Laleh kommer tillbaka till Ullevi nästa sommar
1.11.2022 09:00:00 CET | Got Event | Pressmeddelande

Efter årets hyllade spelning på Ullevi står det nu klart att Laleh återvänder till arenan redan nästa sommar. Den 26 augusti avslutar hon sin sommarturné i barndomsstaden Göteborg. Biljetterna släpps på fredag 4 november klockan 10:00.
– Laleh skrev historia i somras när hon blev den första svenska kvinnliga artisten på Ullevi. Inför en generationsöverskridande publik gav hon en fantastisk konsert som gav mersmak, så vi är väldigt glada att hon nu kommer tillbaka, säger Lotta Nibell, vd på Got Event.
Så här skriver arrangören FKP Scorpio:
Laleh ger sig ut på en sommarturné som tar avstamp i Helsingborg 28 juli och avslutas i barndomsstaden Göteborg på anrika Ullevi där hon i somras gjorde en exklusiv hyllad spelning. Det blir den perfekta finalen på sommaren innan det är dags att gå tillbaka till jobbet, skolan eller studierna. Sittande publik, ingen åldersgräns – det blir en fantastisk upplevelse för såväl unga som gamla fans.
Laleh är en av Sveriges mest älskade artister med hundratals låtar i bagaget, med moderna klassiker som ”Goliat”, ”En stund på jorden”, ”Bara få va mig själv”, ”Some die young”, ”Live tomorrow”, ”Det kommer bli bra”, ”Vårens första dag” och ”Vinterland” har hon varit med och format vårat musiklandskap dom senaste 17 åren.
- Jag och hela min turnéfamilj, crew och band, har alla längtat efter publiken och vägarna, vi är så otroligt tacksamma över att vi har en hel turné att förbereda och se fram emot, det kommer bli bra!
I mars 2022 släppte Laleh det kritikerrosade albumet “Vatten” med låtar som “Minnet av ett hav”, “Socker och vatten” och “Leopard” som spelats flitigt hos Sveriges Radio sen dess. Albumets första singel ”Det Kommer Bli Bra” är redan trefaldigt belönad platina.
Just nu är hon aktuell med nya singeln "Vi är på riktigt” som släpptes 30 september, en duett med Darin. Med avstamp på Ullevi i somras där han gästade Laleh på låten ”Bara få va mig själv” tog de steget till att tillsammans skriva och släppa nya låten ”Vi är på riktigt”. Låten som handlar om framtidstro och om att komma ihåg vad som är på riktigt i en värld där så mycket känns som på låtsas.
För frågor, kontakta:
Mikael Persson, kommunikationsansvarig, Got Event
031-368 43 02 mikael.persson@gotevent.se
Nyckelord
Kontakter
Mikael PerssonKommunikationsansvarig
Presskontakt för frågor som rör bolaget Got Event. Frågor kring de enskilda evenemangen ställs direkt till arrangören.
Länkar
Om oss
Got Event är Göteborgs Stads evenemangs- och arenabolag och driver några av Sveriges mest älskade arenor: Bravida Arena, Frölundaborg, Gamla Ullevi, Scandinavium, Valhallarinken, Ullevi, Valhallabadet, Valhalla IP och Valhalla Sporthallar. Starka varumärken som alla bidrar till att Göteborg upplevs som en attraktiv och spännande stad att bo i, att arbeta i och att besöka.
Vi arrangerar också - tillsammans med Svenska Ridsportförbundet - Gothenburg Horse Show som är en av världens främsta inomhustävlingar för ridsport.
Vi bedriver ett aktivt hållbarhetsarbete och allt vi gör genomsyras av hållbar utveckling. Vi är Miljödiplomerade enligt Svensk Miljöbas sedan 2004.
Varje år besöker cirka 2 miljoner människor ungefär 400 idrotts- och underhållningsevenemang på någon av våra arenor. Dessutom välkomnar vi årligen nästan en halv miljon badbesökare till Valhallabadet.
Bolaget omsätter cirka ungefär 200 miljoner kronor och vi är cirka 130 medarbetare som ger allt för att skapa bra förutsättningar för att genomföra evenemang i världsklass. Vi brukar säga att vi bidrar till att skapa magiska ögonblick!
Följ Got Event
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Got Event
Internationell toppfotboll till Ullevi när Manchester United möter PSG9.4.2026 11:01:47 CEST | Pressmeddelande
Två av världens största fotbollsklubbar möts på Ullevi när Manchester United ställs mot Paris Saint Germain den 8 augusti. En sommarkväll med stjärnor, stämning och internationell toppfotboll väntar i Göteborg. Biljetterna släpps den 10 april klockan 11.00 via Ticketmaster.
Viktor Norén & Linus Wahlgren tar succéföreställningen “Våra liv, våra musikaler” till Scandinavium31.3.2026 10:03:58 CEST | Nyheter
Efter en framgångsrik turné i fjol med flera utsålda konserter återvänder Viktor Norén och Linus Wahlgren i höst med “Våra liv, våra musikaler”. Det blir en större, starkare och ännu mer storslagen föreställning när den nu flyttar in i Scandinavium i Göteborg den 2 oktober.
Ljusmätning ikväll den 26 mars på Nordic Wellness Arena och Gamla Ullevi26.3.2026 15:41:35 CET | Pressmeddelande
Ikväll den 26 mars kommer belysningen på Nordic Wellness Arena och Gamla Ullevi att vara tänd lite längre. Detta på grund av att vi kommer att genomföra ljusmätningar av arenabelysningen.
Miss Li till Scandinavium i höst med jubileumsturnén ”NU SOM DÅ FÖR EVIGT”24.3.2026 08:01:33 CET | Nyheter
Efter en sommarturné med rekordintresse och flera utsålda konserter står det nu klart att Miss Li tar sin hyllade jubileumsturné NU SOM DÅ FÖR EVIGT till Scandinavium den 14 november. När firandet av hennes 20-åriga karriär fortsätter väntar en storslagen kväll i Göteborg, där publiken får uppleva popdrottningens hyllade låtskatt på en av landets mest klassiska arenor.
Got Event gör mensskydd till standard på sina arenor20.3.2026 10:42:56 CET | Pressmeddelande
När publikhavet fylls och förväntan ligger i luften är det lätt att tro att allt handlar om det som händer på scenen. Men en riktigt bra arenaupplevelse börjar långt innan första låten spelas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum