningen Peter Pan går åt helvete på Scandinavium.
Den 12 och 13 maj 2023 spelas den stjärnspäckade humorföreställningen Peter Pan går åt helvete på Scandinavium.

I maj blir det en ordentlig skrattfest på Scandinavium. Då kommer den stjärnspäckade humorföreställningen Peter Pan går åt helvete till Göteborg. I huvudrollerna får vi bland andra se Pernilla Wahlgren, Per Andersson, Ola Forssmed, David Batra, Clara Henry och Hampus Nessvold. Totalt blir det tre föreställningar på Scandinavium den 12 och 13 maj. Biljetterna köps på peterpan.se.

– Fantastiskt kul med ett nytt humorevenemang till Scandinavium! Med en stjärnspäckad ensemble kommer det att leda till att nya målgrupper och fler göteborgare upptäcker arenan, säger Henrik Jutbring, evenemangschef på Got Event.

Så här skriver arrangörerna Lifeline och All things live i ett pressmeddelande:

Premiär för Londonsuccén Peter Pan går åt helvete med stjärnspäckad ensemble på Cirkus i januari

I januari 2023 slår Cirkus i Stockholm upp dörrarna för vårens största, galnaste och mest gastkramande skrattfest någonsin – Lifeline Entertainment och All Things Live presenterar stolt Peter Pan går åt helvete, i regi av succéregissören Edward af Sillén. I huvudrollerna ser vi en stjärnspäckad ensemble bestående av bland andra Pernilla Wahlgren, Per Andersson, Ola Forssmed, David Batra, Clara Henry och Hampus Nessvold. Tillsammans vänder de fullkomligt upp och ner på den klassiska sagan om Peter Pan, på sig själva och på hela Cirkus. Efter premiären den 19 januari åker föreställningen på en omfattande Sverigeturné. Biljetterna släpps idag 19 september kl 10.00.

– Ljudet av en publik som skrattar ihjäl sig tillsammans är det vackraste ljud jag vet, och med Peter Pan går åt helvete vill jag pusha gränserna ett steg till. Och samtidigt förverkliga en personlig dröm; att ta tillbaka den förlorade teaterformen farsen till de stora scenerna igen. Här får vi också glädjen att forma en helt ny svensk humorgrupp och utsätta skådisarna för deras absolut största tekniska utmaning någonsin, säger Edward af Sillén som står för regi och den svenska översättningen.

Peter Pan går åt helvete är den första svenska versionen av succén Peter Pan Goes Wrong som under flera år gått för fulla hus i London och vunnit flertalet humorpriser. I föreställningen träffar publiken en tafatt men varmhjärtad skara amatörskådespelare som tillsammans ska sätta upp den klassiska sagan om Peter Pan men redan innan ridån ens hunnit gå upp stöter de på problem. Snart har de trasslat in sig i ett olösligt virrvarr av scentekniska missöden, osynliga falluckor och hisnande linbanefärder och tvingas mot alla odds kämpa för att fullfölja föreställningen.

I huvudrollerna ser vi Pernilla WahlgrenPer AnderssonOla ForssmedDavid BatraClara Henry och Hampus Nessvold. Även Andreas T Olsson och Anton Lundqvist medverkar. Peter Pan går åt helvete är en sann uppvisning av slapstick och fysisk komik när den är som allra mest tekniskt och fysiskt utmanande. Föreställningen vänder sig till vuxna och familjer som önskar sig ett hisnande äventyr, en galen scenupplevelse och en riktig skrattfest.

– Jag har under större delen av mitt liv spelat fars och komisk teater på scener runt om i Sverige, så när jag fick denna förfrågan med detta komiska stjärngäng så kändes det så självklart! Peter Pan går åt helvete är precis som Per Anderssons och min mellanakt i Melodifestivalen. Ett underbart färgsprakande kaos, paketerat i en tillrättalagd bild av en berättelse där ingenting ska – men precis allt och lite till – går fel! säger Pernilla Wahlgren.

Peter Pan går åt helvete har premiär den 19 januari 2023 på Cirkus i Stockholm och åker sedan på turné till Halmstad, Karlstad, Linköping, Örebro, Västerås, Malmö och Göteborg och spelas fram till 14 maj 2023.

Välkomna till föreställningen där du skrattar åt ensemblen, men sällan med!

Biljetter köper du på www.peterpan.se.

    Nyckelord

    Kontakter

    Mikael PerssonKommunikationsansvarig

    Presskontakt för frågor som rör bolaget Got Event. Frågor kring de enskilda evenemangen ställs direkt till arrangören.

    Tel:031-368 43 02mikael.persson@gotevent.se

    Länkar

    Om oss

    Got Event är Göteborgs Stads evenemangs- och arenabolag och driver några av Sveriges mest älskade arenor: Bravida Arena, Frölundaborg, Gamla Ullevi, Scandinavium, Valhallarinken, Ullevi, Valhallabadet, Valhalla IP och Valhalla Sporthallar. Starka varumärken som alla bidrar till att Göteborg upplevs som en attraktiv och spännande stad att bo i, att arbeta i och att besöka.

    Vi arrangerar också - tillsammans med Svenska Ridsportförbundet - Gothenburg Horse Show som är en av världens främsta inomhustävlingar för ridsport.

    Vi bedriver ett aktivt hållbarhetsarbete och allt vi gör genomsyras av hållbar utveckling. Vi är Miljödiplomerade enligt Svensk Miljöbas sedan 2004.

    Varje år besöker cirka 2 miljoner människor ungefär 400 idrotts- och underhållningsevenemang på någon av våra arenor. Dessutom välkomnar vi årligen nästan en halv miljon badbesökare till Valhallabadet.

    Bolaget omsätter cirka ungefär 200 miljoner kronor och vi är cirka 130 medarbetare som ger allt för att skapa bra förutsättningar för att genomföra evenemang i världsklass. Vi brukar säga att vi bidrar till att skapa magiska ögonblick!

    Följ Got Event

    Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

    Senaste pressmeddelandena från Got Event

    I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

    Besök vårt pressrum
    World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye